Тэма:
Рашэнне задач на часткі
Мэта:
сфарміраваць алгарытм рашэння задач на часткі
Чакаемы вынік: вучні будуць:
-
знаць алгарытм рашэння
задач на часткі;
-
умець прымяняць алгарытм
рашэння задач на часткі для рашэння задач з другімі умовамі
Ход урока
I. Арганізацыйны момант.
Праверка гатоўнасці класа да ўрока,
псіхалагічнага настрою вучняў.
Добры дзень! Рада бачыць вашы разумныя і
добрыя твары. Прашу вас прысесці. Як сказаў вялікі матэматык Н.І. Лабачэўскі «Матэматыка
- гэта мова, на якой размаўляюць ўсе дакладныя навукі». Менавіта гэтыя словы
стануць нашым дэвізам на сённяшні ўрок.
II. Вуснае лічэнне.
Па традыцыі, у пачатку ўрока правядзем вуснае лічэнне. (Гульня «мяккая пасадка»). Усе навучэнцы ўстаюць,
кожнаму задаецца пытанне на вылічэнне . Калі адказ правільны,
вучань садзіцца, калі не, то працягвае стаяць. Гульня працягваецца да таго
часу, пакуль усе вучні не сядуць.
1280:1280 12·2
1954·1 24·2
0:160 36:12
100-9 46+11
200-5 17+18
96-9 34+66
III. Работа з тэкстам (тэкст у кожнага вучня на парце)
Прачытайце задачу:
Задача: хлопчык і дзяўчынка рвалі ў лесе
арэхі. Усяго яны сарвалі 120 штук. Дзяўчынка сарвала ў два разы менш хлопчыка.
Колькі арэхаў было ў хлопчыка і дзяўчынкі паасобку?
Гэтая задача ўзятая з аповесці Н. Носава
"Віця Малееў ў школе і дома", дзе апісаны разважанні галоўнага героя
над рашэннем задачы. Вось як ён разважаў.
"Прачытаў я задачу, і нават смех разабраў.
«Вось дык задача! – думаю. - Чаго тут не разумець? Ясна, 120 трэба падзяліць на
два, і атрымаецца 60 арэхаў. Зараз трэба даведацца, колькі арэхаў сарваў
хлопчык: 120 адняць 60, таксама будзе 60 ... толькі як жа гэта так?
Атрымліваецца, што яны сарвалі пароўну, а ў задачніку сказана, што дзяўчынка сарвала
ў два разы менш арэхаў. Ага! – думаю. - Значыць 60 трэба падзяліць на два,
атрымаецца 30. Значыць, хлопчык сарваў 60, а дзяўчынка 30 арэхаў"».
Паглядзеў у адказ, а там: хлопчык 80, а дзяўчынка 40".
Адкажыце вусна на пытанні:
1) магчыма ў задачніку памылка друку і Віця
дакладна рашыў задачу?
2) Прапануйце свой варыянт рашэння.
III. Фарміраванне алгарытма рашэння задач
Рашэнне любой досыць цяжкай задачы патрабуе
напружанай працы, выхоўвае волю, упартасць, развівае дапытлівасць, кемлівасць. Гэта вельмі патрэбныя якасці ў жыцці чалавека,
бо нават у прыказцы гаворыцца: “розум без здагадкі граша не
варты".
А
нам з вамі трэба будзе зараз прыдумаць задачу па прапанаванай схеме, а затым адкажам на пытанне: з якімі задачамі мы будзем працаваць.
У кожнага з вас на парце
ляжыць рабочы ліст. На працягу ўрока вы яго будзеце запаўняць.
Першае заданне ў рабочым лісце пад нумарам адзін.
1. Прыдумайце і рашыце задачу з дапамогай
схемы.
I скрыня
180 груш
II скрыня
Адзін з магчымых варыянтаў: у
першай скрыні груш у два разы больш, чым у другой.
Колькі груш у другой скрыні, калі ў
абедзьвух скрынях 180 груш ?
Дык якія задачы мы з вамі сення будзем рашаць? Сёння ў нас урок рашэння задач на часткі.
Запішыце ў рабочым лісце тэму ўрока.
Падумайце і адкажыце:
-
якая важнае ўмова (якая не
агаворваецца, але прымаецца пры рашэнні) павінна выконвацца ў задачах на часткі?
(Усе часткі, аб якіх ідзе гаворка ў задачы, роўныя).
-
што ў першую чаргу неабходна знайсці пры рашэнні задачы на
часткі? (Трэба даведацца, колькі складае адна частка).
Сама назва віду задач кажа аб тым, што
разглядаемыя ў іх велічыні складаюцца з частак. У некаторых з іх
часткі прадстаўлены відавочна, у іншых трэба здолець вылучыць, прыняўшы меншую велічыню за 1 частку
і вызначыць, з колькіх такіх частак складаюцца іншыя велічыні,
пра якія ідзе гаворка ў задачы.
IV. Замацаванне і карэкцыя ведаў
Задача1. Для састаўлення
асенніх букетаў сабралі
лісце клену і асіны - усяго 20 лісцяў. Колькі было лісця таго і іншага дрэва,
калі кляновых ў 3 разы больш, чым асінавых?
Гэта таксама задача на часткі, толькі іх трэба
спецыяльна ўвесці. Будзем лічыць, што шакаладныя цукеркі склалі адну частку.
Адлюструйце чарцёж да гэтай задачы ў рабочым лісце, і там жа запішыце рашэнне.
V. Фізкультхвілінка
"Зрокавая гімнастыка»
Не паварочваючы галавы рабіць рухі вачыма:
Направа-налева, уверх-уніз (“васьмёркі").
У выцягнутай руцэ трымаць аловак, зафіксаваць погляд на алоўку,
набліжаючы і адсоўваючы яго.
VI.
Рашэнне задач
Наступную задачу вы рашыце самастойна.
1.
Усяго ў плацкартным вагоне
на 84 месцы больш, чым у мяккім. Вядома, што ў плацкартным вагоне ў тры разы
больш спальных месцаў, чым у мяккім вагоне. Колькі спальных месцаў у
плацкартным вагоне?
№ 189-191,193
V. Рэфлексія. Вынік урока.
Такім чынам, якія ж тыпы задач мы сёння разгледзелі на ўроку?
Скончыць наш урок я хачу словамі. Д. Пойа :
"Недастаткова толькі зразумець задачу, неабходна мець жаданне рашыць
яе.
Без моцнага жадання рашыць цяжкую задачу немагчыма, але пры наяўнасці
такога магчыма.
Дзе ёсць жаданне, ёсць шлях”.
Дамашняе заданне ў вас на рабочых лістах. Дзякуй за ўрок.
Рабочы
ліст на урок математыкі 5 клас
Тэма:___________________________________________________________
1. Прыдумайце і рашыце
задачу з дапамогай схемы.
Чарцеж:
I скрыня
180 груш
II скрыня
Рашэнне: _________________________________________
__________________________________________
___________________________________________
___________________________________________
2.
Для састаўлення асенніх
букетаў сабралі лісце клену і асіны - усяго 20 лісцяў. Колькі было лісця таго
і іншага дрэва, калі кляновых ў 3 разы больш, чым асінавых?
Чарцеж:
Рашэнне:___________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
3. Віка заплаціла за падручнік на 220 рублёў
больш, чым за пропісі. Вядома, што падручнік даражэй за пропісі ў пяць разоў.
Колькі каштуе падручнік?
Чарцеж:
Рашэнне:_______________________________________________
_________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
Домашнее задание: № 209,211