Тема урока: Творчества Уильяма
Шекспира
Автор:
Кочнев Иван Александрович
Цели урока:
Воспитательные: Развитие интереса учащихся к культурному наследию
Великобритании. Повышение интереса учащихся к изучению английского языка.
Образовательные: Изучение творчества и биографии У. Шекспира.
Развивающие: Развитие способности и готовности общения на
английском языке, формировать умение вести
монологическую и диалогическую речь, развивать творческие способности учащихся,
уметь анализировать, обобщать, делать выводы, аргументировать свое мнение
Оснащение: компьютер,
проектор/интерактивная доска, презентация слайдов в Power Point/ SMART Notebook.
Ход урока:
I Этап Организационный (приветствие
знакомство детей с темой урока)
- Good morning children
- Good morning teacher
- Today we are speaking about one of the most
famous person in Great Britain! Look at the board (на экране фото У. Шекспира), it’s a photo of the
famous writer, who produce a lot of plays and sonnets? Such as Hamlet, Othello
and Romeo and Juliet. How do you think who is it?
- William Shakespeare!!!!
- Yes? You are right! Today we are speaking about
William Shakespeare.
II Этап Знакомство с
биографией и творчеством У. Шекспира
Класс делится на две группы: творческая и исследовательская.
Обеим группам даётся текст, который они должны
изучить и по предложенному плану рассказать другой группе информацию, которую
они узнали из этих текстов.
Группа исследователей изучает текс о биографии У.
Шекспира (см. приложение).
Творческая группа изучает текст о знаменитых
работах У. Шекспира (см. приложение).
На прочтение текста группой отводится 5 минут.
Далее 3 минуты на составление рассказа по плану – ИССЛЕДОВАТЕЛИ:
1)
Name
2)
Born
(When and Where)
3)
Education
4)
Family (Parents, wife, children)
5)
Die
ТВОРЧЕСКАЯ группа:
1)
Work
(Dates, town, theatre)
2)
The
famous works
3)
Hamlet
4)
Romeo
and Juliet (Short information about this plays)
На рассказ детям даётся по 1 минуте. Рассказы
детей учитель сопровождает слайдами презентации (фото У. Шекспира, отрывки из
знаменитых пьес автора, так же во время выполнения заданий на экране портрет У.
Шекспира, звучит музыка).
III Этап Закрепление
изученной информации.
Каждой группе выдаются задания (творческая группа
по биографии У. Шекспира, Исследователи по творчеству знаменитого писателя),
необходимо из разных кусочков текста составить выражения о жизни или творчестве
писателя. На выполнение задания даётся 5 минут. После составления дети
зачитывают получившиеся высказывания.
Shakespeare was born
|
23 April 1616.
|
He died
on
|
Shakespeare married Anne
Hathaway
|
He was educated
|
went to work in London
|
In 1587 William
|
education
|
At the age of 18
|
on 23 April 1564 in
Stratford in England .
|
William got a very good
|
at the King's New School
in Stratford.
|
In 1587 In London Shakespeare began
|
was published in 1601
|
In 1599 they built
|
Hamlet, King Lear, Othello, Henry V, Macbeth,
Romeo and Juliet
|
Hamlet was written
|
of a well-known theatre
|
The tragedy “Romeo and Juliet”
|
in 1604.
|
He wrote a lot of comedies and tragedies
|
to act and write plays for the theatre
|
He became an important member
|
the Globe Theatre
|
IV Этап Разыгрываем сценку.
После того как дети изучили и закрепили
информацию о жизни и творчестве У. Шекспира, детям предлагается немного
отдохнуть и самим поучаствовать в одной из пьес Шекспира. Учащимся из обеих
групп выдаются роли из пьесы Отелло :
D: Who's there? Othello?
О: Yes, Desdemona.
D: Will you come to bed, my lord?
O: Have you prayed tonight, Desdemon?
D: Yes, my lord. Alack, my lord, what may you
mean by that?
O: Think of your sins.
D: They are loves I bear to you. But what's the
mater?
O: That handkerchief which I so loved and gave
you, You gave to Casio.
D: No, by my love and sole. Send for the man and
ask him.
O: Therefore confess you freely of your sin,
I wouldn't kill you unprepared spirit. I say,
amen.
D: I never did offend you in my life; Never loved
Casio, I never gave him token.
O: By heaven, I saw my handkerchief in his hand. О perjured woman! You
broke my heart.
D: He found it then. I never gave it him. Send
for him here. Let him confess a truth.
O: He had confessed. And he is dead.
D: Alas, he is betrayed and I undone.
O: Down, strumpet, being done, there is no pause.
D: But banish me , my lord, but kill me not! Kill
me tomorrow: let me live tonight!
O: It is too late...
D: But while I say one prayer!
O: Lord, Lord, Lord!
Детям даётся 5 минут на подготовку, после чего
учащиеся выступают (во время выступления звучит музыка. На экране фото из
данной пьесы).
V. Этап Обобщение
изученного. Подведение итогов.
Для обобщения и закрепления изученной информации
детям предлагается ответить на вопросы учителя (при наличие интерактивной
доски вопросы можно заменить на тест, учащиеся по очереди выходят и решают
тест).
Вопросы:
When was William
Shakespeare born?
Where was he born?
What do you know about his education?
What do you know
about his family?
When did he go to
London?
Where were most of
his plays performed?
What Shakespeare
plays do you know?
When did he stop
writing?
When did he die?
В конце урока учащиеся
делятся своим мнение о том, что нового они узнали о творчестве известного
писателя, какие факты они запомнили. В качестве домашнего задания детям
выдаются сонеты Шекспира, которые нужно выучить. Учитель выставляет оценки за
урок.
Приложение к уроку:
Shakespeare was born on 23 April 1564 in
Stratford in England . His father was a successful glove-maker and a farmer.
His mother was the daughter of a farmer. Shakespeare was the third child in the
family and he had seven brothers and sisters. William got a very good education. He was educated at the
King's New School in Stratford. The school provided an intensive education in
Latin grammar and the classics.
At the age of 18 Shakespeare married Anne
Hathaway. She was 26 . She gave birth to three children: Susanna, and twins
Hamnet and Judith.
In 1587 William went to work in London, leaving
Anne and the children at home. Since then he devoted all his life to acting,
writing plays and to the Globe Theatre. In 1613 he stopped writing and went to
live in Stratford .
He died on 23 April 1616.
In 1587 In London Shakespeare began to act and
write plays for the theatre .
He became an important member of a well-known
theatre. In 1599 they built their own theatre on the southern bank of the
Thames River which was called the Globe Theatre
He wrote a lot of comedies and tragedies Among
them are: Hamlet , As you like it, King Lear, Othello, Henry V, Macbeth, The
Taming of the Shrew, Richard III, Romeo and Juliet, Twelfth Night, A
Midsummer Night’s Dream, Much Ado about Nothing and many, many other plays and
sonnets.
Hamlet is one of the most famous tragedies.
Hamlet, the prince of Denmark is a student. His father died and his mother,
Queen Gertrude, marries a new king. Hamlet hates his mother for marrying him.
Listen to his philosophical thinking. It was written in 1604.
The tragedy “Romeo and Juliet” was published in
1601. It is about love between two young people. They are above hatred between
their families. They are ready to break this hateful tradition. Their wish to
love and be loved is stronger.