Сабақ:
|
Мектеп:
|
Пәні: информатика
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Топ:
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Практикалық
жұмыс.
|
Сабақ негізделген оқу
Мақсаты
|
Ойын ортасындағы
программалау кезеңінде (Scratch) нысандар анимациясын мен оқиғаларды құру
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Практикалық жұмыс жасай алады
|
·
|
Оқушылардың басым бөлігі: Scratch бағдарламасы арқылы, спрайттарды қойып,
скриптілермен жұмыс жасай алады.
|
|
Кейбір оқушылар:
Шығармашылық ойлау қабілетін дамыта отырып, күрделі
лабиринт сыза алады.
|
·
|
Бағалау
критерийі
|
Скриптілермен
таныса отырып, объектіге енгізіп, түрін өзгерте біледі.
Тақырып
бойынша білімдерін пысықтап, практикада қолданады.
Сабақ
бойынша белгілі бір ой қорытындылар жасайды.
Өз бетінше ойын жасау
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Scratch, Правка, Түзету, Файл, скриптер,спрайт
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
Тармақталу командасын қалай анықтауға
болады?
Циклдік командасын қалай анықтауға болады?
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Құндылықтарға баулы
|
Қоғамдағы ұлттық
бірлік, бейбітшілік пен келісімге баулу.
|
Алдыңғы тақырып
|
Алгоритм не
екенін біледі және түрлерін ажырата алады.
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақ тілі – оқылым
және айтылым бойынша диолог құру
Орыс тілі –
Scratsh бағдарламасы орыс тілінде болғандықтан терминдерді айтады.
|
Жоспар
|
Жоспарлаған
Уақыт
|
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі
жоспарланған жаттығулармен қатар
ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
5 минут
«Пирамида» әдісі
арқылы өткенді қайталау
|
1.Оқушылармен сәлемдесу , түгендеу
2. Ынтымақтастық атмосферасын құрамын
Оқушыларға қима қағаздар таратылады. «Пазл»
әдісі арқылы қима қағаздарды құрастырады.
І. Топта сурет
ІІ. Топта жазу берілген
|
SCRATCH
|
Оқушыларға «пирамиданың» қиылған
парақтарын таратамын. Оқушылар «пирамиданы» құру арқылы үй тапсырмасы
тексеріледі.
Үй тапсырмасын қайталау үшін «Scratch»
бағдарламасына арналаған сұрақтар жасаймын
|
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері
|
Сабақтың
ортасы
15
минут
Терминдермен
жұмыс
|
Жаңа сабақты түсіндіру
|
Оқулық, компьютер
интерактивті тақта
|
Практикалық тапсырмалар
30 минут
|
Компьютердегі тәжірибелік жұмыс
I тапсырма:
Программалау
ортасында мысық, тышқан, торт спрайттарын енгіземіз. Сценаға лабиринттін
суретін саламыз.
II тапсырма:
Программалау ортасындағы әрбір спрайттарға
скриптілерді құрамыз.
(жұлдыша арқылы
бағалау)
|
Компьютер
Жұлдышша мен бағаланады.
|
Сабақтың соңы
«Сиқырлы қорапша»
Өзіңді тексер
5 мин
Кері байланыс
|
«Крестиктер-нөлдіктер» әдісі.
Әдістің ережесі:
1.1-ші топ (нөлдіктер)
кестеден сан тандайды.
2. Мұғалім сол нөмердегі
сұрақты оқиды.
3. Жауап дұрыс болған
жағдайда, 1-ші топ сол квадратқа нөлдік қояды.
4. Жауап дұрыс болмаған
жағдайда, 2-ші топ (крестиктер) сұраққа жауап беруге және сол квадратқа
крестик қоюға мүмкіндік алады.
Сұрақ тапсырмалары:
1. Ойынды
жасау кезінде қандай блоктарды белсенді қолданамыз?
2. Лабиринтті
қалай жасаймыз?
3. Әр спрайтқа
жасалған скриптілерді түсіндіріп бер.
4. белгішенің қызметі?
5. Ойын
бағдарламасында кейіпкерлерді қалай ауыстырамыз?
6. Ойын
бағдарламасында скиптер неден құралған?
7. Скриптер
бөлімінде қанша бөлімшеден тұрады?
8. бұл белгішенің қызметі?
9.
Scratch программалау ортасында фон қалай қоямыз?
Бағалау:
Үй тапсырмасы:
«Бес саусақ» әдісі
|
оқулық
|
Критерилер
|
Дескриптор
|
Тармақталу және цикл
командаларын ойын ортасында бағдарлама құруын түсінеді және қолдана алады.
|
1.Scratch-те бағдарлама құрады.
2.Орындалатын алгоритмдерді рет-ретімен
жазады.
3.Берілген скрипттің шартын сипаттайды.
4. Әрбір спрайтты не үшін қолданғанын
түсінеді.
5.Лабиринтті салу мүмкіндіктерін қолданады.
6. Ойынды жасау кезінде блоктарды белсенді
қолданады.
7. Scratch программалау ортасында ойын
құрады.
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау –
Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Қауіпсіздік
және еңбекті қорғау ережелері. Құндылықтардағы байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін
оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау
шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе?
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамда
|
|
|
|
|
|
|
|
|