Инфоурок Английский язык КонспектыУрок по английскому языку в 4 классе на тему "Мой любимый капкейк"

Урок по английскому языку в 4 классе на тему "Мой любимый капкейк"

Скачать материал

МУНИЦИПАЛЬНОЕ БЮДЖЕТНОЕ

ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ

«ГИМНАЗИЯ № 7 им. Героя России С.В. Василева» ГОРОДА БРЯНСКА

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок по английскому языку

«My favourite cupcake»

  для 4 класса

по УМК  И. Н. Верещагина “ English” 2015

 

 

 

 

 

                                                                                                                Клименок К.А.,

                                                                                                               учитель английского языка

 

 

 

 

 

 

 

 

Брянск  201

Цель урока: создание условий для систематизации и активного использования в речи изученного лексического и грамматического материала по теме «Еда», «Прошедшее простое время», «Употребление выражений «Много»».

Задачи урока:

Образовательные

·   Расширение кругозора учащихся по теме «Традиционная еда в странах изучаемого языка»;

·   Закрепление лек­сических и грамматических навыков по темам «Продукты питания», «Счёт от 1-20», «Неправильные глаголы», «Much, many, a lot of»;

·   Развитие монологической и диалогической речи; 

·   Развитие навыков чтения и перевода. 

 Развивающие

  • Взаимосвязанное развитие мышления и эмоций;
  • Развитие речемыслительных механизмов выбора;
  • Развитие внимательности;
  • Развитие интеллектуальных способностей;
  • Развитие навыков аудирования;

 Воспитательные:

  • Поддерживать интерес учащихся к английскому языку посредством творческих уроков;
  • Формировать потребность и способность к сотрудничеству;
  •  Воспитывать уважительное отношение к мнению других людей;

Методы обучения:

  • по восприятию информации: словесные, наглядные, практические;
  • стимулирующие: создание ситуации занимательности, возможности проявить себя, обсудить интересную тему для данного возраста детей;
  • систематизирующие: обобщение и систематизация знаний;

Формы организации познавательной деятельности: сочетание коллективной и индивидуальной деятельности

 

Средства обучения:

Зрительный ряд: рисунки капкейков, карточки по теме «Еда»

Музыкальный ряд: видеоматериал (детские песенки «Hello, how are you?», «Form the corn»,  “ May I take your order?”, “Do you like …?”, “Who took the cookie ?”, “How many cupcakes do you have?”).

Дидактические материалы: карточки с кроссвордами «Вторая форма глаголов», «Еда», карточки на заполнение пробелов в тексте, пластиковые буквы для составления слов, карточки-чашки с заданиями, игра «Memory».

Для рефлексии: карточки-опоры для самоанализа.

 

 

 

                                                План-конспект урока

Этап учебного занятия

Деятельность учителя

Деятельность ученика

Используемые электронные образовательные ресурсы и наглядные пособия

1.

Организационный момент.

 

 

 

Фонетическая зарядка

 

 

 

Hello, boys and girls! 

Sit down, please!

I am very glad to see you! What date is it today?

 

I have got an interesting song for you. Let’s sing it together

 

 

Hello!

 

 

 

Today is the 21st of March.

 

Поют хором

Hello! Hello! How are you today?

I am happy, happy, happy!

 

Hello! Hello! How are you today?

I am sad, sad, sad!

 

Hello! Hello! How are you today?

I am hungry today!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Видеоролик

 “ Hello! How are you today?”

https://www.youtube.com/watch?v=teMU8dHLqSI

2.Речевая зарядка

Целеполагание

 

 

How are you today?

 

I am hungry!

And today we have got the tastiest topic. Guess it! You have some letters on your desks. Make up this word!

It is a cupcake. The topic is my favourite cupcake.

 

What can we find out at this lesson?

 

 

 

I am happy!

I am fine!

And you?

 

 

CUPCAKE

 

 

 

 

-some interesting facts about cupcakes;

-a cupcake recipe;

-taste some cupcakes

 

3.Расширение кругозора учащихся. Знакомство со страноведческой информацией

 

Развитие навыков аудирования.

 

 

We are going to use new words. Read and translate them!

 

S, tell us about cupcakes!

mention-упоминание

recipe-рецепт

bake-печь

invention-изобретение

pan-сковорода

 

The first mention of a cupcake recipe goes as far back as 1796. Amelia Simms wrote a recipe in “American Cookery” which referenced, “a cake to be baked in small cups”. Cupcakes were baked in teacups before the invention of the multi-cup pans we use today. Cupcakes also started to become popular because they saved time in the kitchen and were generally easier to bake than larger cakes. The recipe is: 1 cup butter, 2 cups sugar, 3 cups flour, 4 eggs. You can decorate it with candy, fruit, cheese and icing.

We all must know that the 18th of October is the National Chocolate Cupcake day in the United States. The 9th of November and the 15t of December are also called the Vanilla and lemon Cupcake day.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=LbxKw18qPA8

 

 

 

 

 

a.       4. Отработка лексического и грамматического материала

Фонетическая и физическая зарядка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

We have already learnt the history of cupcakes and a cupcake recipe. I have some cupcakes to taste. But I am a teacher and I can’t give them gratuitously. You have to do some exercises.

We have two teams: Lemon Cupcakes and Vanilla Cupcakes. Every cup has its own task. Let’s start!

1. Do the crossword!

2. Complete the text!

3. Let’s dance! Form the corn!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Eat-ate, buy-bought, drink-drank. Write the past forms of the verbs!

5. Let’s role-play! May I take your order?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Use much, many, a lot of!

7. Let’ sing a song!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. Translate five proverbs!

 

 

 

 

 

 

9. Let’s play!

Who took the cookie from the cookie jar?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10. Let’s play memory game!

 

 

 

11.Count our cupcakes!

 

 

 

 

 

 

 

 

Учащиеся разделены на две команды и выполняют ряд заданий

 

Приложение 1

 

Приложение 2

 

Ученики поют и танцуют.

Go bananas! Go! Go!

Form the corn!

Form, form the corn!

Peel the corn!

Peel, peel the corn!

Pop the corn!

Pop, pop the corn!

Pop, pop, pop, pop, pop!

Pop the corn!

Form potato!

Form, form potato!

Slice potato!

Slice, slice potato!

Mash potato!

Mash, mash potato!

Form the orange!

Form, form the orange!

Peel the orange!

Peel, peel the orange!

Squeeze the orange!

Squeeze, squeeze he orange!

Squeeze the orange!

 

Приложение 3

 

 

Ученики озвучивают диалоги.

S: Hi. May I take your order?

K: Yes. I'd like a hamburger, French fries and a Coke.

S: Anything else?

K: No, thank you. That's it.

S: OK. For here or to go?

K: For here, please.

 

S: Hi. May I take your order?

J: Yes. I'd like two cheese burgers.

S: Anything else?

J: Yes, two large Cokes, please.

S: OK. For here or to go?

J: To go, please.

 

D: Hi. May I take your order?

M: Yes. I'd like a pizza and spaghetti.

D: Anything else?

E: A green salad, please.

D: A pizza, spaghetti and a green salad. Right?

M: Yes. That's right.

E: Oh, it's too hot.

M: Do you want some water?

E: Yes, please.

 

 

Приложение 4

 

 

Do you like broccoli?

Yes, I do!

Do you like ice cream?

Yes, I do!

Do you like broccoli ice cream?

No, I don't. Yucky!

 

Do you like donuts?

Yes, I do!

Do you like juice?

Yes, I do!

Do you like donut juice?

No, I don't. Yucky!

 

Do you like popcorn?

Yes, I do!

Do you like pizza?

Yes, I do!

Do you like popcorn pizza?

No, I don't. Yucky!

 

Do you like bananas?

Yes, I do!

Do you like soup?

Yes, I do!

Do you like banana soup?

No, I don't. Yucky!

 

Приложение 5

1.No song, no supper!

2.Every vegetable has its season.

3.A spoon is dear when lunch time is near.

4.A hungry belly has no ears.

5.An apple a day keeps the doctor away.

 

Who took the cookie from the cookie jar?

Pig took the cookie from the cookie jar.

Who me?

Yes, you!

Not me!

Then who?

 

Horse!

 

Who took the cookie from the cookie jar?

Horse took the cookie from the cookie jar.

Who me?

Yes, you!

Not me!

Then who?

 

Mouse!?

 

I took the cookie from the cookie jar.

The yummy yummy cookie from the cookie jar.

Are you hungry?

Uh-huh!

Let’s share.

Okay!

 

Ученики в две команды играют в мемори-гейм по теме «Продукты питания».

 

Eleven, twelve,

Thirteen little cupcakes,

Fourteen, fifteen,

Sixteen little cupcakes,

Seventeen, eighteen,

Nineteen little cupcakes,

How many cupcakes do you have?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Видеоролик

 “ Form the corn!”

https://www.youtube.com/watch?v=PKyuJhHQCfI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Видеоролик

 “May I take your order?”

https://www.youtube.com/watch?v=49QFHWIky-k

 

 

 

 

 

Видеоролик

 “May I take your order?”

https://www.youtube.com/watch?v=IWMMkp35d6Y

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Видеоролик

“Do you like …?”

https://www.youtube.com/watch?v=frN3nvhIHUk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Видеоролик

“Who took the cookie from the cookie jar?”

https://www.youtube.com/watch?v=Vu0-98fgnRo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Видеоролик

“How Many Cupcakes?”

https://www.youtube.com/watch?v=F5XpMiOc_oE

 

5.

Подведение итогов урока.

 

Let’s count our cupcakes! 14 cupcakes and I have 14 pupils.

Our best team is … !

Let’s eat cupcakes!

We have got time to discuss our lesson. 

 

14 cupcakes

 

Ребята пробуют капкейки и подводят итоги урока.

Now I know some interesting facts about cupcakes, a cupcake recip.

I can use “much, many, a lot of” and past forms of the verbs.

Your cupcakes are tasty!

 

6.

Рефлексия

 

Thank you for your work. You may be free. The lesson is over! Good-bye!

 

 

Good-bye!

 

 

 

 

 

 

Все задания в приложениях взяты из «Серия рабочих тетрадей «Английский язык», Т.Ю. Севрюкова, Минск «Аверсэв», 2019»

Приложение 1

Кроссворд по теме «Еда», упр 5

Приложение 2

Упражнение по теме «Еда», употреби слова из рамочки, упр 4

Приложение 3

Кроссворд по теме «Неправильные глаголы», упр 12

Приложение 4

Упражнение по теме «Еда», употреби much, many, a lot of , упр 1

Приложение 5

                                     

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок по английскому языку в 4 классе на тему "Мой любимый капкейк""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инструктор по волейболу

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
