План-конспект урока по английскому языку № ___
Дата: ________
Тема: Аудирование и устная речь. Мода и одежда. Аудирование.
Тип урока: комбинированный
Цели:
1.Развивать у учащихся способность монологически и диалогически
высказываться по теме урока и давать свою оценку, разбираться в стилях и
направлениях современной моды, быть активными, изобретательными.
2. Воспитывать культуру внешнего вида.
Оборудование: картинки, мультимедийное средство, учебник,
доска
ЗАДАЧИ:
образовательные: развивать навыки говорения по теме,
тренировать в чтении с целью извлечения информации, способствовать расширению
словарного запаса, используя лексику родного языка; протестировать учащихся с
целью проверки знаний, их умения использовать лексику и грамматический материал
в речи и на письме;
развивающие: развивать умение работать в группе,
способствовать умению выражать мысли;
воспитательные: воспитывать уважительное отношение к культуре
и истории родного края; воспитывать инициативность, активность умение работать
в группах и в парах; формировать навыки самостоятельной работы.
Формирование
универсальных учебных действий:
Предметные УУД:
- знать лексику по теме « Одежда»;
- уметь вести монологическое и диалогическое общение по теме;
Личностные УУД:
- воспитание культуре общения через обсуждение одежды и моды;
Регулятивные УУД:
-развитие умения целеполагать, принимать решение в проблемной ситуации,
осуществлять контроль на уровне произвольного внимания;
Коммуникативные УУД:
-
развивать умения формулировать собственное мнение относительно одежды и моды,
устанавливать и сравнивать разные точки зрения;
Познавательные
УУД:
- развитие
исследовательских учебных действий, включая навыки работы с разными
источниками информации;
ХОД УРОКА
1.
Организационный момент.
T: Good morning, children! I am glad to see you.
How are you?
2. Речевая
разминка
What date is it
today?
P.: Today is ..... of.....
T: Yes. It is winter. What is the weather like
today?
P: It is cold, windy.
T: Right you are! What kind of clothes do you
usually wear on these days?
P: I wear warm clothes. I wear a coat, a scarf,
trousers, mittens...
3. Введение
лексического материала.
T: Good. Now, please, look at the board!
Let’s see pictures and try to guess the theme of our lesson. ( учащиеся
просматривают картинки )
What is the
theme of our lesson ?
P: FASHION AND
CLOTHES!
T:You are right. The topic of our lesson today
is FASHION AND CLOTHES! We will speak about clothes, fashion, patterns, style
and materials.
Open your books at
p. 60. Ex. 1a. Here is the words describing patterns, style and materials. Let
us translate them;
Pattern
|
Style
|
Material
|
floral
|
baggy
|
velvet
|
striped
|
elegant
|
leather
|
checked
|
tight-fitting
|
linen
|
plain
|
loose-fitting
|
cotton
|
polka-dot
|
casual
|
silk
|
patterned
|
smart
|
woolen
|
|
scruffy
|
nylon
|
4. Закрепление
лексического материала.
T: Now, use these words to describe the
following pictures. ( картинки)
P: In these picture the man is wearing a
floral shirt and loose-fitting shirts.
P: In these picture the woman is wearing a a
silk dress.
T: Well done! Now look at the Ex 2. . You'll
work in groups. Each group will get a a question and you are to answer it.
(работа в группах)
T: Now,
let’s look at the difference between the following verbs: fit, suit, match,
try on, go with, wear
1.Can you
define the meaning of these verbs?
2.What does the
verb fit mean?
3.What about the
meaning of the verb suit ?
4.Can you explain
the meaning of the verb match?
Does it have a
synonym?
Возможные
ответы учеников:
To fit – to be
the right shape or size for sth/sb
To suit – to
make you look attractive
To match, to go
with – to combine well
To try on – to
put a piece of clothing to see if it fits and how it looks
To wear - to
have sth on your body as a piece of clothing
T: Good of you! Now look at the slide and read
the task!
OK, I think it
won’t be very difficult for you to do it.
( на доске
текст с пропусками, ученики вставляют)
Use the correct
form of each word
to fill in the blanks: fit, match, suit, wear, try, go
1. A:How about
those trousers? They..... you perfectly.
B:
Yes, but they're too casual for the occasion.
2 .A: What
about the red shirt? It .....................your trousers.
B: You are
right! I haven't .......... .it for ages.
3. A: This
dress is great. Why don't you .......it on?
B: The
colour doesn't .............me.
4. A: What do
you think of this shirt?
B: It
doesn't .........with the trousers.
5.A: What about
these two colours? Do you think they ..........................?
B: Sure!
6.A:That coat
really ..................Bill.
B: I don’t
think so!
T: Children, imagine that you are going to a
school disco.You are trying on clothes to decide what to wear. Using the
language in Ex 4 you can express your approval or disapproval.
Asking
|
Expressing approval
|
Expressing disapproval
|
Do you like this?
How is this?
What do you think of...?
How do I look in this?
|
Excellent!
It is really nice.
It really...
|
I do not think it...
It is too...
I do not like it.
It is a bit too...
|
T: Use this language to act out exchanges.
P:-What do you think of this skirt?
-It is really nice.
It realy suits you.
5.Введение
грамматического материала.
T:The use of too
and enough. We use them with
adverbs and adjectives to indicate the degree.
"TOO"(в
значении слишком)
" ENOUGH"
(достаточно)
6. Закрепление грамматического материала.
1. This sweater is
nice. It is .....warm.
2. Why did not you
buy these shoes?- They were not comfortable....
3.What do you think
of this shirt?
- It does not fit
you. The sleeves are ...long.
7. Заключительный
этап. Подведение итогов. Домашнее задание
T: Well,
children. It’s a pity, but our lesson is over. What have you learnt today?
P: Today we have
learnt new word, types of clothes and material.
T: Yor hometask is
Ex 11 p 61. You should write about the topic " Do fashionable clothes
really change the way a person looks"
I thank you for the
lesson. You have only good and excellent marks today. You may go. Good-bye!