- Учебник: «Английский язык», Юхнель Н.В., Наумова Е.Г., Демченко Н.В.
- Тема: UNIT 2. Shopping
- 31.10.2019
- 1605
- 16

Курсы
Другое
План-конспект урока
Учебный предмет: английский язык
Тема: Одежда на каждый день
Класс: 7
Цель урока: формирование коммуникативной компетенции в рамках коммуникативной ситуации урока «Одежда на каждый день» с использованием визуальных опор и речевых фраз-клише
Прогнозируемый результат: предполагается, что к окончанию урока учащиеся смогут составить монологическое высказывание-рассуждение о одежде (не менее 8 фраз).
Задачи:
- способствовать формированию умения извлекать необходимую информацию из прослушанного текста;
- способствовать развитию навыков монологической речи;
- содействовать употреблению активного языкового материала в устной речи;
- способствовать формированию умений планировать свое коммуникативное поведение;
- развивать способности к логическому изложению содержания высказывания;
- Воспитывать культуру мышления.
Задачи для учащихся:
- учиться взаимодействовать с партнерами на английском языке;
- учиться применять полученные знания на практике.
Методы: коммуникативный, личностно-ориентированный.
Оборудование: ноутбук, учебное пособие, аудиозаписи, картинки, наглядный материал, раздаточный материал
Ход урока
1. Введение в тему урока и определение целей
- Good afternoon, boys and girls! I’m glad to see you again. How are you today?
- Look at the screen and try to guess the topic of our lesson. Besides on the half of this song let’s try to sing this song together.
- What are we going to speak about today?
- Yes, you are right! Today we are going to speak about the shopping and different items of clothes.
2. Основной этап урока
Активизация лексики по заданной теме, формирование учебно-познавательной компетентности
- But at first let’s revise different kind of shops. I’ll give you cards with the sentences and you have to complete them. (A bakery / a chemist’s / a newsagent’s / a toy shop / a department store / a book shop / a supermarket is a shop / place where you can …)
- Excellent! You know different kind of shops very well!
- Look at the board. What shop can you see there?
- Yes! This is a department store! There you can buy different items of clothes.
- And what items of clothes can you buy there? Name as many items of clothes as possible. One by one, please!
- Well done! Look at the board. Here some pictures on it. Let’s learn some new words. Listen to me and repeat after me, please. (baggy, belt, checked, old-fashioned, smart, striped, tie, tight, trainers)
- I have different ribbons. Choose one of them. And now pull them. You have the same ribbon, you work in pair. Sit down, please.
- Open you books at page 32, ex. 2. Here you can see pictures of the children from the catalogues. You have to find someone wearing a pair of trainers / a belt / something striped / a tie / something baggy / something tight / something old-fashioned / smart clothes / something checked. And say about it using example on the board. (The boy from the first picture is wearing a checked shirt.)
- I see you are tired. Let’s have a rest. Stand up, please and go to the board. Half of you stand back to each other and other stand close to them. You have to ask each other about what you are wearing now. For help you have example on the board. (What are you wearing today? Today I’m wearing tights and striped dress.)
- Nice! Sit down, please.
- We continue work with the pictures from ex. 2. Now you have to listen to two friends discussing one of these pictures. Say which picture they are discussing and why you think so.
- Now let’s check your memory. Look at the ex. 3b and fill in the missing words in the script below. Then listen again and check.
-Well! What do the speakers like and dislike about the clothes? Do you agree with them? Why/ why not?
Развитие неподготовленной монологической речи. Выполнение упражнений по заданной теме.
- Ex. 4b Work in pairs. Talk about the other pictures. Say what you like and what you don’t like about the clothes. Explain why.
- And the last exercise for today. Tell your partner what one thing from the catalogue you would like to buy. Your partner will report to the class.
3. Заключительный этап
- Well, it’s time to end up. I should say, you have done a great job today!
- What did you learnt today? How often do you wear a belt / a tie / a pair of trainers / smart clothes?
- Open your daybooks and write down your homework for the next lesson. SB ex. 5, p. 34
- Great! So thank you for your work today. You deserve the following marks…
I’m satisfied with your work today. Your answers were full and nice. You were active during the lesson. You have (8, 9, 10).
Your work was good, but not enough. You should read more (learn the words). You have (6, 7).
You were not active. You should be more attentive (active). Unfortunately, you have (3, 4, 5).
- Our lesson is over. I hope it was interesting and useful for you. See you tomorrow! Good-bye!
Настоящий материал опубликован пользователем Пэдэ Анна Валерьевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалУчитель английского языка
Файл будет скачан в формате:
Материал разработан автором:
Альтергот Нина Сергеевна
учитель
Об авторе
Плакат "Аффирмации на каждый день" содержит 5 самых важных и сильных аффирмаций, которые зададут нужный темп каждому дню, создадут позитивный настрой. Плакат станет отличным напоминанием о контроле своих мыслей и отказе от негативного мышления.
Курс повышения квалификации
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
72/108/144 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Еще материалы по этой теме
Смотреть
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
7 355 691 материал в базе
«Английский язык», Юхнель Н.В., Наумова Е.Г., Демченко Н.В.
UNIT 2. Shopping
Больше материалов по этой темеВам будут доступны для скачивания все 333 689 материалов из нашего маркетплейса.
Мини-курс
2 ч.