Инфоурок Другое Другие методич. материалыУрок на тему М. Әуезов "Көксерек"

Урок на тему М. Әуезов "Көксерек"

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы:  М.Әуезов  “Көксерек-түз тағысы”  

                                                  

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік:        Әңгіме мазмұнын меңгерте отырып, ондағы  берілген өзекті   

                              ойды анықтау.

2.Дамытушылық: Жазушының аң мен адам арасындағы тартысын суреттеуі

                               арқылы тіршілік үшін күрестің өте күрделі де қиын әрекет

                               екенін  дәлелдеу. Өз  пікірлерін қорғауға дағдыландыру.

3.Тәрбиелік:  Табиғатты суюге, оны қорғауға баулу.  Жақсылыққа, ізгілікке

                       тәрбиелеу.

Сабақтың типі: қайталау сабағы

Сабақтың түрі: білімді жинақтау,бекіту сабағы.

Сабақтың әдіс-тәсілі:  “СТО” технологиясының “Модульдік оқыту”,  “Кубизм стратегиясы”элементтері.

Сабақтың көрнекілігі: Жазушы суреті, Табиғат аясындағы қасқырдың суреті.   Кесте, кеспе қағаздар

Пәнаралық байланыс: Экология ,география, биология

Сабақтың барысы.

І.  Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ.  Еске түсіру. (миға шабуыл)

ІІІ. Түсіну.Талдау“Кім кінәлі” (проблемалық сұрақтар)

ІV. Дәптермен жұмыс

Ү. Венн диаграммасы

VІ.Бекіту

VІІ. Бағалау

 

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылармен амандасу,сабақта жоқ оқушыларды белгілеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.

І слайд

Миға шабуыл(сұрақ-жауап)

1. М.Әуезовтің туған жері

(Қазақстан  шығысындағы  Семей өңірі  Шыңғыстау етегі.)

2. М.Әуезовтің есімі берілген басты кешендер?

(Ғылым академиясының әдебиет және өнер институтына,Қазақтың мемлекеттік драма театрына)

3.1919 жылы  қай жердегі мұғалімдер семинариясын бітірді?     ( Семейдегі)

4.Шығарманың тақырыбы дегеніміз не?, идеясы дегеніміз не?  (Шығармадағы  автор көтерген басты  мәселе  тақырып деп  аталады.  Сол тақырыпты танытудағы жазушының ойы мен көзқарасы шығарманың идеясы болады.)

5.М.Әуезов ұлы Абайға арналған еңбегі үшін қандай атаққа  ие болды?

(КСРО Мемлекеттік сыйлығының және Лениндік сыйлықтың лауреаты атағын алды.)

6. Мұхтар Әуезовтың әңгімелері

7. Алғашқы жазған хикаяты «Көксерек» повесті

8. Шығарманың жазылу себебі (Валентина )

Әңгіменің мазмұны

              

1-топ . Әңгіменің І,ІІ, ІІІ,ІҮ бөлімдерге  ат қою.

І бөлім.  Қасқырлар мекені, «Тағылар ұрпақ қамында»

ІІ бөлім.  «Адамдар тағылығы», «Табиғатқа шабуыл»

ІІІ бөлім. «Көксерек  ауылда»

ІVбөлім. «Ұяластарымен табысу»

2-топ. Әңгіменің  V,ҮІ бөімдерге ат қою .

V бөлім.  «Қасқыр қашанда қасқыр», «Көксеректің дүлей, жойқын күшке айналуы»

VІ бөлім. «Жауыздық», «Құрмаш өлімі», «Сатқындық»

3-топ.  Әңгіменің  VІІ бөлімі  

VІІ бөлім.  «Жаза», «Әже  зары»

 

Талдау.“Кім кінәлі” (проблемалық сұрақтар)

1. Құрмаштың өліміне кім кінәлі?

2. Қасқырлар іс-әрекеті мен адамдар іс-әрекетінде  ұқсастық бар ма? Қайсысы қаталырақ?

3. Көксерек Құрмаштан гөрі  ақ қасқырмен неге тез бауырласты?

4. Қасқырларды қолға үйретуге бола ма? Қалай дәлелдер едіңдер?

 

Дәптермен жұмыс

І топ Көксеректің портреті.

ІІ топ Аққасқаның портреті

 ІІІ топ Қасеннің портреті

Көксеректің портреті. (.. Жотасы күдірейген, құйрығы шоп-шолақ, бойы тау басында тайдай көрінеді. Нағыз көкжал, сұсты, көзі жап-жасыл.)

 

 Венн диаграммасы

1.Дала тағылары мен адамдар іс-әрекетіндегі ұқсастық

 


 

 

2.Әңгіме бойынша Көксеректің ауылдағы өмірі мен тағылық өмірін салыстыр

 

 

 

3.«Көксерек» повестінің желісімен фильм де түсірілді. Осы киноға ұқсас тағы қандай қазақ киносын көрдіңдер? («Шал» киносы) Осы екі киноның қандай ұқсастығы бар.

 

 

                «Шал» қазақ фильмі                        «Көксерек» фильмі

 

Овал: Баты кейіпкері кішкентай бала, соңында бала Құрмаш өлім құшады, қайғылы оқиғамен аяқталадыОвал: Қазақ фильмі, басты кейіпкер адам мен қасқыр.Екеуінде де қасқырдың бөлтіріктері өлтірілгеннен кейін қасқырлар адамдардан өш алады.             Ұқсастықтары                                                   Айырмашылығы

                     

 

 

 

 

 

 

 

  

«Қай сәт бейнеленген?» ойыны. Шығармадан үзінді оқылып  қай сәт екенін сұрау.

 

 

“Пікір алысу”  (қорытынды )

Шығарманың авторы, аты

Шығарма несімен ұнады?

Сүйікті кейіпкерің

Жасалған    қорытынды

М.Әуезов “Көксерек”

Қызықты, тартымды.   Шығарма Көксеректің ойымен баяндалады.

Құрмаш,Әжесі

Қасқырдың болымысы адам тәрбиесіне көнбейді екен. Түз тағысы да өмір сүруге құқылы. Адамдар табиғат заңдылығын бұзса, ол өзіне қатер төндіреді.

 

 

  Ой түю стратегиясы. Менің көзқарасым.....

1.   Хикаятты оқығанда мені қызықтырғаны: ........

2.   Мен үшін ең аянышты жері: ..................

3.   Хикаяттан алған тәрбием: ...........................

 

Үйге тапсырма: «Табиғат және адам» тақырыбына эссе жазу. 

Бағалау:

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок на тему М. Әуезов "Көксерек""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по учету энергопотребления

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
