Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Урок на тему "Көкөністер"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Урок на тему "Көкөністер"

библиотека
материалов

Сыныбы: Күні:

Сабақтың тақырыбы: Көкөністер

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларға көкөністер туралы түсінік беру.

Дамытушылығы: Оқушылардың сөйлеу тілін дамыту,жан-жақты ойлауын дамыту.

Тәрбиелігі: Өзара көмек және ұжымдылыққа тәрбиелеу, эстетикалық тәрбие беру.

Сабақтың әдістері: түсіндіру, сұрақ-жауап.

Көрнекілігі :көкөнісердің суреттер, карточкалар,

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру ( Психологиялық дайындық)

Қуан, шаттан, алақай.

Қуанатын күн келді. 
Күліп шықты күн бүгін

Қайырлы таң, қайырлы күн.

Өткенді қайталау.

Оқушылардан жемістер туралы сұрау.

-Жемісердің қандай түрлерін білесіңдер?

- Егінді қай кезде жинаймыз ?

-Комбайн сөзіне дыбыстық талдау жаса.

Жұмбақтарды шешу арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтаймыз. Ендеше жұмбақтың шешімін дұрыс шешейік.


Бір шар бар кіріп шығар есігі жоқ,

Су ішер, нан жемейді, тамағы тоқ.

Ішінде көп балапан етер мекен,

Ас қылып сойып жесең балдай екен. /қарбыз/


Үстіне тігіп көк шатыр,

Астында қызғылт тау жатыр. /қызылша/


Жаздай інге тығылып,

Жақан қызыл түлкіні

Құйрығынан суырып,

Әкелді әжем бір күні. /сәбіз/


Қанаттан ақ, бүйірі тоқ,

Жерден алар керегі көп.

Киетіні қызыл, жасыл көйлектер

Ол не екен; кәне, достар, ойлап көр? /Пияз/


Формасы бар домалақ,

Көміп қойдым сығалап,

Жақсы болса тұрмысы,

Шығады екен қоғалап,

Бес ай тамам бікенде,

Қапап алдым құмалақ. /картоп/


Аласа ғана бойы бар,

Қабат-қабат тоны бар. /капуста/

Бұтақта ілініп тұрамын,
Піскенде себетке құладым.
\жеміс\

Үлкендігі алмадай,
Сырты жанған қызыл от.
Ішін ашып қарасаң,
Майда майда қызыл шоқ.
\анар\

Қалың киім ұнатады,
Шешіндірсең жылатады.
\пияз\

Жаңа сабақ. Көкөністер.

Оқушыларға көкөністің аттарын ататып, оларды буынға бөлгізу.

Сонымен, бүгінгі оқу іс әрекетіміздің тақырыбы көкөністер жайлы әңгімелейміз.
Жемістер бақшада яғни ағашта, ал көкөністер бақта өседі. Жемістер мен көкөністерді қарайтын адамды бағбан дейміз.

Көкөністерге: картоп, қызылша, пияз, сәбіз, қияр, қызанақ, орамжапырақ, бұрыш, аскөк, баклажан, қызыл бұрыш, жүгері, сарымсақ, асқабақ, көк пияз, картоп, саңырауқұлақ т. б. жатады.
Көкөністердің құрамында көптеген дәрумендер бар. Көкөністерді тұқым себу арқылы өсіреміз көктем айында. Күз айында жинап аламыз. Көкөністерді тағам ретінде салаттар жасаймыз.
Көкөністердің пайдасы мысалы; Қызанақ ол біріншіден, тағам ретінде өте пайдалы. Екіншіден, қызанақта С дәрумені өте көп. Үшіншіден, жас қызанақ пен томат шырынының шипалық қасиеті жақсы. Асқазан жарасы бар адамдар жас томат шырынын ішуге тиіс. Томат шырыны ағзадағы тастарды да ерітеді. Қызанақ бауыр ауыратындар үшін де өте пайдалы. Бақшада өсіп тұрған жемісті сабағынан үзіп алып, жумаған күйде жеудің өзі зиянды. Адамның іш ауруын да, басқа да сырқаттарды туғызатын микробтарды көреміз. Жалпы көкөністер біріншіден дәрумен берсе, екіншіден тағам ретінде, ал үшіншіден дастарханға сән ретінде қоя аламыз. Көкөністер. Сәбіз дің құрамында дәрумендер көп. Көп жесеңдер бойларың өседі. Көкөністер бізге мол өнім беру үшін, біз олардың топырағын қопсытуымыз керек, арам шөбін жұлу және суғару керек. Жер ана мейірімді, өйткені көкөністерді өсіреді, күн де мейірімді шуығын төгеді. Көкөністер жылу сүйгіш, суыққа төзімді болып бөлінеді.
Шикідей жейтін көкөністерді атайықшы; қызанақ, қызылша, сәбіз. баклажан, картоп.
Суретпен жұмыс.

Суреттердің аттарын атау. Сәбіз, қызанақ, қияр, қызылша. Оларды буынға бөлу. Сә-біз, қы-за-нақ, қи-яр, қы-зыл- ша.

Дыбыстық талдау жасау. Қызылша -7 дыбыс, 3дауысты, 4 дауыссыз.

Сәбіз -5 дыбыс, 2 дауысты , 3 дауыссыз.


Дәптермен жұмыс.

Жазу дәптерінің бетіндегі жазуларды дәптерлеріне таза, әдемі етіп жазғызу.

Қарбыз сөзіне буындық, дыбыстық талдау жасату.

1-тапсырма. Суреттерді бояу. 

hello_html_2efbddca.pnghello_html_m5f3f777b.jpg hello_html_m32d44b45.jpg hello_html_mcb679d2.jpg hello_html_f03e3dc.jpg


2- тапсырма.Мәтінді оқып, төмендегі сөйлемдерді толықтырыңдар.

Мәтінге ат қойыңдар.

Бүгін жексенбі күні Абзал үйге көкөністер мен жеміс- жидек алу үшін көкөніс дүкеніне барды. Дүкен сөрелерінде алқызыл алма, сап- сары алмұрт, шабдалы, өрік, құлпынай, таңқурай, шие, картоп, сәбіз, пияз, кияр, қызылша, қауын –қарбыз, асқабақ көп. Абзал картоп, пияз және жемістер сатып алды.

3-тапсырма. Керекті сөздерді орнына қойып, сөйлеп жаттығыңдар.


___________, _____________, __________________ бағасы қанша?


Маған ,________ ,______________ ,____________ , беріңізші.


Маған ______________ , ______________, ____________ өлшеп беріңізші.


_____________ қанша тұрады?



Барлығына ___________ақша төлейін?

Сергіту сәті.

Жаңбыр жауып басылды.

Аспан шайдай ашылды.

Желмен бірге жапырақ.

Сыбдыр қағып шашылды.


Суретпен жұмыс.

- Суреттен нені көріп тұрсыңдар?

- Адамдар не істеп жатыр?

- Олардың қолдарынан нені көріп тұрсыңдар?

Оқушылардан толық жауап алу. Сурет бойынша сөйлем құрастыру, әңгімелеу.

Қауын сөзіне талдау жасату.

4-тапсырма. Ойын «Қай буынды жоғалттым?»

Буындарды өтіп,сөздерді дұрыс бөлуге күрек, қарбыз, қызанақ, қауын сөздеріндегі кү..., қар..., қыза..., қа... жазылмаған буындарды дұрыс, тез көп тапқан оқушылар ұтады.

Дәптердегі қалған сызбаларды жазғызу.

Кар......, қыз............, пи.........., сә..........., қи......, қыз......., орам........., бұр..........., ас........., бак.............., қызыл бұр..............., жү..........., сарым..........., ас....................., көк пи................., кар................., саңырау.....................

5-тапсырма. Берілген сурет қиындыларын саны бойынша орналастырып көкөніс суретін табу. Және сол тапқан көкөнісін дәптерге жазып, дыбысық талдау жасау.

Қорытынды.

Сонымен бүгін біз не туралы өттік?
Көкөністер туралы.
Олардың бізге пайдасы бар ма?
Дұрыс айтасыңдар.
Алманы жеміске ме, әлде көкөніске жатқызамыз ба?
Қауынды ше?
Құрамында не бар екен. \дәрумендер\
Жемістерді жумай жеуге бола ма? \жоқ, іш ауырады\
Жарайсыңдар балалар барлықтарың дұрыс жауап бердіңдер, ойынды да жақсы ойнадыңдар.
Балаларды мақтап мадақтау.



Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 19.05.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров129
Номер материала ДБ-090224
Получить свидетельство о публикации