Тақырыбы
|
Күкірт қышқылы және оның тұздары.
|
Сабақтың мақсаты
|
Күкірт қышқылы мен оның
тұздары туралы жаңа білім қалыптастыру.
|
Сабақтың міндеттері
|
Білімділік:
күкірт қышқылы мен тұздары жайлы түсінік қалыптастыру.
Дамытушылық:ойлау,
есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелілік:
химиялық сөздік қорларын дамытып, тәжірибелер жасай отырып, сабаққа деген
қызығушылығын арттыру
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар күкірт
қышқылы және оның тұздары жайлы сыныптастарынан жан-жақты, нақты ғылыми білім
алады.
|
7 модульдің қолданылуы
|
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”,
“Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Жұмбақ , кубизм, топтастыру, суретпен жұмыс,
есептер шығару, эссе, «Автор орындығы»
|
Қолданылатын ресурстар
|
слайд, маркерлер, суреттер, тақта, стикерлер, ноутбук
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Керекті құрал жабдықтарын әзірлетемін.Оқушыларды 3 топқа бөлемін.
|
Сабаққа керекті құралдарын әзірлеп,
дайындайды.5 оқушыдан 3 топқа бөлінеді.
|
Сабақ
кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушылардың
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Білім
|
Баспадан шыққан қателер
|
Үйге
берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы тексеру
1-топ
1)П.ж.
22 бейметалл бар
2)Күкірттің
агрегаттық күйі – газ
3)Күкірттің
2 аллотропиялық түр өзгерісі бар.
4)Күкірт
диоксиді – адамдар, жануарлар, өсімдіктер үшін зиянды емес.
5)Күкіртті
сутек – улы, шіріген жұмыртқаның иісіндей, тұншықтырғыш газ.
2-топ
1)
7-топта галогендер орналасқан
2)Күкірт
– 5 топ элементі
3)Күкірт
– су жұқпайтын, суда ерімейтін зат
4)Күкіртті
сутек- арасан суларда ревматизм сырқатын емдейді
5)Күкірт
– оқ-дәрі жасауда, медицинада, ауыл шаруашылығында қолданылады
3-топ
1)
8-топ элементтері – инертті газдар
2)Күкірттің
түсі - қара
3)Құрамында
күкірті бар кен орындары Қазақстаннның Орталық ,Шығыс, Оңтүстік аудандарында
кездеседі
4)Термометр
сынғанда сынапты – күкіртпен жинайды
5)Күкірт
қосқан майды жараны емдеуде пайдаланады
|
Өткен
тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді, өз білімдерін көрсетеді
|
Жетондар
арқылы
|
Түсіну
|
Күкірт қышқылы және оның тұздары
«Кубизм» әдісі
|
Кубтың 3 тапсырмасына (күкірт қышқылының
физикалық қасиеттері, химиялық қасиеттері, қолданылуы) байланысты өз
беттерінше дайындық жасату
|
Жаңа сабақ бойынша тапсырмаларды бірлесіп
орындау,
|
|
Қолдану
|
Постер қорғау
|
Оқушылардың жауаптарын тыңдау, толықтыру,
сұрақтар қою.
Демонстрациялық тәжірибелер көрсету.
|
Берілген
тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, тақтаға шығып
тапсырманы қорғау, түсіндіру, өз ойлары мен пікірлерін айту
|
2-жұлдыз,
1-тілек
|
Талдау
|
Есептер шығару
|
Әр топқа оқулықтағы №4, 6 және қосымша есеп
беру.
№4.Сұйылтылған
күкірт қышқылын мына заттармен: а) металдармен; ә) негіздік оксидтермен; б)
негіздермен әрекеттесуінің тиісті реакцияларын жаз.
№6 Мыналардың:
а) алюминийдің сұйылтылған күкірт қышқылымен; ә) қыздырған кезде күмістің
концентрлі күкірт қышқылымен теңдеулерін жаз
Қосымша есеп
Күкірт қышқылындағы күкірттің масалық үлесін
есепте
|
Химиялық
реакция теңдеулерін тақтаға жазу, шығару.
|
Бағдаршам
|
Сергіту
сәті
|
Психологиялық тест
|
Психологиялық тест жасыру
|
Интербелсеңді
тақтадағы суреттерді таңдайды
|
|
Жинақтау
|
Эссе
|
«Қышқыл жаңбырлар және олардың қоршаған
ортаға әсері» тақырыбында эссе жазу тапсырылады.
|
Берілген
тақырып бойынша ортақ эссе шығару, «Автор орындығында» орындау
|
|
Бағалау
|
Бағалау шкаласы мен бағалау парақтарын
тарату
|
Әр топқа бағалау парақтарын тарату, бағалау
шкаласын тақтаға ілу керек
|
Әр топ бағалау парақшасын өздерін бағалайды
|
2-жұлдыз, 1-тілек
|
Үйге
тапсырма
|
Күкірт қышқылы және оның тұздары, №8 есеп
|
Үй тапсырмасын хабарлау
|
Үй тапсырмасын жазу
|
|
Рефлексия
|
Стикерлерді толтыру
|
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну
|
Ұсынылған стикерді толтыру
|
Кері байланыс, стикер
|
|
|
|
|
|
|