Урок английского языка
Тема: «Салаты»
Цель урока: научить давать краткую кулинарную характеристику различных
салатов (на английском языке)
Задачи
урока:
1. практическая:
ознакомить студентов с видами салатов, научить давать
краткую кулинарную характеристику и тренировать до уровня репродукции.
2. образовательная:
дать представление о различных способах применения салатов
3. развивающая: уметь
давать кулинарную характеристику салатов
1.
воспитательная: положительное
отношение к иностранному языку, как средству коммуникации, к собеседнику.
Тип урока: урок
совершенствования речевых умений и навыков
(комбинированный).
Методы:
репродуктивный, продуктивный, наглядно – иллюстративный, частично поисковый;
Оснащение:
компьютер, мультимедийный проектор, экран, карточки с названиями салатов.
Наглядность: слайды, презентации по теме: «Виды салатов»
Учебно-методическое обеспечение:
Английский язык для студентов-технологов
общественного питания / Н.И. Щербакова, Н.С. Звенигородская – М.: Просвещение.
План урока
I Организационный момент. (10мин.)
1.
Приветствие.
2.
Сообщение темы урока, целей
урока. (Слайд1)
3.
Речевая зарядка. (Слайд 2)
II Основная часть урока.
(65мин.)
1.
Актуализация. (15мин.)
a) Фонетическая зарядка. (Слайд 3)
(отработка произношения
лексики по теме)
b) Работа с лексическим
материалом. (Слайды 4,5)
2. Работа с текстом. (35мин.)
«Salads».
2.1. Аудирование текстов со
зрительной опорой.
2.2. Чтение текста.
2.3. Выполнение заданий по
прочитанному тексту. (Слайды6,7,8)
2.4.
Кулинарная характеристика салатов
а) словарь – салаты, виды салатов
б) лексика – глаголы, грамматическая
структура
в) представление салата (пример)
г) работа с карточками: кулинарная
характеристика салатов (расставить предложения в хронологическом порядке).
3. Релаксация
3.1. Выбор положительных качеств.
(5мин.)
3.2. Закрепление материала. (10 мин.)
III
Заключительный этап. (5мин.)
2.
Домашнее задание. (Слайд 11)
Найти
рецепт салата и представить его кулинарную характеристику.
3.
Подведение итогов урока, выставление
оценок.
Ход урока
1. Организационный
момент.
2. Актуализация знаний.
а). Супы делятся на
густые, прозрачные и заправочные.
б). Салаты подаются весь
год. Салаты используются следующими способами: в качестве холодной закуски,
дополнительного блюда, основного блюда, десерта.
в). Мы можем вам
предложить шоколад на любой вкус: молочный, горький, белый и молочный с
орехами.
Answers:
а) Soups divided into thickened, clear and set soups.
б) Salads are served all year round. Salads can be served as an
appetizer, a side-dish, an entrée, a dessert.
в) We can offer you chocolate for your choice: milk, dark, white
and milk with nuts.
3. Представление темы
урока (в виде электронной презентации).
Presentation:
1) The plan of the lesson:
·
Check up the homework
·
Presentation about salads
·
Read the text
·
Make a technological map
·
Home work
2) What is salad?
·
Salad is a mixture of cold foods, usually including vegetables
and/or fruits, often with a dressing, sometime nuts
·
Salad is often served as an appetizer before a large meal.
3) Where does the word “salad”
come?
·
The word "salad" comes from the French “salade”
of the same meaning.
Ingredients of salads
·
Vegetables in a salad include cucumbers, paprika (sweet pepper),
mushrooms; spring,red and brown onion, avocado, carrots, celery, and radishes.
·
Other ingredients such as tomatoes, olive, hard boiled eggs,
artichokes, boiled potatoes, rice, sweetcorn, beans, peas, cheese, meat (e.g.
bacon, chicken), or fish (e.g. cod, salmon, shrimps, ) are sometimes added to
salads.
·
Salads as an appetizer
·
Salads as an appetizer are light and tasty
·
Salads are served before meal, because they are stimulate the
appetite
·
Usual ingredients for salads are vegetables (tomatoes, cucumbers,
onions, greens, lettuce) and fruits (apples, pears, kiwis, peaches,
pine-apples)
Salad as an entrée
·
Salads as a side dish is usually served to the main course and
make the substantial meal more attractive and delicious.
·
The ingredients are vegetables (cucumbers, tomatoes, cabbage)
Salad as a side-dish
·
Entree salads may contain chicken, either grilled or fried, on top
of the salad, or seafood (shrimps,mussels)
·
Examples : Caesar salad, Greek salad and Michigan salad
Salad as a dessert
·
Salads as a desserts are very tasty. Usually these are fruit
salads for different tastes.
·
Ingredients for the fruit salads are quite different: fruits (pine-apple,
apples, pears, peaces) and berries (strawberry, grapes, bilberry, cloudberry)
Guess what are the salads? (Догадайтесь, в каком качестве
используются салаты?)
Dressing (Заправки):
· Traditional dressing for the salads is mayonnaise. This is the
mixture of vegetable oil, egg yolk, vinegar and seasonings.
· French dressing is the mixture of oil, vinegar and seasonings.
· Sometimes salads dress with sunflower oil, olive oil.
4.
Работа с текстом.
Salads.
Salads are served all year round but they
are popular during summer when they are served as an alternative to hot
vegetables. Dressings of a salad should usually be done just prior to serving.
The term salad originally referred to the
green leaves and stalks of plants that could be eaten uncooked. Salad is any
cold dish consisting of meat, poultry, fish, fruits and vegetables.
They may be on the menu in the following
ways:
·
As an appetizer – salad can be served as
an appetizer or entree before the main course. It should be light and stimulate
the appetite. Suitable types are seafood cocktails, fruit cocktails, smoked
salmon salad and avocado cocktails.
·
As a side-dish- examples include green
(mix) salad and cabbage salad.
·
As the main course – salad can form
the basis of the main course. It is usually a combination of cold meat, fish or
poultry served with a variety of vegetables, fruits or dairy products.
·
As a dessert – fruit salad is a
popular dessert. It is made by different fruit (melon salad, tropical fruit,
berry salad).
When making a salad keep in mind:
When selecting
fruit and vegetables, choose only crisp, fresh pieces.
Any ingredients,
which has been washed, should be drained well or dried with a clear cloth.
In general, do not dress the salad until just before serving time.
Keep the
arrangement of the salad simple.
If using pasta,
care should be taken to ensure that it is not overcooked.
Salads must be
served on cold plates and kept in a cold place.
Lettuce is the basic ingredients in
salad making. It may be finely shredded or it may be used as whole leaves in
the bowl or platter. Lettuce, along with other greens, must be washed in a cold
water. After washing, the lettuce should be drained or dried with a cloth. The
lettuce is then ready for immediate use or can be packed in plastic bags and
shorted in fridge.
Other popular salad ingredients are
celery, cucumber, tomato, mushrooms, carrots, radishes, onions, spring onions,
beetroot, potatoes, cabbage, olives, rice and fruit.
Salad dressings
are used with most salads. The two main types of dressings are French dressings
and mayonnaise.
·
French
dressing are mixture of oil, vinegar and seasonings. These ingredients do not
mix well and dressing must be shaken before use. Suitable oils are olive,
peanut and corn. The vinegar used may be cider vinegar.
·
Mayonnaise
is the emulsion of vegetable oil, egg yolk, vinegar and seasonings. Preparation
of mayonnaise is very tedious and time consuming. For this reason, most
catering establishments select commercially produced mayonnaise.
Garnishing a salad: the
most common garnish used for salads is parsley.
Suitable
garnishes for vegetables salads are:
• Parsley-sprigs
or chopped
• Lemon-
slices or wedges
• Hard
boiled eggs- sliced
• Radishes
slices
• Celery
slices, curls
• Cucumbers-peeled
and sliced.
Suitable
garnishes for fruit salads are:
Cherries,
• Strawberries-whole
or sliced
• Nuts-chopped
• Mint
leaves
• Whipped
cream
• Fruitslices
1. Answer
the questions:
Why are salads
served all year round?
In what ways
salads may usually be on the menu?
Why should salads
be served as an appetizer?
What are suitable
products for salads?
What is salads
usually combination as it the main dish?
What is a popular dessert
of salads?
What should you keep in your mind when make salad?
What are the basic ingredients in salad making?
What are the types of salads dressings?
What are the most suitable garnishes for salads?
2.
Retell the text using the scheme:
Кулинарная
характеристика салатов
Vocabulary:
|
Salad
|
Translation
|
1.
|
Mix
salad
|
Овощной
салат
|
2.
|
Vinaigrette (Russian salad )
|
Винегрет
|
3.
|
Meat
salad
|
Оливье
(мясной салат)
|
4.
|
Fish
salad
|
Рыбный
салат
|
5.
|
Can
fish salad
|
Салат
из рыбных консервов
|
6.
|
Crab
salad
|
Крабовый
салат
|
7.
|
Tomato
salad with garlic
|
Салат
из помидоров с чесноком
|
8.
|
Salad
from green peas
|
Салат
с зеленым горошком
|
9.
|
Shrimps
salad with rice
|
Салат
из креветок с рисом
|
10.
|
Shrimps
salad with cheese
|
Салат
из креветок с сыром
|
11.
|
Mix
salad with mushrooms
|
Овощной
салат с грибами
|
12.
|
Mix
salad with ham
|
Овощной
салат с ветчиной
|
13.
|
Cherry
salad with cottage cheese
|
Салат
с вишней и творогом
|
14.
|
Salad
from rice, meat and oranges
|
Салат
из риса, мяса и апельсинов
|
15.
|
Beetroot
salad with prunes and radish
|
Свекольный
салат с черносливом и редькой
|
16.
|
Fish
salad with sour-cream
|
Рыбный
салат со сметаной
|
17.
|
Chicken
salad with eggs
|
Салат
из курицы с яйцом
|
18.
|
Salad
from eggs and ham
|
Салат
с яйцом и ветчиной
|
19.
|
Salad
from eggs with cod liver
|
Салат
с яйцом и печенью трески
|
20.
|
Salad
from eggs with herbs
|
Салат
из яиц с травами
|
21.
|
Salad
from carrot and sorrel
|
Салат
из моркови и щавеля
|
22.
|
Sea-kale
salad
|
Салат
из морской капусты
|
23.
|
Salad
from radish with apples and carrots
|
Салат
из редьки с яблоками и морковью
|
24.
|
Squid
salad with onion
|
Салат
из кальмаров с луком
|
25.
|
Cabbage
salad with cherry
|
Салат
из капусты с вишней
|
26.
|
Salad
with lobsters, avocado and mango
|
Салат
из омаров с авокадо и манго
|
Some useful words:
Add
- добавлять
Mix
- смешивать
Cut
– резать, нарезать
Include
- включать
Consists of
– состоять из …
Boil
– варить, отваривать
Boiled
- отварной
Stew
- тушить
Stewed
- тушенный
Slice
– нарезать тонкими ломтиками
Sliced
– нарезанный тонкими ломтиками
Wash
– мыть
Tinned
- консервированный
Decorate
– украшать
Stuffed
Put
- класть
Fry
- жарить
Fried
– обжаренный
Dress
- заправлять
Dressed
-заправленный
Season
– заправлять
Seasoned with
- заправленный чем – либо
Sunflower oil
–подсолнечное масло
Olive oil
– оливковое масло
Mayonnaise
- майонез
Vinegar
– уксус
salted cucumber
–соленый огурец
Схема приготовления
овощного салата с ветчиной:
Read the technological map of fish salad.
Put the sentences into the chronological
order.
(Прочитайте схему приготовления
рыбного салата. Поставьте высказывания в правильном порядке)
Ingredients:
·
boiled
fish (cod) -треска
·
boiled
potatoes
·
boiled
carrots
·
tinned
peas
·
pickled
(salted) cucumbers
·
mayonnaise
or sour cream
The technological map.
1.
Boil
some fish (for example, cod)
2.
Wash
fresh fish.
3.
Seasoned
the salad with sour-cream or mayonnaise, as you like
4.
Clean
a fresh fish.
5.
Boiled
vegetables: potatoes, carrots.
6.
Open
the tinned peas.
7.
Mix
all ingredients
8.
Cut
potatoes, carrots and salted cucumbers into cubes.
9.
Add
tinned peas into the salad
10.
Put salad into the bowl
Read the technological map of meat salad.
Put the sentences into the chronological
order.
(Прочитайте схему приготовления
мясного салата. Поставьте высказывания в правильном порядке)
Ingredients:
·
boiled
meat (chicken, beef, veal, pork) or boiled sausages
·
boiled
potatoes
·
boiled
carrots
·
boiled
eggs
·
tinned
peas
·
pickled
(salted) cucumbers
·
mayonnaise
or salad cream
The technological map.
1.
Boil
some meat (for example, chicken)
2.
Wash
fresh meat and boil it in boiling water.
3.
Seasoned
the salad with sour-cream or mayonnaise, as you like
4.
Cut
a piece of boiled meat
5.
Boiled
vegetables: potatoes, carrots.
6.
Open
the tinned peas.
7.
Cut
hard-boiled eggs into cubes.
8.
Mix
all ingredients.
9.
Boil
eggs and put them into the cold water.
10.Cut potatoes, carrots and salted cucumbers into cubes.
11.Add tinned peas into the salad
12. Put salad into the bowl
Аспектный
анализ урока
Группа №210
«Технология продукции общественного питания»
Аспект: материала по теме: «Салаты».
Цель
анализа: проследить, каким образом
формируются общеучебные умения и навыки студентов
Ф.И.О. преподавателя: Попова Татьяна Романовна
Цель урока: научить давать
краткую кулинарную характеристику различных салатов (на английском языке).
Задачи урока:
1.
практическая: ознакомить студентов
с видами салатов, научить давать краткую кулинарную характеристику и
тренировать до уровня репродукции.
2. образовательная:
дать представление о различных способах применения салатов
3. развивающая:
уметь давать кулинарную характеристику салатов
4. воспитательная:
положительное отношение к иностранному языку, как средству коммуникации, к
собеседнику.
Тип урока:
комбинированный
Методы обучения: репродуктивный,
продуктивный, наглядно–иллюстративный, частично поисковый;
Форма организации занятий: проверка
домашнего задания, работа с дифференцированным подходом, устная работа с
группой.
Такое сочетание форм делает урок
совершенствования знаний динамичнее, интереснее, не даёт накапливаться
усталости, однообразию.
Форма организации работы студентов: фронтальная,
индивидуальная, групповая, коллективная.
Продолжительность:
80 минут.
Техническое
и методическое обеспечение: компьютер,
мультимедийный проектор, экран, карточки с определениями политических
терминов, слайды, презентации по теме: «Салаты».
Структура урока
характерна для данного типа и вида урока и состоит из следующих этапов:
1.Организационный
момент.
В ходе организационного момента и
вытекающей из него речевой зарядки преподаватель установил контакт с группой и
создал в классе творческую, деловую, доброжелательную атмосферу.
При этом он использовал материалы по учебной теме урока и ориентировал речевую
разминку на достижение целей урока.
2. Основная часть урока:
Урок имеет тесные
межпредметные связи с профессиональной дисциплиной «Технология продукции
общественного питания». Таким образом, урок имеет выраженную научную
направленность, также актуален для повседневной жизни студентов, расширяет их
кругозор и развивает коммуникабельность. Изложение урока происходило доступным
и простым языком, соответствующим уровню студентов.
Основная часть материала
подается в виде электронной презентации, которая сопровождается большим
количеством наглядности.
Учебный материал
соответствует практической, образовательной, развивающей и воспитательной целям
урока.
Урок оснащен текстовыми
пособиями по предмету, необходимыми печатными копиями, облегчающими студентам
работу на уроке, наглядными пособиями, техническими средствами обучениями.
На проведенном уроке
применяются методы: тренировки нового материала по данной теме и самоконтроля.
Со стороны преподавателя на данном уроке присутствуют методы объяснения,
организации применения материала и контроля в скрытой форме и открытой формах.
На уроке используются
следующие дидактические принципы: воспитывающего обучения, научности, систематичности,
доступности и посильности, сознательности, наглядности, активности.
3. Подведение итогов
занятия:
Урок проведен в
соответствии с планом и поставленными задачами. Основная цель урока: ознакомить
студентов с видами салатов, успешно реализована. На уроке активизирована
познавательная активность студентов, учащиеся работали в хорошем темпе, с
удовольствием. Активно отвечали на вопросы преподавателя, реагировали на
высказывания на иностранном языке, понимали, услышанное на слух, что является
очень важным достижением в изучении иностранного языка. Можно сделать вывод,
что студенты обладают хорошим фонематическим слухом.
Урок проведен в системе
уроков, соответствующих календарно-тематическому планированию по дисциплине и
учебной (рабочей) программе.
Студенты показали хорошие
знания по дисциплине, умения работать индивидуально и в паре, слушать
преподавателя и окружающих.
Подведение итогов
занятия, выставление и комментирование оценок за работу на уроке.
4. Этап информирования обучающихся о домашнем задании: преподаватель
спокойно и терпеливо разъяснил обучающимся те моменты, на которые необходимо
обратить особое внимание в ходе подготовки домашнего задания.
Программа наблюдения:
1
|
Организационный
этап
|
- информирование студентов о
структуре урока способствовало их организации и позитивному настрою.
- речевая зарядка вводит студентов в
языковую атмосферу
|
2
|
Проверка
домашнего задания
|
-
в результате использования различных форм и методов контроля, удалось установить уровень знаний у большинства студентов и
типичные недостатки;
- выявить возможность в ходе проверки домашнего задания
актуализировать и скорректировать опорные понятия;
- ликвидировать причины обнаруженных недостатков.
|
3
|
Основная
часть урока
|
-
обобщают и систематизируют полученные знания, выполняя различные
упражнения, -активизируют внимание посредством использования
различных средств обучения
-умение
работать в группе
-
навыки индивидуальной работы
-
навыки фронтальной работы
|
|
|
|
4
|
Информирование студентов о домашнем задании
|
-
закрепление полученных знаний
|
-
способность самостоятельного поиска информации
-
профессиональная мотивация
|
|
Урок построен методически верно,
соответствует программе. Преподавателю удалось удержать все виды деятельности в
рамках объявленной темы, удалось определить задачи урока, формы, приёмы и
методы работы.
Все поставленные цели и задачи урока
были реализованы. Время на различных этапах урока использовалось рационально.
Ребятам было интересно и комфортно на уроке. Содержание материала
соответствовало уровню знаний студентов и программе.
Преподаватель давал чёткие, хорошо
продуманные задания. Все виды деятельности удерживались в рамках объявленной
темы.
Высокая работоспособность и
доброжелательная психологическая атмосфера на уроке поддерживалась за счёт
разнообразия заданий, постоянной смены наглядности, эмоциональной подачи
материала, смены деятельности и темпа урока.
Студенты показали, что они умеют
самостоятельно, дружно и слаженно работать на протяжении всего урока.
Преподаватель владеет обстановкой в классе. Было проведено много различных
упражнений, преподаватель обращал внимание на речь обучающихся.
1)Why
are salads served all year round?
2)In
what ways salads may usually be on the menu?
3)Why
should salads be served as an appetizer?
4)What
are suitable products for salads?
5)What
is salads usually combination as it the main dish?
6)What
is a popular dessert of salads?
·
Tomato-slices,
wedges.
·
What
should you keep in your mind when make salad?
·
What
are the basic ingredients in salad making?
·
What
are the types of salads dressings?
·
What
are the most suitable garnishes for salads?
2. Retell the text using
the scheme:
Кулинарная
характеристика салатов
Vocabulary:
|
Salad
|
Translation
|
27.
|
Mix
salad
|
Овощной
салат
|
28.
|
Vinaigrette (Russian salad )
|
Винегрет
|
29.
|
Meat
salad
|
Оливье
(мясной салат)
|
30.
|
Fish
salad
|
Рыбный
салат
|
31.
|
Can
fish salad
|
Салат
из рыбных консервов
|
32.
|
Crab
salad
|
Крабовый
салат
|
33.
|
Tomato
salad with garlic
|
Салат
из помидоров с чесноком
|
34.
|
Salad
from green peas
|
Салат
с зеленым горошком
|
35.
|
Shrimps
salad with rice
|
Салат
из креветок с рисом
|
36.
|
Shrimps
salad with cheese
|
Салат
из креветок с сыром
|
37.
|
Mix
salad with mushrooms
|
Овощной
салат с грибами
|
38.
|
Mix
salad with ham
|
Овощной
салат с ветчиной
|
39.
|
Cherry
salad with cottage cheese
|
Салат
с вишней и творогом
|
40.
|
Salad
from rice, meat and oranges
|
Салат
из риса, мяса и апельсинов
|
41.
|
Beetroot
salad with prunes and radish
|
Свекольный
салат с черносливом и редькой
|
42.
|
Fish
salad with sour-cream
|
Рыбный
салат со сметаной
|
43.
|
Chicken
salad with eggs
|
Салат
из курицы с яйцом
|
44.
|
Salad
from eggs and ham
|
Салат
с яйцом и ветчиной
|
45.
|
Salad
from eggs with cod liver
|
Салат
с яйцом и печенью трески
|
46.
|
Salad
from eggs with herbs
|
Салат
из яиц с травами
|
47.
|
Salad
from carrot and sorrel
|
Салат
из моркови и щавеля
|
48.
|
Sea-kale
salad
|
Салат
из морской капусты
|
49.
|
Salad
from radish with apples and carrots
|
Салат
из редьки с яблоками и морковью
|
50.
|
Squid
salad with onion
|
Салат
из кальмаров с луком
|
51.
|
Cabbage
salad with cherry
|
Салат
из капусты с вишней
|
52.
|
Salad
with lobsters, avocado and mango
|
Салат
из омаров с авокадо и манго
|
Some useful words:
Add
- добавлять
Mix
- смешивать
Cut
– резать, нарезать
Include
- включать
Consists of
– состоять из …
Boil
– варить, отваривать
Boiled
- отварной
Stew
- тушить
Stewed
- тушенный
Slice
– нарезать тонкими ломтиками
Sliced
– нарезанный тонкими ломтиками
Wash
– мыть
Tinned
- консервированный
Decorate
– украшать
Stuffed
Put
- класть
Fry
- жарить
Fried
– обжаренный
Dress
- заправлять
Dressed
-заправленный
Season
– заправлять
Seasoned with
- заправленный чем – либо
Sunflower oil
–подсолнечное масло
Olive oil
– оливковое масло
Mayonnaise
- майонез
Vinegar
– уксус
salted cucumber
–соленый огурец
Схема приготовления
овощного салата с ветчиной:
Read the technological map of fish salad.
Put the sentences into the chronological
order.
(Прочитайте схему приготовления
рыбного салата. Поставьте высказывания в правильном порядке)
Ingredients:
·
boiled
fish (cod) -треска
·
boiled
potatoes
·
boiled
carrots
·
tinned
peas
·
pickled
(salted) cucumbers
·
mayonnaise
or sour cream
The technological map.
1.
Boil
some fish (for example, cod)
2.
Wash
fresh fish.
3.
Seasoned
the salad with sour-cream or mayonnaise, as you like
4.
Clean
a fresh fish.
5.
Boiled
vegetables: potatoes, carrots.
6.
Open
the tinned peas.
7.
Mix
all ingredients
8.
Cut
potatoes, carrots and salted cucumbers into cubes.
9.
Add
tinned peas into the salad
10.
Put
salad into the bowl
Read the technological map of meat salad.
Put the sentences into the chronological
order.
(Прочитайте схему приготовления
мясного салата. Поставьте высказывания в правильном порядке)
Ingredients:
·
boiled
meat (chicken, beef, veal, pork) or boiled sausages
·
boiled
potatoes
·
boiled
carrots
·
boiled
eggs
·
tinned
peas
·
pickled
(salted) cucumbers
·
mayonnaise
or salad cream
The technological map.
1.
Boil
some meat (for example, chicken)
2.
Wash
fresh meat and boil it in boiling water.
3.
Seasoned
the salad with sour-cream or mayonnaise, as you like
4.
Cut
a piece of boiled meat
5.
Boiled
vegetables: potatoes, carrots.
6.
Open
the tinned peas.
7.
Cut
hard-boiled eggs into cubes.
8.
Mix
all ingredients.
9.
Boil
eggs and put them into the cold water.
10.
Cut
potatoes, carrots and salted cucumbers into cubes.
11.
Add
tinned peas into the salad
12.
Put
salad into the bowl