Ө.Жолдасбеков
атындағы №50 орта мектебі
Тақырыбы Өзара кері сандар
Сыныбы 5 «Д»
Пәні математика
Күні 23.01.2015ж
Сағаты 2
Пән мұғалімі Урисбаева Ж.А.
Тараз қаласы
Сабақтың
тақырыбы Өзара кері сандар
Сабақтың
мақсаты:
Білімділік өзара кері сандардың анықтамасын білу, өзара кері сандарды
табудың ережелерін түсіну, өзара кері сандар туралы
түсінік беру, бөлшек туралы ұғымдарын нығайтып есептер
шығарту
Дамытушылық оқушылардың ой-өрісін, логикалық ойлау қабілеттерін, білік
дағдыларын дамыта отырып пәнге деген қызығушылығын
арттыру
Тәрбиелік оқушылардың есеп шығару кезінде ережелерді дұрыс
пайдалана білуге, ұқыптылыққа, іздемпаздыққа тәрбиелеу
Сабақтың
типі
жаңа білім беру
Сабақтың
түрі
аралас
Оқытудың
әдістері
сұрақ-жауап, баяндау
Пән
аралық байланыс қазақ тілі
Көрнекілігі
интерактивті
тақта, сөзжұмбақ, кестелер, қима қағаздар
Сабақтың
жоспары
1. Ұйымдастыру кезеңі
2.
Үй тапсырмасын тексеру
3.
Жаңа сабаққа даярлық
4.
Жаңа сабақ
5.
Жаңа сабақты бекіту
6.
Қорытындылау
7.
Үйге тапсырма беру
8.
Оқушыларды бағалау
Сабақтың
барысы
1.
Ұйымдастыру кезеңі
А)
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу
Ә) Оқушылардың зейінін сабаққа аудару, топқа бөлу
2.
Үй тапсырмасын тексеру
№743
(5-8)
5)
6) ;
7)
8)
№744
(5-8)
5)
6)
7)
8)
3.
Жаңа сабаққа даярлық
1.Қайталау
сұрақтары:
1.
Бөлшек
деген немене ?
Бөлу
деген немене?
Бір
бүтінді бірнеше
Бөліктерге
бөле ме?
2.
Бөлшектерді қосуды
Кім
айтады балалар?
Бірдей
болса бөлімі
Алымында
не болар?
3.
Бөлімдері әр түрлі
Болса
қалай қосамыз?
Барлығыңнан
балалар
Дұрыс
жауап тосамыз.
2.Сөзжұмбақ
“Өзара кері сандар”
1.
a/b түрінде жазылған сан (бөлшек)
2.
Бөлу амалының белгіленуі (сызық)
3.
1 мен сол санның өзінен басқа санға бөлінбейтін сан (жай сан)
4.
Бүтін және бөлшек бөлігі бар сан (аралас)
5.
6/13 бөлшегінің алымы (6)
6.
бөлшегінің бүтін бөлігі (2)
7.
Берілген санға қалдықсыз бөлінетін санды қалай атайды? (еселік)
8.
Санауда колданылатын сан (натурал сан)
9.
Бөлшек сызығының астында жазылатын сан (бөлімі)
10.
Бөлшектің алымы мен бөлімін бірдей натурал санға бөлуді не деп атайды? (қысқарту)
11.
Бөлшек сызығының үстіндегі сан (алымы)
12.
Бөлшекті нөлге көбейткенде қандай сан шығады? (нөл)
13.
Алымы бөлімінен кіші бөлшек (дұрыс )
14.
бөлшегінің бөлімі неге тең? (6)
15.
Алымы бөлімінен үлкен бөлшек (бұрыс)
1
|
Б
|
Ө
|
Л
|
Ш
|
Е
|
К
|
С
|
Ы
|
З
|
Ы
|
Қ
|
|
|
3
|
Ж
|
А
|
Й
|
С
|
А
|
Н
|
4
|
А
|
Р
|
А
|
Л
|
А
|
С
|
|
5
|
А
|
Л
|
Т
|
Ы
|
|
|
|
6
|
Е
|
К
|
І
|
|
|
|
|
|
|
Е
|
С
|
Е
|
Л
|
І
|
К
|
|
|
Н
|
А
|
Т
|
У
|
Р
|
А
|
Л
|
С
|
А
|
Н
|
|
Б
|
Ө
|
Л
|
І
|
М
|
І
|
|
|
|
Қ
|
Ы
|
С
|
Қ
|
А
|
Р
|
Т
|
У
|
|
11
|
А
|
Л
|
Ы
|
М
|
Ы
|
|
|
|
Н
|
Ө
|
Л
|
|
|
|
|
|
Д
|
Ұ
|
Р
|
Ы
|
С
|
|
|
|
А
|
Л
|
Т
|
Ы
|
|
|
Б
|
Ұ
|
Р
|
Ы
|
С
|
|
|
|
4.
Жаңа сабақ
1. Көбейтіндісі 1 болатын сандарды
көбейту.
А) ; Ә) ; Б) ;
2.
Өзара кері сандардың анықтамасын беру
Көбейтіндісі
1-ге тең болатын екі санды өзара кері сандар деп атайды.
3.
Мына сандардың жұбы өзара кері сандар бола ма?
1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 5) ;
4.
Қандай сан бірге кері сан (1)
5.
Нөлге кері сан бар ма? (жоқ)
5.
Жаңа сабақты бекіту. Оқулықпен жұмыс
Деңгейлік тапсырмалар
1-топ
1-тапсырма.
Мына сандардағы өзара кері сандар жұбын теріп жазыңдар.
; ;
;
; ; ;
Жауабы: ; ;
; ;
2-тапсырма.
Берілген сандарға кері сандарды жазыңдар.
Дұрыс
бөлшектерге: Жауабы:
Дұрыс
бөлшекке кері сан бұрыс бөлшек болады.
3-тапсырма.
Мына бөлшектерге кері бөлшектерді жазыңдар.
Жауабы:
2-топ
1-тапсырма.
Мына сандардағы өзара кері сандар жұбын теріп жазыңдар.
; ;
;
; ; ;
Жауабы: ; ;
;
2-тапсырма.
Берілген сандарға кері сандарды жазыңдар.
Аралас
сандарға:
Жауабы:
Аралас
санға кері сан дұрыс бөлшек болады.
3-тапсырма.
Мына бөлшектерге кері бөлшектерді жазыңдар.
Жауабы:
3-топ
1-тапсырма.
Мына сандардағы өзара кері сандар жұбын теріп жазыңдар.
; ;
;
; ; ;
Жауабы: ;
;
; ;
2-тапсырма.
Берілген сандарға кері сандарды жазыңдар.
Натурал
сандарға: 3, 5, 7, 9, 12, 17, 10, 100.
Жауабы:
Натурал
санға кері сан дұрыс бөлшек болады.
3-тапсырма.
Мына бөлшектерге кері бөлшектерді жазыңдар.
Жауабы:
6.
Қорытындылау «Сәйкестендіру» кестесі
7.
Үйге тапсырма беру №3,4 тапсырмалар 201-202 беттер
8.
Оқушыларды бағалау