Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Другое / Рабочие программы / Урок на тему "Менің досым"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Другое

Урок на тему "Менің досым"

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: «Мен және менің досым» көптік жалғау 
Сабақтың мақсаты: 
Білімділік: грамматикалық тақырып- көптік жалғауына байланысты әр түрлі тапсырмалар орындату арқылы білімдерін бекіту, дамыту және тереңдету 
Дамытушылық: Сөйлемдер құрау, тапсырмалар орындату арқылы оқушылардың сөйлеу тілін, ойлау қабілетін, білімдерін көтеру және дамыту 
Тәрбиелік: Бір- бірін сыйлауға, достың қадірін білуге, досына әділ баға бере білуге жол көрсету 

Сабақтың түрі: аралас 
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын.

Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, үлестірмелі қағаздар, алма ағашы.
Сабақтың барысы: 

І. Ұйымдастыру кезеңі 

а) Психологиялық дайындық: шаттық шеңберіне тұрып, өлең сөздерімен бір - біріне жақсы тілектер айту.

  Амансың ба, Алтын күн?!

 Амансың ба, Көк аспан?!

 Амансың ба, Жер-Ана?!

 Амансың ба, достарым?!

 Сіздерді көрсем қуанам?!

    Үлкенге де Сіз!

     Кішіге де Сіз!

     Баршаңызды құрметтеп,

     Бас иеміз Біз!


ІІ. Үй жұмысын тексеру. «Дос» туралы жапттап келген мақал –мәтелдерін жатқа айту

Ә) Айтылым. Сұрақ – жауап(5 мин)

-Қазір кай мезгіл?

-Күз айлары?

-Қазір қай ай?

-Бір аптада неше күн бар?

-Апта күндерін ата?

 -Бүгін қай күн?

-Сен нешінші мектепте оқисың?

-Сен нешінші сыныпта оқисың?

-Нешінші партада отырасың?

-Сенің досыңның аты-жөні кім?

-Досың қай көшеде тұрады?

-Қазақ тілінде неше әріп бар?

-Қатаң дауыссыз дыбыстарды ата?

 

ІІІ. Жаңа сабақ. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, міндеттері айтылады.
Дәптерлерімізді ашып, бүгінгі күнді, жаңа сабақтың тақырыбын жазып қойындар. 
Бүгінгі тақырыпқа байланысты жаңа сөздермен танысайық

Құрбы – сверстник(-ца) подруга

Мінез – характер

Қайырымды – добрый

Кіші – младший

Жығылып қалу – упасть

Ақылдасу – советоваться

Тыңдау – слушать

Сүйіспеншілікпен қарау –  смотреть с любовью

Рұқсат сұрау – просить разрешения

Пікір айту – высазывать свое мнение

Тамырымен мықты – силен корнями

Бой –рост

Ол (оған)- он(ему, ей)

Үлкен-взрослый

Көру- смотреть

Түсіндіру -объяснит

Белсенді қатысады – активно учавствует

Үнемі - постоянно

Жаңа сөздермен танысып, сөздік қорына еңгізу мақсатымен сөз тіркестерін, сөйлем құрау;

1- тапсырма. Сызба бойынша өзіңнің досың туралы әңгімеле.

Менің досым

Бет әлпеті

Бойы

Мінезі

Ермегі

Әдемі, сұлу, сүйкімді, сымбатты,

              Көзі

           Шашы

          Мұрны

 

 

Орташа

 

Ұзын

 

Қысқа

 

 

Мейрімді, қамқоршы, момын,

сыпайы.

Кітап оқу,

үйірмеге бару,

би билеу,

сурет салу,

ән айту.

 

1) Әр оқушы тірек сызбаны  пайдаланып, өзінің досы туралы фотокөрмедегі суреті бойынша әңгімелейді. Мысалы: Менің досымның бет әлпеті сүйкімді, көзі қара, шашы ұзын, сары, мұрны кішкентай. Бойы орташа, мінезі сыпайы, момын, қамқоршы, менің досымның ермегі би билеу, шахмат ойнау, кітап оқу.

 Жазылым. Дәптермен жұмыс. Өз достары туралы жазу. (5 мин)

2- тапсырма.

Мінезі –

Бойы –

Көзі –

Шашы –

Киімі –

 

2) Сабақтың грамматикалық тақырыбы: көптік жалғау, 48 бет.

Оқушыларды сызбамен таныстыру, және сызбаны дұрыс пайдалана отырып жаттығулар 
 

Көптік жалғау.

(Оканчание множественного числа)

 

Түбір

Сөздің соңғы дыбысы (конечный звук слова)

Дауысты және үнді р, й, у;

Ұяң з, ж,және үнді  л, м, н, ң

Қатаң дауыссыздардан және ұяң б, в, г, д;

жуан

-лар

бала + лар

-дар

адам + дар

-тар

дос + тар

жіңішке

-лер

кісі + лер

-дер

көз + дер

-тер

мектеп + тер

2- Тапсырма. Көптік жалғауын жалғаңдар 
Дос                -лар
Құрбы            -тар 
Бала               -дар 
Қыз                -тар 
Кітап              -тер 
Мұғалім        -тер
Мектеп         -дер 
 

3-тапсырма. Мәтінді оқып мазмұнын айтындар
Менің Данияр деген досым бар. Ол - оқу озаты.Жақсы жолдас. Мінезі ашық, қайырымды. Сондықтан да оны сыныптастары, жолдастары , мұғалімдер – бәрі жақсы көреді. Ол барлық жұмысқа белсене қатысады. Сыныптастарына үнемі көмектеседі. 

Дос сөзіне дыбыстық талдау жасау
Дос сөзін жіктеу

Дос сөзін тәуелдеу                                

4. Сергіту сәті 2. «Сөздер тізбегі» ойыны. Сөздің соңғы дыбысына байланысты  сөз айту. Мысалы: «Дос» сөзі берілді. Әрі қарай оқушылар өздері жалғастырып әкетеді.
«Кім шапшаң?» ойыны 
керез, ылдықа, тіпедә 
ідмінес, ысқаж, ітпітрәт 
ііймдермі, ттуа, тықпыұ

 

5. Грамматикадан алған білімдерін тексеру. Көптік жалғау. Тақтаға көптік жалғау түрлерін дұрыс және тез жазу.
 

Тақтада берілген сөздерге тиісті көптік жалғауын жалға (ауызша)

Бала-лар -дар 
Адам-дар -тар 
Дос-тар -дар
Әке –лер -дер 
Кісі- лер -дер 
Көз-дер -тер 
Мектеп-тер -дер

Әдебиет – өмір айнасы,
Сахна-оның жалғасы.
Қазір біз сахналық қойылымды көреміз.
Автор.
«Мінезі нашарлау, бұзақы бір бала болыпты. Күндердің күнінде әкесі оған бір дорба толы шеге беріпті. Әкесі: «Жолдастарыңмен әрбір керіскен, төбелескен кезіңде тақтайға бір шеге қағып отыр.»- депті. Бала бірінші күні тақтайға 10 шеге қағыпты. Содан кейінгі күндері өздерін тежей жүріп, күн сайын шегені аз қағуға тырысыпты. Сөйтіп, әйтеуір бір шеге қақпаған күнге де жетіпті. Әкесіне барып айтқанда ол баласының шеге қаққан тақтайына қарап:
Әкесі: Бүгіннен бастап керіспеген, төбелеспеген әрбір күніңде бір шегеден суырып отыр,- депті.
Автор:
Бірнеше күн өткеннен кейін тақтайда шеге қалмапты.
Әкесі:
Балам тақтайға дұрыстап қарашы. Көптеген тесіктер пайда болды, енді бұрынғыдай біртегіс болмайды. Жолдастарыңмен керісіп, төбелескен кезде былапыт, жаман сөздер айтылады. Әр жаман сөз жанға бір жарақат жасайды. Соңынан жолдасыңа мың рет кешірім сұрасаң да, ол тесіктер бітелмейді. Дос асыл тас тәрізді. Сенің қуанышыңа ортақтасады. Көңілің жабырқаса, көмекшің болып, қайғыңды басады.
 IV.  Сабақты қорытындылау. ( 8 минут)

Оқушылар тақтаға шығып алма ағашына достары туралы сөздерін іледі

1. «Менің досым» тақырыбына сөз тіркестерін құрастыру.

Сын есім  Зат есім

Сан есім Зат есім

 Зат есім Етістік

Мысалы: қайырымды дос

                Екі дос

                 Досым келді

2.Өлеңдерді  мәнерлеп оқу.


Ү. Үйге тапсырма беру: 
1. Сөздік жаттау. 
2. «Дос» туралы шығарма 
Бағалау:
 Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бағалау. 



Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 20.06.2016
Раздел Другое
Подраздел Рабочие программы
Просмотров99
Номер материала ДБ-127793
Получить свидетельство о публикации