Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Урок по алгебру на тему "Көпмүшелерге есептер шығару"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Математика

Урок по алгебру на тему "Көпмүшелерге есептер шығару"

библиотека
материалов

«Жалтыр жалпы орта білім беретін мектеп» ММ





hello_html_73de9b8b.gif



Сабақтың тақырыбы: Көпмүшелерді топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеуге есептер шығару





















Орындаған:математика пәнінің

Мұғалімі Женсхан Жанар Женсханқызы





Кеңтүбек

2015-2016 оқу жылы



Пәні:алгебра

Сабақтың тақырыбы: Көпмүшелерді топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеуге есептер шығару



Сабақтың мақсаты:

а)білімділік:көпмүшені көпмүшеге көбейту амалына кері амал ретінде көпмүшені топтау тәсілімен көбейткіштерге жіктеу тақырыбынан алған білімдерін тұжырымдап,білім дәрежелерін байқау;

ә)дамытушылық:есептер шығарту арқылы оқушылардың ойлау қабілеттерін,іскерліктерін,өз бетімен еңбектену,жеке оқушының білім,білік дағдыларын дамыту;

б)тәрбиелілік:оқушыларды ұқыптылыққа,сауаттылыққа,шапшаңдылыққа,алғырлыққа,топпен жұмыс жасай білуге тәрбиелеу;

Сабақтың түрі:аукцион сабақ

Сабақтың әдісі:практикалық

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта,слайдтар,аукционға қажетті заттар,тест парақшалары

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру

а) сәлемдесу;

ә)оқушылар тізімін тексеру және оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын тексеру,қабілеттеріне қарай оқушыларды топқа бөлу;

б)үй тапсырмасын тексеру;

Өткен тақырыптар бойынша негізгі мәселерге шолу жасау:

Қойылатын сұрақтар:1.Бірмүшені көпмүшеге қалай көбейтеді?

2.Көпмүшені көпмүшеге қалай көбейтеді?

3.Жақша сыртына шығарылатын ортақ көбейткішті қалай анықтайды?

4.Қандай жағдайларда көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу үшін топтау

тәсілін қолданады?

ІІ.Аукцион тәртібімен таныстыру.

Балалар,бүгінгі аукционда математика сабағына қажетті оқу-құралдары сатылады.Бүгінгі сабақта сендердің білімдерің бағамен белгіленеді.Жақсы жауап берген,есепті дұрыс шығарған оқушы аукционға қатысып,қажетті заттарды ала алады.

Саудаға түсетін заттар:дәптер,қойын кітапша,қалам,қарындаш,транспортир,сызғыш.

Аукционға қатысушыларға сұрақтар:

1.Қандай өрнектерді бірмүше деп атайды?

2.Бірмүшенің дәрежесі қалай анықталады?

3.Көпмүше деп нені айтамыз?

4.Бірмүшенің стандарт түрі қалай жазылады?

5.Көпмүшенің дәрежесі деп нені айтамыз?

6.Көпмүшелерді қосу және азайту ережелерін айтыңдар.



ІІІ.Аукцион есептері

Қойылған сұраққа тез әрі дұрыс жауап берген оқушы аукционға қатысып,оқу-құралдардың бірін таңдап,сол құралдың астында кеспе қағазда жазылған тапсырманы орындайды.Оқушы есепті қате шығарған жағдайда тобынан оқушы көмекке келуге болады.

Дәптер”-дің есебі: Көбейткіштерге жікте: 5m2n-6an+10m2-3an2

Қойын кітапша”-ның есебі: Көбейткіштерге жікте: 8mn3-24n2-7mn+21

Қалам”-ның есебі: Көбейткіштерге жікте: ax2+yx2+ax+cx2+yx+cx

Қарындаш”-тың есебі: Өрнектің мәнін тап:6x2-6xy-8x+8y, мұндағы х=2, у=-3

Транспортир”-дің есебі: Өрнектің мәнін тап: 3xy-x3y3-6+2x2y2, мұндағы х=1, у=-1

Сызғыш”-тың есебі: Көбейткіштерге жікте: 15a2c+14в2с+6авс2+35ав2



IV. “Кім жылдам?”.Оқушыларға әртүрлі нұсқада деңгейлік тест тапсырмалары жазылған парақшаларды үлестіремін.Бір оқушыны тақтаға орындатамын.Дұрыс әрі тез орындаған оқушы “өте жақсы” бағамен бағаланады.Тест парақшасының үлгісі:







Тапсырмалар

Жауаптар

А

В

С

Д

1

Өрнекті ықшамда:

5у-2(8у-1)+4(3у+1)

А)у+6

В)-у+6

С) 33у+6

Д) у+2





2

Көпмүше түрінде жаз:(2-5а)(6а-3)

А) 30а2+27а-6 В)-30а2+27а-6

С) -30а2-27а-6 Д) -30а2+27а+6





3

Ұқсас мүшелерді біріктір:5х2у-ху2-4х2у+ху2-ху+7


A) х2у-ху-7 B) х2у-2ху+7

C) х2у+ху+7 Д)х2у-ху+7






4

Теңдеуді шеш:

hello_html_0.gifх2=0

А)0;8 В)8

С)0;-8 Д)-8





5

Үшмүшені көбейткіштерге жікте:х2-3х-4

А) (х-4)(х-1) В) (х+4)(х+1)

С) (х+4)(х-1) Д)(х-4)(х+1)







Жауаптары:1.А 2.В 3.Д 4.С 5.Д



V.Қорытынды.Сабаққа қатысқан оқушыларды бағалап,жақсы белсене араласқан оқушыларды айтып,сабақты қорытындылау.



VI.Үйге тапсырма: №278. Анықтамаларды жаттау




Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 01.10.2015
Раздел Математика
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров230
Номер материала ДВ-023054
Получить свидетельство о публикации