Тэма: Значэнне водарасцяў у прыродзе і жыцці чалавека
Мэты ўрока: пазнаёміць вучняў з:
А. 1) аддзеламі зялёны, чырвоны і бурых водарасцяў,
даць агульную характарыстыку кожнай з груп; 2) асаблівасцямі асяроддзя іх
пражывання;
3) роляй ў жывой і нежывой прыродзе.
Б. 1. Сфарміраваць у вучняў асаблівую матывацыю,
пазнавальнай цікавасці да дадзенай тэмы
В.1 Развіць пазнавальны інтарэс да прылады
навакольнага свету.
Тып урока: камбінаваны. Тлумачэнне новага матэрыялу.
Ход урока
Арганізацыйны момант: на дошцы: Лік, месяц. Тэма: «Аддзелы
водарасць». Праверка засваення матэрыялу мінулага ўрока
Праверка дамашняга задання:
1. Што такое фотасінтэз і для якіх арганізмаў
характэрны гэты працэс? (Працэс перакладу энергіі Сонца ў энергію хімічных
сувязяў, у выніку чаго ўтворыцца арганічнае рэчыва. У працэсе фотасінтэзу
ўдзельнічаюць клеткі вышэйшых раслін, водарасцей і некаторыя бактэрыі.
Фотасінтэз адбываецца з дапамогай пігментаў (хларафіла і некаторых іншых), якія
прысутнічаюць у хларапластах і хроматофоров клетак. У аснове фотасінтэзу ляжыць
акісляльна-аднаўленчы працэс.)
2. Як называецца пігмент, які ўдзельнічае ў
працэсе фотасінтэзу і які надае зялёны колер раслінам? Чаму ён мае такую назву? Ці
ўваходзіць у склад гэтага пігмента хлор? (Хлор не ўваходзіць у склад хларафіла,
а іх сугучча тлумачыць аднолькавы колер - зялёны, які па-латыні як раз і
называецца «хлор» (chlore). Можна прапанаваць навучэнцам ўспомніць падобныя
назвы, якія паказваюць на зялёны колер (хларапласты, водарасць хларэла). )
3. Якія арганічныя рэчывы ўтвараюцца ў зялёных
лістах? (Крухмал, глюкоза (таму салодкі густ маюць бярозавы сок, буракі,
моркву, многія садавіна).)
4. У якіх асяроддзях могуць жыць водарасці? (Усюды, дзе ёсць вада).
5. Што ўяўляе сабой цела водасцей? Рассечана яно на тканіны і органы?
(Талом - цела ніжэйшых раслін
(водарасцяў, грыбоў, , лішайнікаў)
6. Якім чынам водарасціпрымацоўваюцца да субстрату? (Рызоідамі - ніткападобнымі
ўтварэннямі з адной або некалькіх клетак,
8. Як адбываецца размнажэнне водарасцяў ў
спрыяльны перыяд? (Бясполым шляхам.)
Тлумачэнне новага матэрыялу: Неабходна адзначыць:
месцапражыванняў водарасцей, асаблівасці будовы, прычыны і следства
разнастайнай афарбоўкі, яе сувязь з ладам жыцця розных водарасцей, іх ролю ў
прыродзе і жыцці чалавека. Звярнуць увагу на будову бурых водарасцяў, цела якіх
мае спецыялізаваныя часткі, вонкава і функцыянальна падобныя з вегетатыўнымі
органамі раслін.
Адзначыць значэнне водарасцяў:
- ўзбагачэнне Зямлі кіслародам;
- прадуцыраванне першаснага арганічнага рэчывы
- выкарыстанне ў ежу жывёламі і чалавекам;
- атрыманне лекаў;
- выкарыстанне ў біялагічнай ачыстцы вады.
Водарасці , група ніжэйшых, аўтатрофныя,
звычайна водных раслін; ўтрымліваюць хларафіл і іншыя пігменты і выпрацоўваюць
арганічныя рэчывы ў працэсе фотасінтэзу.
Вылучаюць наступныя тыпы водарасцяў: Сіне-зялёныя, Залацістыя,
Піррофітовые, дыятомавых, Жеўтоазяленые, Эвгленовые, Зялёныя, Харовые, Бурыя,
Чырвоныя. Усе аддзелы эвалюцыянавалі ў асноўным незалежна. Магчыма, зялёныя
водарасці далі пачатак наземным раслінам. Памеры водарасцей змяняюцца ад доляй
мікрона (кокколитофориды і некаторыя дыятомавых) да 40 м Сярод аднаклетачных
водарасцей ёсць рухомыя формы, якія здзяйсняюць слізгальныя руху (дыятомавых,
сіне-зялёныя), але механізм перамяшчэння да канца не ясны. Яны забяспечаныя жгутиками і
падобныя да найпростым - жгутиковым. Але ў гэтых водарасцяў ёсць хларафіл і
хроматофоров. У цемры яны страчваюць хларафіл і становяцца бясколернымі і
могуць існаваць за кошт паглынання арганічных рэчываў, раствораных у вадзе.
Аднаклетачныя водарасці могуць аб’ядноўвацца ў калоніі. Сярод мнагаклетачных багавіння найбольш проста
арганізаваныя падобныя на разгалінаваныя ніткі, адукаваныя адным побач клетак.. Размнажэнне : вегетатыўна,
палавым і бясполаю шляхам. Некаторыя аднаклетачныя водарасці размножваюцца
дзяленнем на дзве часткі. Марскія бурыя водарасці могуць утвараць цэлыя
падводныя «лесы». Асноўная частка водарасцей жыве ў тоўшчы вады 20-40 м,
толькі адзінкавыя віды бурых і чырвоных водарасцей сустракаюцца на глыбіні каля
200 м. Водарасці
могуць існаваць на паверхні зямлі і ў глебе, на кары
дрэў, скальных выхадах горных парод, сценах будынкаў. Лічыцца, што да 80% усіх
арганічных рэчываў, штогод прадукуецца водарасцямі . яны з’яўляюцца ежай для большасці
водных жывёл. Некаторыя горныя пароды, такія як гаручыя сланцы, некаторыя тыпы
вапнякоў, ўтварыліся ў выніку жыццядзейнасці водарасцяў. Марская капуста, парфіру і Ульві
ўжываюцца ў ежу, выкарыстоўваюцца для вырабу угнаенняў. Водарасці выкарыстоўваюцца пры ачыстцы
сцёкавых вод. З ламінарыяў і фукусовых водарасцяў атрымліваюць
кармавую муку, якая змяшчае ёд і карысныя мікраэлементы.
Замацаванне вывучанага матэрыялу :
1. Адказаць на пытанні, прадстаўленыя ў падручніку на с.
46-47.
2. Запісаць ў сшытку значэнне найбольш вядомых і
значных відаў водарасцяў, напрыклад: Ульві, хларэла, хламідомонада (зялёныя),
філлофора (чырвоныя), ламінарыя, фукус, саргассум (бурыя).
Вынікі ўрока
Дамашняе заданне:
1.
Паўтарыць
раздзел Падцарства Ніжэйшых раслін (с. 38-47).
Рэфлексія .. • Што новага сёння даведаліся на ўроку?
• Як ацэньваеце сваю працу на
ўроку?