Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Я әрпінің жазылуы.
Сабақтың мақсаты: Я әрпінің жазылуымен таныстыру. й+а=я.
Сабақтың көрнекілігі: Я әрпіне байланысты кесте.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын қайталау.
А) И әрпінің жазылуы, мысалдар келтіру, талдау. И – дауысты.
Б) й әрпінің жазылуы, мысалдар келтіру, талдау. Й – дауыссыз.
3. Жаңа сабақ.
А) Кесте арқылы жұмыс.
Б) Кітаппен жұмыс.
94- жаттығу. Топқа жатпайтын сөзді тауып жаз.
Қоян. 5 дыбыс, 4әріп. й+а=я
95 – жаттығу. Жұмбақты жазу, шешуін табу.
Тал басында түндіксіз отау. (Ұя)
Сөзде йа дыбысы естілгенімен, жазуда олардың орнына яәрпі жазылады.: мая, сая, таяқ.
Сергіту сәтін жүргізу. Тұп –тұнық таза суда
Балық жүзіп ойнауда
Біресе керіледі,біресе созылады.
Бірде құмға тығылады.
96- жаттығу. Мақалды жатқа жазу.
Әдептілік ар- ұят-
Адамдықтың белгісі.
97- жаттығу. Ребусты шешу.
Тақия, қария сөздерінен сөйлем құрап жазу.
Қорытынды.
Үйге тапсырма: 98-жаттығу. 3 -бет.
Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Я әрпінің жазылуы.
Сабақтың мақсаты: Я әрпінің жазылуына жаттығу. Оқушыларды әдемі, таза , қатесіз жазуға дағдыландыру. Достарын, сыныптастарын сыйлауға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Я әрпінің кестесі.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын тексеру.
Я әрпіне жаттығу.
99 – жаттығу. Таяу, жедел жәрдем, ұялы телефон сөздерін пайдаланып жағдаяттан шығып көр.
100 – жаттығу. Өлеңді көшіру, я әрпі бар сөздің астын сыз.
Менің інім – Бақтияр,
Болса өзінде ықтияр,
Қызыл қарбыз тұрғанда,
Жемес еді көк қияр.
Сөздегі и әрпінен соң а жазылмайды, я жазылады: мия, тақия, Ғалия.
Сергіту сәтін жүргізу.
101 – жаттығу. Мақалды жатқа жазу.
Адалдан зиян жоқ,
Арамда иман жоқ.
102 – жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып жаз.
Пияз, Ұрқия, сия, Дария, Қария, зиян.
Қорытынды. Я дыбысының жазылуын түсіндір.
Үйге тапсырма: 103 – жаттығу. 35 – бет.
Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Ю әрпінің жазылуы.
Сабақтың мақсаты: Ю әрпінің жазылуымен таныстыру.Оқушыларды ю әрпі бар сөздерді қатесіз жазуға дағдыландыру.
Сабақтың көрнекілігі: Ю әрпіне арналған кесте.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын тексеру.
а) Я әрпінің жазылуы.
б) Мысалдар келтіру, талдау.
3. Жаңа сабақ.
а) Кесте арқылы түсіндіру талдау.
б) Кітаппен жұмыс.
110- жаттығу. Екі суреттің атына ортақ әріпті табу. Аю – ою
111- жаттығу. Өтірік өлеңді көшіріп жазу. Қарамен жазылған сөздердің астын сызу.
Ұлу озды елікпен жарысқанда, Тышқан жеңді аюмен алысқанда.
в) Кестемен жұмыс.
Сөзде йу дыбыстары естілгенімен, жазуда олардың орнына ю әрпі жазылады. й+у=ю : көркею, жию, ою, аю, тою, азаю.
112- жаттығу. Өлеңді жатқа жазу.
Тәтті балға тоюды Ойлап аю, Омартаны ториды.
113- жаттығу. Сөздерге у дыбысын қосу, өзгертіп жазу.
Күшею, азаю, молаю, тою, көркею, тыңаю.
Ю әрпі ймен у дыбыстарының орнына жұмсалған.
Қорытынды.
Үйге тапсырма: 114- жаттығу, 38 бет.