Келісемін
Бекітемін Балабақша
әдіскері:
Балабақша меңгерушісі:
М.
Исабекова
К. Каманова
«Еңбекшіқазақ
ауданы әкімінің аппараты» мемлекеттік
мекемесінің
«Балдырған» бөбекжай балабақшасы мемлекеттік
коммуналдық
қазыналық кәсіпорны.
Ашық оқу
қызметі:
«Ертегілер еліне саяхат
Театр
әлемі»
«Күншуақ» тобы
Музыка жетекшісі: Т. Бертаева
Достық
ауылы
2017-2018
оқу жылы
Тақырыбы: «Шалқан»
ертегісі.
Мақсаты: Музыкаға
қызығушылығын сүйіспеншілігін арттыру. Балалардың ән орындауын, музыка
тыңдауын, сезінуін дамыту. Достыққа адамгершілікке баулу.
Қажетті көрнекі құрал-жабдықтар:
ит, мысық, тышқанның атрибуты, шалқан, үйдің макеті.
Билингвальды
компонент: Шалқан- репка, ит-собака,
мысық-кошка, тышқан-мышка.
Күтілетін нәтиже:
Білу керек:
Музыканы тыңдай білу.
Игеру керек:
Ән орындау, музыканы сезіну.
Меңгеру керек:
Адамгершілік, достық сөзін ұғыну.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
кезеңі:
Балалар көңілді
әуенмен залға кіреді. Маршпен, жүреді, жүгіреді.
Музыка жетекшісі:
Балалар, кәне қонақтармен үш тілде амандасайықшы.
Балалар үш тілде
амандасады.
Шаттық
шеңбері:Здравствуй ,солнце золотое!
(Ручки верх).
Здравствуй,небо голубое!
(Ручки в стороны).
Здравствуйте , мои друзья!
(Все берутся за руки)
Очень рад вас видеть я!
( Раскачивают ручки)
Музыка жетекшісі: Балалар
бүгін біз таныс ертегіні есімізге түсірейік. Кәне барлығымыз орындыққа отырып
тыңдайық. Баяғыда бір кемпір мен шал өмір сүріпті, оның немересі , күшігі ,
мысығы , тышқаны болыпты.
-Балалар, бұл қай
ертегіден үзінді деп ойлайсыңдар?
Балалар:
« Шалқан» ертегісі.
Музыка жетекшісі:
Бұл қай халықтың ертегісі?
Балалар:
Орыс халқының.
Музыка жетекшісі:
Дұрыс айтасыңдар, бұл «Шалқан» ертегісінен үзінді.Бір күні атай бақшаға барып
шалққан еккісі келеді. Балалар кәне осы ертедегі кейіпкерлерге айналып
барлығымыз көңілді шалқан егіп келейік. Балалар орнынан тұрып, маршпен жүреді,
аяқтың ұшымен жүреді және секіреді.
Орнымыздан тұрайық
(музыка ойналады)
1. Бақшаға
барамыз (маршпен жүреміз)
2. Бізбен
бірге тышқан да жүгіреді (аяғымыздың ұшымен жүреміз)
3. Күшігіміз
де қуанып секіре бастайды (секіру)
4. Барлығы
бау-бақшаға келіп шалқан егіп көңілді билей бастады.
Балалар музыкамен
аяқтың ұшымен, өкшемен, топылдатып жүріп қимылдарын жасайды.
Музыка жетекшісі: Атай,
әжей, немересі, шаршап демалып классикалық музыка тыңдағылары келеді.
Балалар музыканы
тыңдайды.
Музыка
тыңдау: «Утро» (Таңертең) Эдвард Григтің
шығармасын тыңдауға шақырады.
Музыка жетекшісі:
Әдемі жай музыканы атай таныды , ал сендер балалар таныдыңдар ма? Бұл қалай аталады
және бұл кімнің шығармасы?
Балалар: Эдвард
Григ.
Балалар шығармаға
музыкалық сипаттама беруге тырысады.
Музыка жетекшісі:
Балалар сіздер көздеріңді жұмып жатырсыздар, музыканы тыңдап жай ұйқыдан оянуын
қимылмен көрсетесіз табиғат оянады гүлдер, жануарлар, құстар, адамдар.
Балалар табиғаттың
оянғанын қимылмен көрсетеді.
Музыка жетекшісі:
Ертегіні әрі қарай тыңдатады. Атай демалып жатқанда біздің Шалқан үлкен болып
өсіп кетеді.
(Шалқанның макетін
қояды)Балалар ертегіні әрі қарай қызыға тыңдайды.
Музыка жетекшісі:
Атай шалқанды былай-былай тартып жұлып көреді жұлып ала алмайды. Содан балалар
атай кімді шақырады, ал әжей келмейді. Балалар атайға әжені шақыруға
көмектесейікші, тек қалай?
Мен сендерге
әжейдің бір сырын айтайын. Біздің әжей әндерді жақсы көреді. Мүмкін біздің
әнімізді естіп келіп қалар. Ендеше балалар барлығымыз ән орындап жіберейік.
Ән: «Ақ әже»
Балалар әнді
орындайды.
Музыка жетекшісі: Қандай
әдемі ән.
Әже әнді естіп
жүгіріп келеді.
Музыка жетекшісі: Атай
мен әжей шалқанды ары тартады, бері тартады, жұла алмайды. Содан қалай
ойлайсыңдар олар кімді шақырады?
Балалар: Немересін
Музыка жетекшісі:
Дұрыс немересін шақырады. Ал немересі болса келіп болмайды. Балалар, немересі
еркелеп келмей жатыр, мүмкін немересіне арнап бір ән орындап берерміз.Сонда
келер.
Ән: «Ерке қыз»
Атай , әжей ,немересі
келіп ары тартады, бері тартады, шалқанды жұла алмайды.
Музыка жетекшісі:
Балалар, мен сендерге бір жұмбақ жасырамын. Шешуін тапсаңдар көмекке сол жануар
келеді.
Жұмбақ
Табанынан тыз етiп,
Жүрсе дағы сыз өтiп.
Күнi-түнi ерiнбей,
Үйдi жүрер күзетiп. (Ит)
Музыка жетекшісі: Дұрыс
айтасыңдар жауабы ит екен. Көмекке ит келеді.
Барлығы ары тартады, бері тартады,
Шалқанды жұла алмайды. Ит көмекке мысықты шақырады, ал мысық жалқау болған екен
келмепті. Балалар қалай көмектессек екен, мысықты қалай оятамыз? Мысық туралы
тақпақ айтайық сол кезде оянатын шығар.
Тақпақ
Мысығым, кел, кел маған,
Сүт берейін мен саған.
Ит кеп қалса, қорғаймын,
Көтерейін, сен маған.
(Көмекке мысық
келеді.)
Музыка жетекшісі:
Барлығы шалқанды ары тартады, бері тартады шалқан жұлынбайды. Енді кімді
көмекке шақырамыз. Дұрыс айтасыңдар тышқанды.
Музыка жетекшісі: Тышқан біздің даусымызды естімей жатыр.
Тышқанды шақыру үшін бір ойын ойнайықшы.
Қимылды ойын: «Мысық пен тышқан»
Музыка жетекшісі: Атай
шалқаннан, атайдың артынан әжей, әжейдің артынан немересі, немересінің артынан
күшігі, күшігінің соңынан мысығы, мысығының соңынан тышқан ары тартып, бері
тартады жұлынбайды. Енді не істейміз жұлынбайды?
Музыка жетекшісі: Мен
түсіндім, шалқанды жұлып алу үшін тек қана күш емес, жақсы көтеріңкі көңіл
күйде керек екен. Барлығымыз біздің кейіпкерлерімізге көмектесіп, ән айтып
берейік, мүмкін сол кезде шалқан жұлынып алынар.
Ән: «Балабақша»
Осы кезде шалқанды жұлып алады.
Музыка жетекшісі: Біздің
әннен кейін шалқанды былай тартып, былай тартып жұлып алыпты, жарайсыңдар
балалар, сендер біздің кейіпкерлерімізге көмектестіңдер.Олар өте қуанып жатыр.
Сөйтіп шалқанды жұлып барлығы мәз мәйрам болыпты.
Музыка жетекшісі: Балалар,
бүгін біз қандай ертегіні сахналадық?
Ертегі сендерге ұнадыма?
Балаларға сұрақ-жауап беру арқылы сабақты қорытындылау.