Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Другое / Конспекты / Урок М.Әуезов "Көксерек" әңгімесі
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Другое

Урок М.Әуезов "Көксерек" әңгімесі

библиотека
материалов

hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m3c0acdbf.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gif

Әдебиет

Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов «Көксерек» әңгімесі

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесінің мазмұнын меңгерту, шығарма мазмұнына, идеясына, тақырыбына талдау жасату

Тәрбиелік: Әңгіме мазмұны арқылы оқушылар бойында адамгершілік, жанашырлық сияқты қасиеттерді қалыптастыру, табиғатты, қоршаған ортаны аялауға, оның заңдылығын бұзуға жол бермеуге тәрбиелеу

Дамытушылық: Шығарманы талдау арқылы өз ойын қорғай білуін, нақты сөйлеу білуін дамыту, сөздік қорын молайту

Сабақтың типі: Қайталау сабағы

Сабақтың түрі: Жинақ сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Кубизм» әдісі, сот сабақ, «Бес жолды өлең», «Түсініктеме күнделігі», «Әңгіме кестесі» т.б.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Кубик, тірек-сызба, әр түрлі плакаттар, киімдер


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Шығармаға талдау жасау

  • Балалар, біз сендермен өткен сабағымызда М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесінің мазмұнымен танысып, әр бөлімге тақырыпшалар қойған болатынбыз. Бүгінгі сабағымызда шығарманы талдауды әрі қарай жалғастырамыз.

Бүгінгі сабағымызда:

    1. Әңгімедегі негізгі ойды ашатын оқиғалар қайсы?

    2. Жауыздық, өшпенділік Көксеректің табиғат жаратқан болмысы ма, әлде...

    3. Көксерек жауыздық іс-әрекет жасағанына кінәлі ме?




деген сұрақтар төңірегінде әңгіме қозғаймыз.

Алдымен шығарманы есте жаңғырту үшін өткен сабақта жасаған тірек-сызбаға оралайық.

Тағылар ұрпақ қамында


Көксеректің ажалы Адамдар тағылығы


«Көксерек» әңгімесі



Бітіспес өшпенділік Тұтқын Көксерек




Қараадырдағы Ұяластарымен

мазасыздық табысу


7 бөлім бойынша 7 оқушыға 2-3 сөйлеммен шолу жасатқызамын.

-Міне, шығарманың жалпы мазмұнына да шолу жасап болдық. Енді сендердің шығарманы қаншалықты меңгеріп, түсінгендеріңді байқау үшін келесі іс-әрекетімізге көшеміз. Бұл - «Кубизм» әдісі. Мұнда оқушы кубикті лақтырып, қандай тапсырма түссе, сол тапсырманы орындайды.


«Кубизм» әдісі

  1. Салыстырыңыз

Көксеректің ауылдағы мінез-құлқы мен даладағы, еркіндіктегі мінез-құлқын салыстырыңыз.


  1. Қолданыңыз

«Көксерек» сөзін қолданып «Бес жолды өлең» құраңыз


  1. Елестетіңіз

Егер адамдар қасқыр апанын бұзып, бөлтіріктерін өлтіріп, Көксректі алып кетпегенде, оқиға әрі қарай қалай дамуы мүмкін еді? Көз алдыңызға елестетіңіз


  1. Суреттеңіз

Ақ қасқырдың күшігінен айырылғаннан кейінгі мінез-құлқындағы өзгерісті суреттеңіз


  1. Талқылаңыз

Құрмаштың өліміне Көксерек кінәлі ме?

Бұл мәселені талқылау үшін біз ортаға құқық қорғау қызметкерлерін шақырамыз. «Көксерек Құрмаштың өліміне кінәлі ме?» деген сұрақ сот процесінде талқыланады.

Көрініс. Ортаға сот, ақтаушы, Көксерек, даттаушы шығады.

Сот процесі аяқталғаннан кейін оқушылардың ойларын сұраймын.

  • Сот процесінің шешіміне сендер қалай қарайсыңдар? Келісесіңдер ме? Неге?


Енді осы талқылап жатқан әңгімеміздің негізгі көтерген мәселесі, идеясы, құрылымы, көркемдік тілі қандай екен, соған біршама ой жіберейік. Ол үшін барлығымыз дәптерімізді ашып, «Түсініктеме күнделігін» жүргізейік.

«Түсініктеме күнделігі»

1-топ: Шығарманың тақырыбы мен идеясына талдау жасау

2-топ: Бірінші бөлімнің тілінің көркемдік ерекшелігіне талдау жасау

3-топ: Композициялық құрылымына талдау жасау

1. Оқиғаның басталуы

2. Оқиғаның дамуы

3. Оқиғаның байланысы

4. Оқиғаның шиеленісі

5. Оқиғаның шарықтау шегі

6. Оқиғаның шешімі

. Семантикалық карта


Әрі қарай сабағымызды семантикалық картамен жалғастырамыз.

(Экраннан көрсетіледі)

Кейіпкерлер сөзі кімдікі?

Кейіпкер сөзі

Ауыл адамдары

Жұмаш

Құрмаштың

әжесі

Бейсембай

Қуарған-ай, неңді алып ем? Не жазып ем ?



+


Кәпір қырыс, неме , кеудесін бермейді, жасымайды.

+




Мына кәпірдің екі көзі жап-жасыл болып кетіпті, тұқымын сезген екен, мұны өлтіріп,

терісін алайық .



+


Қасқырың болса қайтейін, менің қара ала

төбетім бір-ақ

соғады.Араша

лай алмасаң, әлдеқашан өлтіріп тастар еді.


+



Іздегендерің-

нің өзі-сол,

бәрін істеп жүрген сол.

Енді соны бір қолға берсе-ау!




+


ІІІ Қорытынды бөлім

«Әңгіме кестесін» құру

  1. Әңгіме аты

  2. Авторы

  3. Кейіпкерлері

  4. Қай кезеңді суреттейді

  5. Немен аяқталды

  6. Не үйретті

Проблемалық сұрақтар:

1. Жазушының бұл әңгімені жазуына не себеп болды?

2. Адамдардың бөлтірікке жасаған іс-әрекеттеріне қалай қарайсыздар?

3. Әңгіменің идеясы не?

4. Көксерек Құрмашпен неге тез тіл табысты?

5. Көксеректі жауыздыққа баулыған не?

6. Құрмаштың өліміне кінәлі кім?


ІҮ. Бағалау

Ү. Үйге тапсырма: «Адамның ең жақсы қасиеті - жақсылығы» деген тақырыпқа шағын әңгіме жазып келу



Автор
Дата добавления 05.12.2015
Раздел Другое
Подраздел Конспекты
Просмотров315
Номер материала ДВ-229172
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
