Инфоурок / Химия / Конспекты / Урок на тему "Циклоалканы"
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 216 курсов со скидкой 40%

Урок на тему "Циклоалканы"

библиотека
материалов

Мирзалимова Мукаддас Юлдашевна

А.Розибақиев атындағы №153 мектеп- гимназияның химия пәні мұғалімі

Пәні.Химия

Уақыты

Сынып 11 «а»

Сабақтың тақырыбы:

2-сабақ

3.5 Циклоалкандар

Химия . 11-сынып. Алмута «Мектеп» 2011

авторлар: Н.Нурахметов, К.Сарманова, , К.Жексембина

Сабақтың мақсаты:


Білімділік: Циклоалкандар, циклоалкандардың құрылысы алынуы, химиялық қасиеттері, табиғатта кездесуі, қолданылуын үйренеді;

Дамытушылық: циклоалкандар бойынша есеп шығару, тапсырмаларды орындау қабілеттері дамытылады.

Тәрбиелік: Оқушылар өз бетінше жұмыс істеуге, бірлесіп жұмыс жасауға, өзгенің пікірімен санасуға тәрбиеленеді.

Күтілетін нәтижелер

- циклоалкандар туралы түсінеді;

- жалпы формуласын пайдаланып өкілдерін шығара алады.

- циклоалкандардың өкілдерін ажырата біледі.

-алкандардың қасиеттерін пайдаланып есеп шығаруды біледі;

- жоғары дәрижелі сұрақтарға барлығы жауап бере алады;

-бір бірін тыңдай отырып, бір біріне баға бере алады;

-бір біріне ашық сұрақтар қоя алады;

-бірлесіп сийластықта жұмыс жасай алады;

Сабақтың типі

Білімді және іс –әрекет әдістерін жетілдіру

Сабақты ұйымдастыру түрі

Ашық ойлар сабағы

Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс тәсілдер:

«серпілген сұрақтар», «класстер», ББҮ», «Бесбармақ», «сұрақ қорапшасы», «Үш кідіріс»

Жұмыс түрлері

Жеке жұмыс, топтық жұмыс, ұжымдық,

Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер

Қима қағаздар, оқулық, смайликтер, флипчарт, стикерлер, интербелсенді тақта, таймер

1.Қызығушылығын ояту кезеңі


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау



1*

1-әрекет Ұжымдық жұмыс.

Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру.

Оқушыларға элемент таңбаларын таңдату.

Оқушылар химиялық элемент таңбаларын алады




1*

2-әрекет . Әр түрлі элемент таңбалары арқылы топқа бөлу.

1-топ. Алюминий

2-топ. водород

3-топ. кислород

4-топ. фосфор

оқышыларды өз топтарына отырғызу.

Таңдап алынған элемент аттары бойынша топқа бөлініп отырады. Топ мүшелерінің ролдерін бөліп алады.

Оқушылар алдарындағы смайлдар арқылы дәл осы уақыттағы көңіл күйлерін білдіреді.

1*

3-әрекет. Ұжымдық, жеке жұмыс

«серпілген» сауал» әдісі бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақтар дайындату, өз ара пікір алмасу.

Оқушылар бір біріне сұрақтар қояды. Жауаптарын толықтырады.

«жарайсын әдісімен кері байланыс орнатады.


4-әрекет. Ұжымдық жұмыс.

Ой тастау әдісі бойынша циклоалкандардың суреттері тақтада беріледі. Сол суретке қарап өз ойларын айтқызу.

деген сұрақтарға жауап алу.

Оқушылар суретке қарап мәлімет айтады.

Мұғалім оқушының жауабын қадағалайды.


II. Мағынаны ажырату кезеңі



15 *

5-әрекет. Жеке, топтық жұмыс»

«Күту уақыты әдісі бойынша оқулықтың 83-87 бетіндегі тақырыпты оқып шығып өз идеясын айтқызу



« түртіп ал» әдісімен тақырыптағы терминдердер, жалпы формулаларды жазады.

Оқышылар тақырып мазмұнын жеке оқып танысады. Топтарымен талқылайды, постерге түсіреді, жариялайды дайын болғанда үш шапалақпен белгі береді.

«сұрақ қорапшасы » әдісі арқылы кері байланыс орнату.



III. ой толғаныс кезеңі.


6- әрекет. Ұжымдық жұмыс.

«ББҮ» әдісі арқылы не түсінбегендігі жайлы білу.


7-әрекет. Жеке жұмыс.

Балма тест және сұрақтар арқылы оқушылардың білім деңгейін анықтау

1-деңгей.С

1.Циклоалкандардың жалпы формуласы...... . (1б)

2.Циклоалкандалрды алу жолдарын атап бер.................(1б)



3.Циклоалкандарың жану реакциясын жазыңдар........(1б)

2-деңгей.В

1.Массасы 39 г безол алу үшін неше грамм циклогексан керек екенін есептеңдер.

(2б)

3-деңгей.А (дарынды оқушыларым орындайды)

1.352,5г 1,5-дихлорпентан натрий металлымен әрекеттескенде түзілген

Циклопентандың массасы. (3б)

А. 164

Ә.175

Б.178

В.184

Г.192.

2.140г циклопентан алу үшін натрий металымен әрекеттесетін елиш 1,5-дихлорпентандың массасы. (3б)

А. 192

Ә.234

Б.255

В.264

Г.282

Әр оқушы өзінің деңгейіне сай тапсырманы таңдайды, орындайды.

Өзін өзі бағалау парақшасы» әдісімен бағаланады,

баға

балл

«5»

10-11

«4»

5-7

«3»

3-4



7-әрекет. Ұжымдық жұмыс.

«Үш кідіріс» » әдісі бойынша сабақтың қалай өткендігін бағалайды.



Барлық оқушылар сабақты қорытындылап, сабақтың қалай өткендігін бағалайды.

Кері байланыс жасайды.



Мұғалім. Мирзалимова М


















Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 27 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
