Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Информатика / Другие методич. материалы / Урок на тему Ақпаратты кодтау
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Информатика

Урок на тему Ақпаратты кодтау

библиотека
материалов

hello_html_5b95e251.gif

Баймахан Динараның Информатика пәнінен 3«Б» сыныбында өткізген сабақ жоспары


Күні: 07.12.2015ж


Сабақтың тақырыбы: Ақпаратты кодтау


Сабақтың мақсат-міндеттері

а) білімділік

Оқушылардың ақпаратпен жұмыс жасау әрекеттерін, ақпараттарды кодтау үшін кодтық кестелерді пайдалануды үйрету, олармен іс жүзінде жұмыс істей білуге бағыттау.

ә)дамыту шылық

Ойлау қабілеттерін логикалық есептерді шығару, салыстыру, талдау, жинақтау арқылы қалыптастыру. Оқу материалын эмоционалды қабылдау негізінде танымдық белсенділігін дамыту.

б) тәрбиелік

Сабақ арқылы оқушының жеке тұлғалық қасиеттерін арттыру. Бірлікке, өзара көмек көрсете білуге, тәртіпке баулу.

Сабақтың типі

Жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың түрі

Дәстүрлі

Сабақтың әдістері

Түсіндірмелі,сұрақ-жауап

Сабақтың оқыту құралдары және көрнекілігі

Оқулық, оқулық әдістемелігі, интерактивті тақта, слаид

Сабақтың барысы

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

I. Ұйымдастыру бөлімі

-амандасу

-түгелдеу

-оқушының назарын сабаққа аудару

-оқу құралдарының дайындығын тексеру

-амандасу;

-кезекшілік міндеттерін атқару;

-сабаққа дайындалу;

ІI.Жаңа материалды қабылдауға дайындық

Балалар бүгінгі өтілетін тақырыпты, мына Ребусты шешу арқылы өздерің тауып айтуларыңды сұраймын. Қанеки кім бірінші болып шешіп, айтады екен?




http://kzgov.docdat.com/tw_files2/urls_11/38/d-37116/37116_html_m6a178c0.png

IІІ.Жаңа материалды түсіндіру

а) жаңа ұғымға байланысты жұмыс



Балалар, сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: 
«Ақпаратты кодтау»
Негізгі біздің мақсатымыз ақпараттарды кодтау (жасыру) үшін әртүрлі тәсілдермен қатар кодтық кестелерді пайдалануды үйренуіміз керек.


Код – ақпаратты ұсынуға арналған шартты белгілер жүйесі.
Кодтау – ақпаратты жеткізу үшін, өңдеуге, сақтауға ыңғайлы алфавит арқылы құпиялап жазу.H:\Рисунок4.jpg

Сандық кодтау үтір арқылы жүргізіледі.



Ақпаратты кодтау кейде шифрлау деп аталады.

Кодтау кестесі сандардың өсу ретіне және кему ретіне қарай беріледі.



Ақпаратты кодтаудың үш негізгі тәсілі бар:





Сергіту сәті.

ә) танымдық қабілеттерін арттыруға арналған жаттығулар










































Интерактивтік тақтадағы берілген тапсырмаларды орындайық.

1 тапсырма: Әріптерді сандардың өсу реттілігіне қарай орналастырса, қандай сөздер шығады?

9

2

4

6

1

5

3

7

8

Р

О

П

Ю

К

Ь

М

Т

Е



4

5

1

7

2

3

6

И

Т

М

Р

О

Н

О



2 Тапсырма: Әріптерді сандардың кему реттілігіне қарай орналастырса, қандай сөздер шығады?

3

4

1

2

Л

Б

К

О



5

2

6

3

4

1

Е

Е

М

З

Ң

Р



3 тапсырма: Жасырылған сөздерді тап. Бірінші сан – бағана нөмері, ал екінші сан – жол нөмірі.



H:\Рисунок1.jpg





















4 тапсырма: Код кестесінің көмегімен келесі сөздерді кодтар арқылы жаз.

ҚАБЫЛДАУ 15,1,3,37,16,7,1,26

САҚТАУ –

ӨҢДЕУ-

ТАРАТУ –

5 тапсырма: Код кестесінің көмегімен жұмбақталған сөздерді тауып оқы.

22,8,23,18,8,25,1,15,25,1-

10,1,7-

22,23,20,32,8,24,20,23-

17,20,18,12,25,20,23-

6 тапсырма: Қарақшы құрылықтан сандық тауып алды. Сандықтың ішінен алтынның орнына жазулар шықты. Осы жазуды оның оқып шығуына көмектес.

H:\Рисунок4.jpg











7 Тапсырма: Код кестесін пайдаланып, графикалық редактордың құралдарын кодтар арқылы жаз.

СЫЗЫҚ –

БҮРІККІШ –

ҚАРЫНДАШ –

ЭЛЛИПС –

ТІКТӨРТБҰРЫШ-

8 тапсырма: «Жасырын сөзді тап»

25,2,26,8,16,24,38,11,7,38,5,38,17,38,11

15,27,25,25,38

3,20,16,24,37,18

Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды.

ІV. Жаңа білімді бекіту

Ал, балалар, әрбір мысалдағы сөздер қалай беріліп еді? Сендер қандай әрекеттер орындадыңдар, не істедіңдер, қандай қорытынды жасайсыңдар?
1. Сөздер жасырын болды, біз оларды таптық.
2. Сөздер кодталған болды, біз оларды шештік.
3. Сонымен ақпаратты кодтау дегеніміз оларды жасырып жазу тәсілі.

Олай болса, мен Сіздерге жұмбақ жасырамын:

  1. 1. Төртбұрышты әйнек,

Тұнып тұрған әлек. (монитор)

  1. 2. Экранның бетінде оның тұрағы,

Қашан болсын жыпылықтап тұрады.(курсор, меңзер)

  1. 3. Кемірушіге ұқсайды сырт бейнесі,

Түсі оның сұр, құйрығы ұзын (тышқан)

4.. Тетігін бассаң алаңсыз,

Жазады қағаз – қаламсыз. (пернетақта)


Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

V. Үйге тапсырма. Қорытындылау

Ребус құрастыру «Жиын» сөзін жасыру. Кітаптан 26 беттегі 1,2,3 тапсырмаларды орындап келу

Балалар үйге берілген тапсырманы жазып алады.

VI. Бағалау

Оқушылардың белсене қатысуын қадағалау және сол бойынша бағалау








Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 23.02.2016
Раздел Информатика
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров177
Номер материала ДВ-476419
Получить свидетельство о публикации