Шортанды ауданы
Бектау орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
Мәдениет Ербол
Қазақ тілі 8-сынып
Сабақтың тақырыбы: Тұрлаусыз мүше.Толықтауыш, толықтауыштың жасалу жолдары
Сабақтың ұраны: Оқимыз, ойланамыз,табамыз.
Оқыту технологиясының негізгі тірек көзі:
Қ.О.Бітібаева «Ой салу, ойланту» технологиясы,
Блум жүйесін негізге алу, СТО технологиясының кей сртатегиясын қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Тұрлаусыз мүшелер және толықтауыш туралы білімдерін жетілдіру.
Толықтауыштың жасалу жолдары, толықтауыш болатын сөз таптары туралы түсінік беру.
Дамытушылық:Оқушылардың танымды- түрлендіруші іс-әрекеттерін шығармашылық ізденістерге
жетелеу. Ынтасына , икеміне сай білімнің негізгі түйінін бөліп ала білуге икемдеу.
Іздендіру, зерттеу жұмыстары арқылы өз беттерінше ізденуге жағдай туғызу.
Тәрбиелік: Өзін-өзі оқытуға, өзін-өзі тануға, өзгелерді тыңдай білуге баулу.
Оқушыларды бірлікке, имандылыққа, тазалыққа шықыру.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту, ізденіс сабағы.
Сабақтың әдіс-тәсілі: Ой салу,ойланту зерттеу, талдау, салыстыру, дәлелдеу,
сұрақ –жауап әдісі, интерактивті тақтамен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі:
Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған қазақ тілі оқулығы, қосымша дидактикалық материалдар, әдістемелік нұсқау, электронды оқулық, деңгейлік - зерттеу, дәлелдеу тапсырмалары.
Күтілетін нәтиже:
- Тұрлаулы мүше туралы білімдері кеңейеді.
-Толықтауыштың құрамына , жасалуына қарай бөлінуін, толықтауыштың қандай сөз таптарынан жасалатынын анықтайды, талдайды,түсінік қалыптасады.
-Өз беттерімен білім алуға талаптанады, интерактивті тақтамен жұмыс жасап,электронды оқулықтың мазмұнымен танысуға мүмкіндік алады.
- Шығармашылық жұмыспен айналысуға төселеді
№
Сабақтың кезеңдері
Берілетін білімнің негізгі түйіні
әдіс-тәсілі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ұйымдастыру (3мин)
Мақсаты: Оқушыларды сабаққа жұмылдыру,оқу жағдайын туғызу.
Білім.
Мақсаты:
Жаңа сабақта жаңа ұғымдар, жаңа білім беру.Негізгі мәселені, жаңа білімнің түйінді дәндерін бөліп ала білу, білімді шығармашылық жолмен тәжірибеде қолдану.
Электронды оқулықты пайдалану.
Түсінік
Мақсаты: Толықтауыштың құрамына , жасалуына қарай бөлінуін, қандай сөз
таптарынан жасалатыны түсінік қалыптастыру.
Қолдану
Мақсаты: Сөйлемдерге талдау жасату, оқушының ойын тыңдау, оқушыны жетелеу
Тапсырмаларды интерактивті тақтада
талдау жасата отырып меңгерту.
Топтық тапсырмалар беру арқылы оқушы ойына ой салу,пікір айтуға жетелеу.
Талдау
Мақсаты:Жаңа түсінікті, ізденісі арқылы практикада қолдану.
Сабақтың салауаттылық бағыты
Мақсаты:Оқушылардың сабақ
барысында шаршамауын қамтамасыз ету
Анализ
Мақсаты:
-Қабылданған жаңа білімді саралай, талдай білуге бағыттау.
-Өз бетімен шығармашылық жұмыс жүргізу,ізденіске дағдылану, жаңалық ашуға талпыну, ойын дәлелдеу.
-Оқығанды түсіну немесе оқығанын өз ойымен әрі қарай өрбіту
Синтез (Жинақтау)
Мақсаты:
Жаңа дүние жасау. Шығармашылық ізденістерін дамыту
Берілген білімді бекіту қорытындылау
Мақсаты:Берілген білімді
қай дәрежеде қабылдағынын пайымдау
Үй тапсырмасын белгілеу
Мақсаты: Шығармашылық ізденістерін дамыту
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу,жағымды көңіл-күй туғызу, өз мақсаттарын айқындау
- Сөйлем мүшелері, белгілері,
Тұрлаулы мүшелер, толықтауыш туралы айту (тыңдау)
- Толықтауыштың құрамына , жасалуына қарай бөлінуін, қандай сөз таптарынан жасалатынын анықтайды,
талдайды,түсінік қалыптасады.
Құрамына қарай талдау жасау.
Дара
Күрделі
Үйірлі
Мағынасына қарай талдау жасау.
Тура толықтауыш
Жанама толықтауыш
Жалпысыныптық тапсырма:Толықтауыш болатын сөз таптары:
1.Зат есім
2.Есімдік
3.Сын есім
4.Сан есім
5.Есімше, тұйық етістік
45-жаттығу. Берілген сөздерді толықтауыш етіп сөйлем құрау.
46- жаттығу.
Берілгені бойынша орындау.
Деңгейлік - зерттеу, дәлелдеу тапсырмалары.
Демалыс, сергіту сәті
Жағымды музыка тыңдату
47-жаттығу
«Денсаулық күзетінде»
Мәтіннің тақырыбы неге «Денсаулық күзетінде» деп аталды? Себебін
ашып,т үсіндіріңдер, мазмұндаңдар,
теріп жазыңдар.
Дара
толықтауыш
Күрделі
толықтауыш
Сұрақ –жауап әдісі.
Бақылау әдісі, жалпысыныптық жұмыс.
Интерактивті тақтада
берілген хабарламаны тыңдайды, негізгі түйінді дәнін бөліп алып,сызып көрсету, түсіндіру,дәлелдеу.
Жалпысыныптық жұмыс, кітаппен жұмыс.
Интерактивтік тақтамен жұмыс.
Тыңдайды,қайталайды,
Жазады ,талдайды, дәптермен жұмыс жасайды
Жеке жұмыс, топтық жұмыс, сұрақ –жауап әдісі.
Талдау , сөйлемдерге талдау жасату, оқушының ойын тыңдау, коррекциялау,бағалау.
Оқушы интерактивті тақтада жеке өзі, синтаксистік талдау жасайды, орынайды.
Жеке жұмыс, өздік тапсырма
Жұптық жұмыс, бірін-бірі тексереді.Мұғалім түзету енгізу,бағалау.
Әңгімелеу әдісі,пікірлесу, анықтау, топтық жұмыс,сұрақ-жауап, түсіндіру, дәлелдеу
Дене қозғалысын жасау, жаттығу жасау
Топтық жұмыс
(ЖИГСО стратегиясы) Талдайды, айтады, әңгімелеседі.
Қайта айтып береді.
«Денсаулық –зор байлық» ойтолғаңдар,
жүйелеу, ой-түйін жаса.
Нені түсіндім, нені жете түсіне алмадым?
- Тұрлаулы мүше туралы білімдерін жинақтау. -Толықтауыштың құрамына , жасалуына қарай бөлінуін, толықтауыштың қандай сөз таптарынан жасалатынын анықтайды, талдайды. 48-жаттығу
Әңгімелеу әдісі,пікірлесу, анықтау, топтық жұмыс,сұрақ-жауап,түсіндіру, дәлелдеу
Өзіндік пікір,
көзқарасын білдіру.
Сараптау, саралау, дәлелдеу.Бағалау
Мұғалімнің түсіндіруі
Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы
Дарынды балаларға арналған Жамбыл
атындағы мамандандырылған облыстық
мектеп-гимназия-интернатының
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Алдебаева Жания Зиябекқызы
Қазақ тілі 8-сынып
Сабақтың тақырыбы: Тұрлаусыз мүше.Анықтауыш, анықтауыштың жасалу жолдары
Сабақтың ұраны: Оқимыз, ойланамыз,табамыз.
Оқыту технологиясының негізгі тірек көзі:
Қ.О.Бітібаева «Ой салу, ойланту» технологиясы,
Блум жүйесін негізге алу, СТО технологиясының кей сртатегиясын қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Тұрлаусыз мүшелер және анықтауыши туралы білімдерін жетілдіру.
Анықтауыштың жасалу жолдары, анықтауыш болатын сөз таптары туралы түсінік беру.
Дамытушылық:Оқушылардың танымды- түрлендіруші іс-әрекеттерін шығармашылық ізденістерге
жетелеу. Ынтасына , икеміне сай білімнің негізгі түйінін бөліп ала білуге икемдеу.
Іздендіру, зерттеу жұмыстары арқылы өз беттерінше ізденуге жағдай туғызу.
Тәрбиелік: Өзін-өзі оқытуға, өзін-өзі тануға, өзгелерді тыңдай білуге, ойларын ашық айтуға шығармашылыққа жетелеу. Оқушыларға темекінің зияны туралы айтып, зиянды әрекеттерден бойларын аулақ ұстауға , салауатты өмір салтын ұстануға шықыру.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту, ізденіс сабағы.
Сабақтың әдіс-тәсілі: Ой салу,ойланту зерттеу, талдау, салыстыру, дәлелдеу,
сұрақ –жауап әдісі, интерактивті тақтамен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі:
Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған қазақ тілі оқулығы, қосымша дидактикалық материалдар, әдістемелік нұсқау, электронды оқулық .
Күтілетін нәтиже:
- Тұрлаулы мүше туралы білімдері кеңейеді.
-Анықтауыштың құрамына , жасалуына қарай бөлінуін, анықтауыштың қандай сөз таптарынан жасалатынын анықтайды, талдайды,түсінік қалыптасады.
-Өз беттерімен білім алуға талаптанады, интерактивті тақтамен жұмыс жасап,электронды оқулықтың мазмұнымен танысуға мүмкіндік алады.
- Шығармашылық жұмыспен айналысуға төселеді
№
Сабақтың кезеңдері
Берілетін білімнің негізгі түйіні
әдіс-тәсілі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ұйымдастыру (3мин)
Мақсаты: Оқушыларды сабаққа жұмылдыру,оқу жағдайын туғызу.
Білім.
Мақсаты:
Жаңа сабақта жаңа ұғымдар, жаңа білім беру.Негізгі мәселені, жаңа білімнің түйінді дәндерін бөліп ала білу, білімді шығармашылық жолмен тәжірибеде қолдану.
Электронды оқулықты пайдалану.
Түсінік
Мақсаты: Толықтауыштың құрамына , жасалуына қарай бөлінуін, қандай сөз
таптарынан жасалатыны түсінік қалыптастыру.
Қолдану
Мақсаты: Мәтінмен таныстыру, талдау жасату, оқушының ойын тыңдау, оқушыны жетелеу
Тапсырмаларды интерактивті тақтада
талдау жасата отырып меңгерту.
Топтық тапсырмалар беру арқылы оқушы ойына ой салу,пікір айтуға жетелеу.
Талдау
Мақсаты:Жаңа түсінікті, ізденісі арқылы практикада қолдану.
Сабақтың салауаттылық бағыты
Мақсаты:Оқушылардың сабақ
барысында шаршамауын қамтамасыз ету
Анализ
Мақсаты:
-Қабылданған жаңа білімді саралай, талдай білуге бағыттау.
-Өз бетімен шығармашылық жұмыс жүргізу,ізденіске дағдылану, жаңалық ашуға талпыну, ойын дәлелдеу.
-Оқығанды түсіну немесе оқығанын өз ойымен әрі қарай өрбіту
Синтез (Жинақтау)
Мақсаты:
Жаңа дүние жасау. Шығармашылық ізденістерін дамыту
Берілген білімді бекіту қорытындылау
Мақсаты:Берілген білімді
қай дәрежеде қабылдағынын пайымдау
Үй тапсырмасын белгілеу
Мақсаты: Шығармашылық ізденістерін дамыту
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу,жағымды көңіл-күй туғызу, өз мақсаттарын айқындау
- Сөйлем мүшелері, белгілері,
Тұрлаулы мүшелер, толықтауыш туралы айту (тыңдау)
- Анықтауыштың құрамына , жасалуына қарай бөлінуін, қандай сөз таптарынан жасалатынын анықтайды,
талдайды,түсінік қалыптасады.
Құрамына қарай талдау жасау.
Дара
Күрделі
Үйірлі
Жалпысыныптық тапсырма:Толықтауыш болатын сөз таптары:
1Сын есім
2.Зат есім
3.Сан есім
4.Есімдік
5.Есімше
Ілік септікте тұрған есім сөздер
49-жаттығу. Берілген мәтінді оқып, мазмұндау, негізгі ойды саралау
Демалыс, сергіту сәті
Жағымды музыка тыңдату
51-жаттығу
Мәтіндегінақыл,ақыл сөздерді оқып,мағынасын түсіндіріңдер, айтыңдар, кестеге толтырыңдар.
Дара
Күрделі
үйірлі
Сұрақ –жауап әдісі.
Бақылау әдісі, жалпысыныптық жұмыс.
Интерактивті тақтада
берілген хабарламаны тыңдайды, негізгі түйінді дәнін бөліп алып,сызып көрсету, түсіндіру,дәлелдеу.
Жалпысыныптық жұмыс, кітаппен жұмыс.
Интерактивтік тақтамен жұмыс.Тыңдайды,қайталайды,
Жазады ,талдайды, дәптермен жұмыс жасайды
Оқушы интерактивті тақтада жеке өзі, синтаксистік талдау жасайды, орынайды.
Жеке жұмыс, топтық жұмыс, сұрақ –жауап әдісі.
Талдау , сөйлемдерге талдау жасату, оқушының ойын тыңдау, коррекциялау,бағалау
Жеке жұмыс, өздік тапсырма
Жұптық жұмыс, бірін-бірі тексереді.Мұғалім түзету енгізу,бағалау.
Әңгімелеу әдісі,пікірлесу, анықтау, топтық жұмыс,сұрақ-жауап, түсіндіру, дәлелдеу
Дене қозғалысын жасау, жаттығу жасау
Топтық жұмыс
Талдайды, айтады, әңгімелеседі.
«Адамның жақсы, жаман болмағы-өзінен» ойтолғаңдар,
жүйелеу, ой-түйін жаса.
Нені түсіндім, нені жете түсіне алмадым?
- Тұрлаулы мүше туралы білімдерін жинақтау. –Анықтауыштың құрамына , жасалуына қарай бөлінуін, анықтауыштың қандай сөз таптарынан жасалатынын анықтайды, талдайды. 50-жаттығу
Әңгімелеу әдісі,пікірлесу, анықтау, топтық жұмыс,сұрақ-жауап,түсіндіру, дәлелдеу
Өзіндік пікір,
көзқарасын білдіру.
Сараптау, саралау, дәлелдеу.Бағалау
Мұғалімнің түсіндіруі
Мұғалімнің көздеген мақсатының орындалуы: Сабақ барысында жоғарыда көрсетілген
мақсаттарды толық жүзеге асыруға тырыстым. Уақытты үнемді пайдалана алдым. Оқушылар өте белсенді жұмыс жасады. Білім мазмұнын меңгеруге, ойлауына, түсінуіне, қорытындылауы мен бекітуіне электронды оқулықтың «Ақын-жазушылардың өмірі мен шығармашылығы» модулі, «Ана ұлылығы», «Ел-есімі- ел есінде», «Туған жер- тұғырың» тақырыбындағы гипермәтіндер, «Әдеби-теориялық ұғымдар» модулі және интерактивті тапсырмалардың тиімділігі өте жоғары болды.