Для всех учителей из 37 347 образовательных учреждений по всей стране

Скидка до 75% на все 778 курсов

Выбрать курс
Получите деньги за публикацию своих
разработок в библиотеке «Инфоурок»
Добавить авторскую разработку
и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru
Инфоурок Другое Другие методич. материалыУрок казахского языка для 7 класса, русской школы

Урок казахского языка для 7 класса, русской школы

библиотека
материалов

Астана қаласы

«№23 орта мектеп» КММ

Саменова Ләззат Тұрсынқызы

Пән: Қазақ тілі

Сынып: 7 «А» Күні:

Сабақтың тақырыбы: Қазақ тілін өзге ұлттардың үйренуі.

Сабақтың мақсаты: қазақ тілін қатысымдық тұрғыдан меңгерту;

оқушыны өз ойын айқын, түсінікті жеткізуге үйрету,тілдік қабілеті дамыған

дара тұлғаның дамуына мүмкіндік жасау.

Сабақтың міндеттері:

1. Білімділік: септіктерді қайталау, тақырып бойынша сөздік қорын молайтып, тіл туралы білімдерін тереңдету, өз ойларын сауатты жазуға, ауызекі тілде дұрыс сөйлеуге үйрету.

2. Дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілеттерін, өз бетінше білім алып, ізденіп, шығармашылық жұмыс істеу қабілеттерін дамыту.

3. Тәрбиелік: басқа ұлт өкілдерінің мемлекеттік тілге құрметпен

қарауын, туған жеріне, еліне деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

1. «Қазақ тілі- мемлекеттік тіл» модулі бойынша оқушыларға түсінік беру

2. Әр түрлі әдіс –тәсілдерді пайдалана отырып тақырыпқа байланысты сөйлеу қабілеттерін арттыру.

3. Топтық жұмыс әдістерін пайдалана отырып оқушыларды өз бетімен жұмыс істеуге үйрету.

Техникалық құрал-жабдықтар мен көрнекіліктер: интерактивті тақта, слайдтар, суреттер, сөзжұмбақтар, үлестірмелі кәртішкелер.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдістері: түсіндіру, тестілеу, топтастыру, СТО «Галерея» стратегиясы, деңгейлік тапсырмалармен жұмыс

Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен сәлемдесу, кезекшінің мәлімдемесі:

Әуелі оқушыларды түгендеп алайық.

-Бүгін сыныпта кім кезекші?

-Бәрекелді, өте қуаныштымын, бүгін нешесі?

-Аптаның қай күні?

-Қазір жылдың қай мезгілі?

-Бүгін ауа-райы қандай?

(Көңіл-күй тренингі)

-Ал, қазіргі көңіл-күйлерің қалай?

- Осы көтеріңкі көңіл-күй күні бойы жалғаса беруіне тілектеспін

(Сабақтың мақсат-міндеттерін түсіндіру) (2 мин.)

ІІ.Оқушыларды топқа бөлу1мин.

ІІІ.Ән тыңдау.3мин.

ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру. (7-8 мин)

Өлеңді жатқа сұрау

Ана тілім-әнім.

ІҮ.Жаңа сабақ

Мұғалімнің алғы сөзі

Ү.Мәтінмен жұмыс.8-10мин

Берілген мәтіндерден таныс емес сөздерді теріп жазу.

Сөйлемдер құрастыру.

1-топ. Мемлекеттік тіл.

2-топ. Қазақ тілі сабағында.

3-топ.Қай тіл көп тараған?

ҮІ. Тіл туралы диалог құрастыру.8 мин

ҮІІ.Сабақты бекіту.

Жаттығу жұмыстары 3,4тапсырмалар. 8мин.

Кәртішкемен жұмыс 3мин

ҮІІІ.Сабақты қорытындылау.

Тест тапсырмалары 2мин

Тіл туралы кластер құрастыру 2мин

ІХ. Оқушылардың білімдерін бағалау.1мин


































Тест

1.Жабайы аңды көрсетіңдер:

А). арыстан В). ит С). түйе


2.Жұмбақтың жауабын табыңыз

Қалқиып ұзын құлағы,

Елеңдеп қорқып тұрады

А). ат В). қасқыр С). қоян


3.Қазақстанда мына аң мекендейді:

А). піл В). түлкі С). кенгуру


4. Дұрыс құрастырылған сөйлемді белгілеңіз:


А). Тиіннің құйрығы ұзын болады.

В). Болады ұзын тиіннің құйрығы

С). Тиіннің ұзын болады құйрығы



5. Қарамен жазылған сөзге сұрақ қойыңыз:

Қазақстанда қызыл және қара күрең түлкі ғана мекендейді.

А). не? В). қандай? С). не істейді?


6.Дұрыс жазылмаған сөзді көрсетіңіз


А). піл В). каскыр С). қоян


7.Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойыңыз.

Көкшетау ормандарында жабайы бұғы, елік, ал тауларды арқар ...

А). саналады В). сезеді С). мекендейді


8.Жұмбақтың жауабын табыңыз

Өзі айлакер,өзі бір қу,

Жүрген жері айқай да шу


А). күзен В). сиыр С). түлкі


9. Сөзді дұрыс аудар: «охотник»


А). құс В). аңшы С). мылтық


10. Қыста ұзақ ұйқыға кететін аңды көрсетіңіз


А). аю, В). қасқыр С). түлкі

2) Сұрақ-жауап:


1. Сын есім нені білдіреді?

2. Сын есім қандай сұраққа жауап береді?


Мысалы: қызыл, ақ, әдемі, көңілді, үлкен


ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

hello_html_m4f65cb41.jpghello_html_594ee85c.jpg

Зеңгі баба Шопан ата


hello_html_m6a71e544.jpghello_html_m3ec42066.jpg

Ойсыл қара Қамбар ата


1). Галерея арқылы білетіндерін еске түсіру (5 мин)

Ал, енді балалар,айтыңдаршы, төрт түлік мал туралы қазақ әдебиетінен қай сыныпта өттіңдер? Ендеше, үй жануарлары туралы не білеміз, мына галереядағы суреттерге қарап есімізге түсірейік. Мыналар нелер?

Осы төрт түлік малдың адамға пайдасы туралы алдарыңдағы қағазға жазып беріңдерші. (2 мин)

(жазғандарын тақтаға ілу)


2). Сөздікпен жұмыс

Бәрекелді, сөздік қорларың бай екен. Ал енді тақтаға қарап, бүгінгі сабақтың жаңа сөздерімен танысайық:


Үй жануарлары (төрт түлік) – домашние животные


Мал шаруашылығы – животноводчество


Пайда –польза


Қымыз – здесь: напиток из кобыльего молока


Шұбат – здесь: напиток из верблюжьего молока (2 мин)




А). Енді осы сөздермен сөз тіркестерін жазыңдар. (бір-бірлеріңді қайталамай, тек жаңа тіркестермен толықтырып отырыңдар)(1 мин)


Енді осы сөз тіркестерімен сөйлем құрастырыңдар.(2 мин)


3). Мәтінмен жұмыс. (топтастыру стратегиясы) (12 мин.)

Балалар, осы сөздікті пайдаланып, мәтінмен жұмыс істейміз. Ол үшін топқа бөлініп отырамыз. (кәртішке бойынша топтастыру) 1 мин

А). алдарыңдағы қағазда бір-бір мәтін, және тақырыпқа байланысты деңгейлік тапсырмалар берілген. Оларды орындауға 5 мин. беріледі. Содан соң басқа топтарға ауысып отырып, бір-біріңе әңгімелеп бересіңдер)

В). Енді топтардың жауап беру кезегін анықтап алайық. Ол үшін қазақша санамақты қолданамыз.

1-оқушы: Бота, түйе, құлын, бие

Торғай, шымшық, сен қал , сен шық!


2-оқушы: Көжек, қоян, бақа-шаян

Торғай, шымшық, сен қал, сен шық!


3-оқушы: Қодық, құлан, бұзау, бұлан

Торғай , шымшық, сен қал, сен шық!


10 минуттан соң, әр топ осы кезек бойынша тақтаға шығып, өз жұмыстарының нәтижесін көрсетеді. (6 мин.)


ІУ. Бекіту жаттығуы.

А).Оқулықпен жұмыс.

102 бет, 3 тапсырма (3 мин)

Тексеру (интерактивті тақта арқылы)

В). Сөзжұмбақты шешу

(интерактив немесе сызба ) (2 мин)































Сөзжұмбақ

Үй жануарлары

Сөздерді дұрыс аудар:

  1. Верблюд

  2. Овца

  3. Лошадь

  4. Козленок

  5. Жеребенок

  6. Теленок

  7. Имя мифического

покровителя лошадей

  1. Корова

  2. Ягненок














Ү








Й









Ж








А








Н







У







А







Р







Ы



« Үй жануарлары» сөзжұмбағы


Көлденеңінен: ( по горизонтали)

1. Кобылье молоко

2.Баран

3.Верблюжонок (двухгодичный)


Тігінен: (по вертикали)

1.лошадь

2.ягненок

3.верблюд

4.козленок

3




4



1









2











1























У. Қорытындылау, бағалау

Балалар, қолдарыңдағы жетондарды санап шығыңдар; неше жұлдызша, неше төртбұрышты, неше үшбұрышты жетон жинадыңдар.(2 мин)


УІ. Үй тапсырмасын беру: Үй жануарлары туралы мақал-мәтелдер жазып, жаттап келіңдер.(1 мин)


УІІ. Рефлексия. Сабақ ұнады ма? Бүгін нені білдіңдер? Рахмет. Сендер маған ұнадыңдар.Дендерің сау болып, жақсы оқуларыңа тілектеспін.(2 мин)
















Курс профессиональной переподготовки
Педагог-библиотекарь
Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
Специалист в области охраны труда
Найдите материал к любому уроку,
указав свой предмет (категорию), класс, учебник и тему:
также Вы можете выбрать тип материала:
Краткое описание документа:

Астана қаласы

«№23 орта мектеп» КММ

Саменова Ләззат Тұрсынқызы

Пән:  Қазақ тілі

Сынып: 7 «А»               Күні:

 Сабақтың тақырыбы:  Қазақ тілін өзге ұлттардың үйренуі.

Сабақтың мақсаты: қазақ тілін қатысымдық тұрғыдан меңгерту;

 оқушыны өз ойын айқын, түсінікті жеткізуге үйрету,тілдік қабілеті дамыған

дара тұлғаның дамуына мүмкіндік жасау.

Сабақтың міндеттері:

1. Білімділік: септіктерді қайталау, тақырып бойынша сөздік қорын молайтып, тіл туралы білімдерін тереңдету, өз ойларын сауатты жазуға, ауызекі тілде дұрыс сөйлеуге үйрету.

2. Дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілеттерін, өз бетінше білім алып, ізденіп, шығармашылық жұмыс істеу қабілеттерін дамыту.

3. Тәрбиелік: басқа ұлт өкілдерінің мемлекеттік тілге құрметпен

қарауын, туған жеріне, еліне деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

1. «Қазақ тілі- мемлекеттік тіл» модулі бойынша оқушыларға түсінік беру

2. Әр түрлі әдіс –тәсілдерді пайдалана отырып  тақырыпқа байланысты сөйлеу қабілеттерін арттыру.

3. Топтық жұмыс әдістерін пайдалана отырып оқушыларды өз бетімен жұмыс істеуге үйрету.

Техникалық құрал-жабдықтар мен көрнекіліктер: интерактивті тақта, слайдтар, суреттер, сөзжұмбақтар, үлестірмелі кәртішкелер.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдістері: түсіндіру, тестілеу, топтастыру, СТО «Галерея» стратегиясы, деңгейлік тапсырмалармен жұмыс

Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен сәлемдесу, кезекшінің мәлімдемесі:

 Әуелі оқушыларды түгендеп алайық.

-Бүгін сыныпта кім кезекші?

-Бәрекелді, өте қуаныштымын, бүгін нешесі?

-Аптаның қай күні?

-Қазір жылдың қай мезгілі?

-Бүгін ауа-райы қандай?

(Көңіл-күй тренингі)

-Ал, қазіргі көңіл-күйлерің  қалай?

- Осы көтеріңкі көңіл-күй күні бойы жалғаса беруіне тілектеспін

(Сабақтың мақсат-міндеттерін  түсіндіру) (2 мин.)

ІІ.Оқушыларды топқа бөлу1мин.

ІІІ.Ән тыңдау.3мин.

ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру. (7-8 мин)

Өлеңді жатқа сұрау

Ана тілім-әнім.

ІҮ.Жаңа сабақ

Мұғалімнің алғы сөзі

Ү.Мәтінмен жұмыс.8-10мин

Берілген мәтіндерден таныс емес сөздерді теріп жазу.

Сөйлемдер құрастыру.

1-топ. Мемлекеттік тіл.

2-топ. Қазақ тілі сабағында.

3-топ.Қай тіл көп тараған?

ҮІ. Тіл туралы диалог құрастыру.8 мин

ҮІІ.Сабақты бекіту.

Жаттығу жұмыстары 3,4тапсырмалар.  8мин.

Кәртішкемен жұмыс 3мин

ҮІІІ.Сабақты қорытындылау.

 Тест тапсырмалары 2мин

 Тіл туралы кластер құрастыру 2мин

ІХ. Оқушылардың білімдерін бағалау.1мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тест

1.Жабайы аңды  көрсетіңдер:

А). арыстан       В).  ит        С). түйе

 

2.Жұмбақтың жауабын табыңыз

Қалқиып ұзын құлағы,

Елеңдеп қорқып тұрады

А). ат              В). қасқыр                 С). қоян

 

3.Қазақстанда мына аң мекендейді:

А). піл                     В). түлкі                      С). кенгуру

 

4. Дұрыс құрастырылған сөйлемді белгілеңіз:

 

А). Тиіннің құйрығы ұзын болады.

В). Болады ұзын тиіннің құйрығы

С). Тиіннің ұзын болады құйрығы

 

 

5.  Қарамен жазылған сөзге сұрақ қойыңыз:

Қазақстанда қызыл және қара күрең түлкі ғана мекендейді.

                      

А). не?                 В). қандай?                       С). не істейді?

 

6.Дұрыс жазылмаған сөзді көрсетіңіз

 

А). піл               В). каскыр                          С). қоян

 

7.Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойыңыз.

Көкшетау ормандарында жабайы бұғы, елік, ал тауларды арқар ...

А). саналады                             В). сезеді                        С). мекендейді

 

8.Жұмбақтың жауабын табыңыз

Өзі айлакер,өзі бір қу,

Жүрген жері айқай да шу

 

А). күзен                           В). сиыр                             С). түлкі

 

9. Сөзді дұрыс аудар: «охотник»

 

А). құс     В). аңшы       С). мылтық

 

10. Қыста ұзақ ұйқыға кететін аңды көрсетіңіз

 

А). аю,         В). қасқыр                С). түлкі

2) Сұрақ-жауап:

 

1. Сын есім нені білдіреді?

2. Сын есім  қандай сұраққа жауап береді?

 

Мысалы: қызыл, ақ, әдемі, көңілді, үлкен

 

ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

                             

       Зеңгі баба                                            Шопан ата

 

                               

    Ойсыл қара                                             Қамбар ата

 

1). Галерея арқылы білетіндерін еске түсіру (5 мин)

Ал, енді балалар,айтыңдаршы, төрт түлік мал туралы қазақ әдебиетінен қай сыныпта өттіңдер? Ендеше, үй жануарлары туралы не білеміз, мына галереядағы суреттерге қарап есімізге түсірейік. Мыналар нелер?

Осы төрт түлік малдың адамға пайдасы туралы алдарыңдағы қағазға жазып беріңдерші. (2 мин)

(жазғандарын тақтаға ілу)

 

2).  Сөздікпен  жұмыс

Бәрекелді, сөздік қорларың бай екен.  Ал енді тақтаға қарап, бүгінгі сабақтың жаңа сөздерімен танысайық:

 

Үй жануарлары (төрт түлік) – домашние животные

 

Мал шаруашылығы – животноводчество

 

Пайда –польза

 

Қымыз – здесь: напиток из кобыльего молока

 

Шұбат – здесь: напиток из верблюжьего молока (2 мин)

 

 

 

А). Енді осы сөздермен сөз тіркестерін жазыңдар. (бір-бірлеріңді қайталамай, тек жаңа тіркестермен толықтырып отырыңдар)(1 мин)

 

Енді осы сөз тіркестерімен сөйлем құрастырыңдар.(2 мин)

 

3). Мәтінмен жұмыс.  (топтастыру стратегиясы) (12 мин.)

Балалар, осы сөздікті пайдаланып, мәтінмен жұмыс істейміз. Ол үшін топқа бөлініп отырамыз.  (кәртішке бойынша топтастыру) 1 мин

 А). алдарыңдағы қағазда  бір-бір мәтін, және тақырыпқа байланысты деңгейлік тапсырмалар берілген.  Оларды орындауға 5 мин. беріледі. Содан соң басқа топтарға ауысып отырып, бір-біріңе әңгімелеп бересіңдер)

В). Енді топтардың жауап беру кезегін анықтап алайық.  Ол үшін қазақша санамақты қолданамыз.

1-оқушы: Бота, түйе, құлын, бие

Торғай, шымшық, сен қал , сен шық!

 

2-оқушы: Көжек, қоян, бақа-шаян

Торғай, шымшық, сен қал, сен шық!

 

3-оқушы: Қодық, құлан, бұзау, бұлан

Торғай , шымшық, сен қал, сен шық!

 

10 минуттан соң, әр топ осы кезек бойынша тақтаға шығып, өз жұмыстарының нәтижесін көрсетеді. (6 мин.)

 

ІУ. Бекіту жаттығуы.

 А).Оқулықпен жұмыс.

102 бет, 3 тапсырма (3 мин)

Тексеру (интерактивті тақта арқылы)

В). Сөзжұмбақты шешу

(интерактив немесе сызба ) (2 мин)

                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сөзжұмбақ

                                                           Үй жануарлары

Сөздерді дұрыс аудар:        

1.      Верблюд

2.      Овца

3.      Лошадь

4.      Козленок

5.      Жеребенок

6.      Теленок

7.      Имя мифического

покровителя лошадей

8.      Корова

9.     Ягненок

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

 

 Ү

 

 

 

 

 

 

 Й

 

 

 

 

 

 

 

Ж

 

 

 

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

Н

 

 

 

 

 

 

У

 

 

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

Р

 

 

 

 

 

 

Ы

 

 

                                                          

                                  « Үй жануарлары»  сөзжұмбағы

 

      Көлденеңінен: ( по горизонтали)

 1. Кобылье молоко

2.Баран

3.Верблюжонок (двухгодичный)

 

Тігінен: (по вертикали)

1.лошадь

2.ягненок

3.верблюд

4.козленок

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У. Қорытындылау, бағалау

Балалар, қолдарыңдағы жетондарды санап шығыңдар; неше жұлдызша, неше төртбұрышты, неше үшбұрышты жетон жинадыңдар.(2 мин)

 

УІ. Үй тапсырмасын беру: Үй жануарлары туралы мақал-мәтелдер жазып, жаттап келіңдер.(1 мин)

 

УІІ. Рефлексия. Сабақ ұнады ма? Бүгін нені білдіңдер? Рахмет. Сендер маған ұнадыңдар.Дендерің сау болып, жақсы оқуларыңа тілектеспін.(2 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                              

       

 

 

 

                                  

 

 

 

Проверен экспертом