Инфоурок Иностранные языки КонспектыУрок на тему "Выбор профессии"

Урок на тему "Выбор профессии"

Скачать материал

Разработка урока-обобщения в 9 классе.

ТЕМА: «ВЫБИРАЯ БУДУЩУЮ ПРОФЕССИЮ…

CHOOSING A CAREER…»

 

                                                                                        Учитель английского языка

                                                                                        высшей квалификационной категории

МБОУ «Заинская  средняя

общеобразовательная школа № 2»

 

Nothing succeeds like success.

Успех в одном ведет к успеху в другом

                                                                                                                                               Proverb

 

Цель урока:

Обеспечение языкового общения во всех видах речевой деятельности.

Задачи:

Образовательные:

1. Обобщить и систематизировать в речи тематическую лексику.

2.Практиковать учащихся в говорении, чтении, письме, аудировании.

3. Научить учащихся высказываться по теме «CHOOSING A CAREER».

Развивающие:

1.Развивать умения и навыки устной и письменной речи.

2. Развивать фонематический слух, способность к догадке, речевому мышлению, логическому изложению.

3. Развивать коммуникативные способности учащихся.

Воспитательные:

1.Воспитывать у учащихся нравственные качества, повышать уровень общекультурной образованности, прививать  интерес к учебному процессу.

2.Обучать школьников умению вступать в речевой контакт, оформлять своё высказывание и реагировать на чужое в соответствии с нормами речевого этикета.

3. Привлечь внимание к необходимости своевременного выбора будущей профессии.   

Оборудование:

Магнитофон, видеопроектор, ноутбук, экран, карточки с заданиями.

Ход урока:

1.        Организационный момент:                                                                  

         1)  приветствие;

         2) сообщение плана и задач урока.

2.   Подготовительный этап:

1)фонетическая зарядка ( лексика по теме «Выбирая будущую профессию» )

             Career, stressful decision, job, opportunities, professional field, to learn a trade

 3) речевая разминка (ответы на вопросы учителя)

                 1. Are there many professions in our country?

                  2. What kind of professions do you like?

                  3. Have you got any professional traditions in your family?

                  4. What are your parents?

                  5. Where does your grandfather work?

                  6. What is he?

                  7. Your grandfather likes his profession, doesn’t he?

                  8. What do you want to be?

                  9. Have you ever thought about your future profession/

                  10. What do you know about your future profession?         

3. Аудирование.

 1) Представление незнакомой лексики: (демонстрируется на экран через проектор)

      Able-bodied - здоровый

      He is quite recovered – Он уже выздоровел

      Achieve - добиваться

      Aid - помощь

      Ward - палата

      Noble - благородный

      Surgeon - хирург

      Patient - больной

      Complain on –жаловаться на

      In a proper way – как следует

  2) Представление текста (запись на магнитофоне) 2 раза

There are many interesting and noble professions in our country. I want to be a doctor. I like this profession and I am eager to get a medical education and work at a hospital. It’s a good tradition in our family. My mother is a doctor, my grandfather is a doctor and I want to be a doctor, too.

When I was a little boy, my grandfather worked at a hospital and I spent some time at the hospital with him. He is a skilled surgeon and works in a surgical department. Day by day he takes care of his hospital patients, he treats them well. He is very attentive. Every day he comes into wards asking patients, “What do you complain of?” He wants all people to be able-bodied and he tries to treat his in-patients in a proper way. To operate on persons is his main task. He is a kind and skilled surgeon.

Every day he comes into an operating-room and operating-room and operates on his in-patients. After each operation he takes care of his inpatients. Day by day he helps them to recover and he is glad when he can say, “My in-patient is quite recovered.”

Sometimes he advises his in-patients to go to sanatoriums after leaving the hospital. He instructs them in details what they can do and eat their operations. My grandfather tells me a lot of true stories about doctors, their profession, their aid for of people.

I respect my grandfather. I like his profession and I have a dream to be a doctor.

3) Контроль понимания:

 А. Выберите правильный вариант ответа: (варианты ответа на экране)

1. А) There are no interesting and noble professions

     B) There are many interesting and noble professions

     C) There are many interesting and well-paid professions

2. A) My mother is a doctor, my grandfather is a doctor and I want to be a doctor

    B) My mother is a teacher, my grandfather is a doctor and I want to be a doctor

    C) My mother is a doctor, my grandfather is a doctor but I don’t want to be a doctor

3. A) Every day he comes into the hospital

    B) Every week he comes into an operating-room

    C) Every day he comes into an operating-room

4. A) Never he advises his in-patients to go to sanatoriums after leaving the hospital

    B) Sometimes he advises his in-patients to go to sanatoriums after leaving the hospital
    C) Sometimes he advises his in-patients to go to home after leaving the hospital

5. A) I like his profession and I have a dream to be a doctor.

     B) I don’t like his profession but I have a dream to be a doctor.

     C) I like his profession but I have a dream to be a teacher.

     4) Пересказ услышанного.

4.  Практика устной речи.

1. Подготовка к составлению высказываний.           

Teacher: We all know very well how it is important to choose future profession. There are five types of professions as specialists say: a man- a man, a man- a technology, a man- a signal system, a man- artistic image, a man- nature) Let’s see what type of profession you belong to. (Мы все хорошо знаем, как важно правильно выбрать будущую профессию. Как говорят специалисты, существует пять типов профессий: человек- человек, человек- техника, человек- знаковая система, человек- художественный образ, человек- природа.)       

А. Ответить на вопросы:

Answer the questions choosing only one variant of answer: (варианты вопросов и ответов на экране)

1. I like:

a. to communicate with people

b. to drive cars

c. to make tables

d. to decorate something

e. to treat animals

2. I prefer”

a. to treat people for a disease

b. to repair equipment

c. to count

d. sew, knit

e. to grow vegetables

3. My favorite  occupation is:

a. to teach children

b. to build houses

c. to work with maps, schemes

d. to draw, to make photos

e. to take care after the nature.          

В. Обработка результатов:

Now let’s see what results we have:

a-  a man- a man, b- a man- a technology, c- a man- a signal system ,d- a man- artistic image, e- a man- nature

2.Повторение и отработка фраз « Spoken Etiquette»

                         Frankly speaking

                         It seems to me

                         In my opinion

                         I think

                         I’m of the same opinion

                         I don’t agree with you

                         I’m afraid you are wrong

                         I’m afraid I can’t agree

                         I see your point, but…

3.Работа в группах.

 Divide the students into three groups.

    Разделить учащихся на три группы. Предложить каждой группе высказаться по заданной проблеме, используя фразы « Spoken Etiquette»:

                    - I  think the problem of choosing a career is very important because…

                         - It seems to me that future profession determines the life of people…

                         4 Работа в парах.

.Let’s work in pairs.

4. Работа в парах.

 Учащимся предлагается обсудить следующие проблемы. ( На карточках записаны утверждения, их необходимо обсудить в парах и записать свой вариант ответа)

a)      To choose a future career means to make an extremely stressful decision

b)      To choose one’s career is a difficult and challenging task

c)      To change one’s career path is very difficult

d)      To learn a trade is very important nowadays.

e)      A good profession allows you to make friends with a number of people

f)       A proper career  improves your outlook

g)      A good profession gives an increased sense of individuality

h)      A good profession gives you real pleasure

i)       A good profession gives you a chance to acquire self-confidence.

    5.Обсуждение ответов с аргументацией точек зрения.   

5.Практика письменной речи.

Учащимся предлагается написать мини-сочинение на тему «Choosing a career is my main purpose»

1.Отработка употребления новых фраз:

-аудирование,

-фонетическая отработка,

-употребление фраз в ответах на вопросы учителя.                                                                                            

            - to make an extremely stressful decision

          - to choose one’s career

          - to specialize in something

          - to learn a trade

          - difficult and challenging task                      

 2. Составление мини- сочинений и их презентация

6. Объяснение домашнего задания.

     Составить монологическое высказывание «Выбор профессии – это действительно трудное и ответственное задание» (“Choosing a career is an extremely stressful decision”)

7. Подведение итогов урока.

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок на тему "Выбор профессии""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

SMM-менеджер

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
