Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Математика / Рабочие программы / Урок на тему "Рационал сандар"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Математика

Урок на тему "Рационал сандар"

библиотека
материалов




Пән: Математика

Сынып: 6



Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану

Сабақтың мақсаты: - Өткен материалдан алған білімдерін оқушы санасына бекіту.

Өткен тақырыптар бойынша әртүрлі есептерді шығара білу, ойын элемент-

терін пайдаланып, оқушылардың білімін жүйелеу, жалпылау

- Іскерліктерін, ойлау қабілеттерін арттыру, өз бетімен жұмыс істеуге дағдыландыру

- Оқушыларды көпшілік көлігінде өздерін дұрыс ұстауға

тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылығын арттыру

Сабақтың түрі: Ойын сабақ

Сабақтың әдісі: Кесте, сұрақ-жауап, деңгейлік тапсырма

Сабақтың көрнекілігі: Поезд, киіз үй

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезең

а) Кіріспе сөз

ә) Сынып тізімі

ІІ. Психологиялық тренинг: «Сыныптасыңды тап....»

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру (карточкамен жұмыс)

А) Карточкамен жұмыс

№1 №2

Амалдарды орындаңдар: Амалдарды орындаңдар:

а) hello_html_54e7717a.gif а) hello_html_8c88d83.gif

ә) hello_html_m59fa1d74.gif ә) hello_html_216b356a.gif

б) hello_html_61be407d.gif б) hello_html_495b130a.gif

Ә) Сұрақ – жауап арқылы:

1. Қарама – қарсы сандардың қосындысы неге тең?

2. Екі теріс санның қосындысы теріс сан ба, әлде оң сан ба?

3. Таңбалары бірдей сандар қалай азайтылады?

ІҮ. «Математикалық поезд» ойыны

Сынып 2 топқа бөлінеді. Математикалық поездбен «Сыйлықтар еліне» жету үшін “Оқып туған”, “Білім қуған” аялдамаларынан өтуіміз керек. Математикалық поездға отыру үшін билет алу ережесі: Кассадан үш есептен тұратын поездға отырғызу билетін аласыздар.

Билет алу үшін орындалатын тапсырмалар 3 кезеңнен тұрады:

Жалпы вагон: Кеше термометр -90С-ты көрсетсе, бүгін одан -30С-қа өзгерді. Бүгін термометр неше градусты көрсетіп тұр?

Купе вагон: Автобус аялдамаға тоқтау үшін әр секунд сайын жылдамдығын

-2,5м/с-қа өзгертті де, 4с өткенде тоқтады. Автобус жылдамдығын қаншаға азайтты?

Жұмсақ вагон: Асхат ойлаған санын – 7 -ге көбейтіп, нәтижесіне 15,7 санын қосқанда қосынды – 11,6-ға тең болды. Асхат қандай сан ойлады?


Поездға отырғызу аяқталды. Жолдарыңыз болсын!

"Сыйлықтар еліне" тез жету үшін арадағы аялдамалардан өту керек.

"Білім қуған" аялдамасы: 1. 8-5х+х=16

2. 4,8х-5,5-х=-18,8

3. 9,1х+2-х-6=-52,6


"Оқып туған" аялдамасы:

1. Глобус қандай фигураны елестетеді?

2. Қай айда 28 күн бар?

3. Бір тауықтың салмағы 3 кг. Егер тауық бір аяғымен тұрса, салмағы қанша кг.?

4. 7 тауықтың бір-бірден балапандары бар. Олардың барлығы нешеу?

5. Бір жұмыртқаны пісіру үшін 3 мин уақыт кетеді. Бес жұмыртқаны пісіру үшін неше мин. кетеді.?

Сонымен біз «Сыйлықтар еліне» келдік. Енді қонақ үйге орналасу керек. Ол үшін орын бар ма, жоқ па білу үшін мына есептерді шығарайық.

І киіз үй эскизі


Өрнекті ықшамдаңдар:


Шаңырақта: 23a-7b-4a+10b

Кереге: 6.5a+5.3b-9b-6.5a

Есікте: 8xy+9x-9xy-7x


Үй тапсырмасы: ІІ киіз үй эскизін құру

Шаңырақ: №586

Кереге: №587

Есік: №588


Бағалау: Бағалау парағы арқылы

Қорытынды: Карточка арқылы


Рефлексия: Менің бүгінгі сабақтан алған әсерім...























Викторина


І команда


  1. Кеше күн үш градус суық болған, бүгін күн екі градус жылы.


  1. Координаталық түзу дегеніміз не?


  1. Мына сандарға қарама-қарсы сандарды жазыңдар:

-3; 9; 0,3; hello_html_m1e5c014e.gif

4. Модульдерін салыстырыңдар:

-6 мен 3-тің;

-7 мен – 2-нің.



Викторина


ІІ команда


  1. Тарбағатай жоталарының ең биік жері теңіз деңгейінен 2992м биіктікте, Каспий ойпаты теңіз деңгейінен 28м тереңдікте.

  2. Қандай сандар қарама-қарсы сандар деп аталады?

  3. Санақ басы болатын О нүктесінің координаты неге тең?

  4. Модульдерін салыстырыңдар:

-8 бен 5-тің

-8 бен -3-тің.



І топ ІІ топ



-2

-3

-6

-5

-18





24





-36





54






-2

-3

-5

-7

21





-105





147





-125








№1 №2

Амалдарды орындаңдар: Амалдарды орындаңдар:

а) hello_html_54e7717a.gif а) hello_html_8c88d83.gif

ә) hello_html_m59fa1d74.gif ә) hello_html_216b356a.gif

б) hello_html_61be407d.gif б) hello_html_495b130a.gif





Жалпы вагон:

Кеше термометр -90С-ты көрсетсе, бүгін одан -30С-қа өзгерді.

Бүгін термометр неше градусты көрсетіп тұр?



Купе вагон:

Автобус аялдамаға тоқтау үшін әр секунд сайын

Жылдамдығын -2,5м/с-қа өзгертті де, 4с өткенде тоқтады.

Автобус жылдамдығын қаншаға азайтты?



Жұмсақ вагон:

Асхат ойлаған санын – 7 -ге көбейтіп, нәтижесіне

15,7 санын қосқанда қосынды – 11,6-ға тең болды.

Асхат қандай сан ойлады?






Жалпы вагон:

Кеше термометр -90С-ты көрсетсе, бүгін одан -30С-қа өзгерді.

Бүгін термометр неше градусты көрсетіп тұр?



Купе вагон:

Автобус аялдамаға тоқтау үшін әр секунд сайын

Жылдамдығын -2,5м/с-қа өзгертті де, 4с өткенде тоқтады.

Автобус жылдамдығын қаншаға азайтты?



Жұмсақ вагон:

Асхат ойлаған санын – 7 -ге көбейтіп, нәтижесіне

15,7 санын қосқанда қосынды – 11,6-ға тең болды.

Асхат қандай сан ойлады?













Мен бүгінгі сабақтан алған әсерім

Мен бүгінгі сабақтан алған әсерім



Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 17.11.2015
Раздел Математика
Подраздел Рабочие программы
Просмотров180
Номер материала ДВ-164404
Получить свидетельство о публикации