Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Урок "Ондық бөлшектерді қосу"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Математика

Урок "Ондық бөлшектерді қосу"

библиотека
материалов

Маңғыстау облысы,Маңғыстау ауданы,

Онды орта мектебінің математика пәні

мұғалімі Серік Рабиға Серікқызы



Күні:18.02.2015 жыл

Пәні: математика
Сыныбы: 5

Тақырыбы:

Ондық бөлшектерді қосу

Мақсаты:

Ондық бөлшектерді қосуды меңгерту


Күтілетін нәтиже:

Ондық бөлшектерді қосудың заңдылықтарын пайдалана отырып, есептер шығарады. Ережелерді есептер шығару барысында қолдана алады.

Негізгі идеялар:

Ондық бөлшектерді қосу туралы білім беру.


Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Бағалау

Ұйымдастыру 1минут

Оқушылармен сәлемдесу

Оқушыларды смайликтер арқылы ( жай бөлшек, ондық бөлшек,аралас сандар) 3 топқа бөлу.

Оқушылар мұғаліммен амандасады, сабаққа дайындалады, өз топтарын табады.

Смайлик

тер

бағалау парақта

ры


Үй тапсырмасы

3минут












Кері ой қозғау (үйге берілген есептің жауабын презентациямен көрсетіп оқушылардың есептерін тексерту),

946- есеп


946


1

4.09>4.08

2

6.70<6.71

3

9.299>9.289

4

10.83<10.92

5

1.187>1.096

6

0.628<0.629

7

99.13>99.05

8

5.317>5.309

9

45.8<45.90




оқушылар орындап келген үй тапсырмасын дәптерден ашады, дәптерлерін сағат тілінің бағытымен алмастырып, көрсетілген презентация дан тексереді, оқушылар бағалау парағына ұпайын жазып дәптерлерін қайтарады

Презентация, үлестірме қағаздар

бағалау парағына ұпай қояды

2минут


«Еске түсіру»сұрақ-жауап

  1. Ондық бөлшек дегеніміз не?Ондық таңбалар дегеніміз не?

  2. Жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу қалай жүзеге асады?

  3. Ондық бөлшекті салыстырудың тәсілдері қандай?


Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.


Жаңа сабақты постермен жұмыс, мұғалімнің түсіндірмесі

7 минут





  1. Ондық бөлшектер ондық жүйеде жазылатын сандар болғандықтан,

оларды қосу натурал сандарды қосу ережесі бойынша орындалады.

1- мысал: 4,21 және 5,47 қосындысын табайық.

hello_html_4c690bdb.gif

hello_html_938d6e2.gif

Ондық бөлшектерді қосу үшін:

  1. ондағы аттас разрядтар бір бірінің астында бірі тұратындай (үтірдің астына үтір тура келетіндей) етіп баған түрінде жазу керек;

  2. разрядтар бойынша қосу керек;

  3. қосындыдағы үтірді қосылғыштардағы үтірлердің астына қою керек.

2-мысал. 34,683+8,564=43,247

  1. Ондық таңбалардың саны әр түрлі ондық бөлшектерді қалай қосады?

Егер қосылғыштарда ондық таңбалардың саны әр түрлі болса, онда ондық таңбалардың саны аз қосылғышқа қажетті нөлдерді тіркеп жазу керек.

3-мысал: 5,243+76,4 =5,243+76,400=81,643

Ескерту: ондық бөлшектерді қосуды меңгергенде,

жетіспейтін нөлдерді жазып жатпай-ақ, ойша қосып жазған дұрыс.

  1. Ондық бөлшектерді қосуда қосудың қандай қасиеттері орындалады?

Ондық бөлшектерді қосқанда, қосудың ауыстырымдылық
және терімділік қасиеттері сақталады.




Оқушылар постер қорғайды мұғалімнің нақтылауын тыңдайды, дәптерге жазады

Электронды тақта, презентация



«Қолдану» жеке жұмыс

2 минут




Оқушылар жеке – жеке жауап береді


Бағалау парағына ұпай қояды.


Топтық жұмыс (оқулықпен жұмыс)

18 минут

955

956

  1. 45,63+43,8=89,43 15,39+15,4=30,79

  2. 83,05+84,1=167,15 6,3+7,1=13,4

  3. 7,308+7,312=14,620 5,21+6,15=11,36

Оқулықпен жұмыс алдында сергіту сәтін өткізу.


955


а

в

а+в

3,89

0,256

4,146

1,003

5,21

6,213

11,107

2,03

13,137

14,211

5,081

19,292



956

1)4,27+а; а=25,08

4,27+25,08 =29,35

2) 0,809+в; в =63,7

0,809+63,7 =64,509

3) с+17,3; с =6,309

6,309+17,3 =23,609

4) d+0,08 ; d =5,86

5,86 +0,08 =5,94


Оқушылар

топтық

жұмыс

орындайды

5- сынып математика оқулығы, үлестірме қағаздар, презентация, плакаттар, маркерлер

Бағалау парағына ұпай санын қояды



Сергіту сәті


Айна ойынын ойнату арқылы психологиялық ахуал туғызып жаттығу жасату

Оқушылар серігеді.

Жұптық жұмыс

7минут













Оқушылар жұптық жұмыс орындайды

Ақ парақтар, презентация

бағалау парағына ұпай санын қояды

Бағалау

2минут

Оқушылар білімін бағалау (Бағалау парақтарында жинаған ұпай сандарын санап баға қою)

Оқушының аты-жөні: _____________________________


Тапсырмалар

критерий

дескриптор

Ұпай


Үй тапсырмасы (жеке жұмыс)

Үй тапсырмасының толық орындалуы

толық

Толық емес

Орындалмаған

2

1

0


Топтық жұмыс

Топта белсенді араласты

Белсенді

Арасында

қоспады

2

1

0


Жақсы идея айтты

Айтты

Арасында

айтпады

2

1

0


Шешімге келуге үлесін қосты

Қосты

Арасында

қоспады

2

1

0


Жұптық жұмыс

Жұппен ынтымақтастықта жұмыс жасады

Жасады

Арасында

Жасамады

2

1

0


Тапсырманың мазмұнын ұға білді

Ұқты

Орташа

Ұқпады

2

1

0


Тапсырманы толық және дұрыс орындады

Толық, дұрыс

Толық емес

Дұрыс емес

2

1

0


12-14 ұпай «5»,

9-11 ұпай «4»,

3-8 ұпай «3»

Бағасы:




Күнделіктеріне баға қою


Суммативті бағалау

Үйге тапсырма

1минут

§5.4. оқу, ережелерді жаттау, №957.966 есеп (249-2252 беттер)

Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазады

5 сынып математика оқулығы


Рефлексия

2минут

Енді «Табыс ағашын отырғызайық».

Ағаш діңі жаңа сабақта өтілген формулалар, жасыл желек ,ал ағаштың жемісі сіздің алған білімдеріңіз. Оқушылар алдын-ала қағаздан үш түсті алма жасап әкеледі.

Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.

Сары алма:Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналамын.

Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз.


Оқушылар алма пішіндес стикерлерді ағашқа жапсырады.

стикер



Автор
Дата добавления 24.12.2015
Раздел Математика
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров110
Номер материала ДВ-283500
Получить свидетельство о публикации

Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs
