Урок по английскому языку
по теме:
«What
will happen to me in the future?»
Цель урока: систематизировать знания
обучающихся, тренировать в умении вести общение на английском языке в
предлагаемых ситуациях.
Ход урока
1. Организационный
момент начала урока.
Приветствие:
-
Good
morning children! I am glad to see you!
-
How
are you?
-
Who
is on duty today?
-
Who
is absent today?
-
What
date is it today?
-
Thank
you!
2. Ознакомление
с целью урока.
You know kids, I have got a parcel
from London. This parcel is from Robin Macwizard. What is in the parcel? Let us
see! Look! It is a cassette. Let s listen to it! ( Учащиеся
прослушивают
сообщение).
What does Robin tell us about?
-
You
are right! He tells us about his future plans. And you? Can you tell about your
future professions? ( Учащиеся отвечают : Yes,
I can. Yes, we can).
-
So,
at the lesson today we will speak about your future plans and your future
professions, but first we must revise Future Simple Tense.
3. Фонетическая
зарядка
-Children, what poem about
professions do you know? Let s recite them!
Учащиеся рассказывают
стихотворения.
4. Основная
часть урока.
a) Актуализация
грамматического материала по теме «Будущее время».
Учащиеся работают у
доски. Используются карточки: WILL NOT WORK WHEN ?
b) Работа
в режиме T>P
-
What
will happen to you in ten years?
-
Where
will you live?
-
Will
you be happy?
-
Will
you be alone?
-
How
many friends will you have?
-
Will
you have a car?
-
Will
you have a family?
-
How
old will you be in ten years?
-
Will
you have a house?
5. Развитие
диалогического умения
- Children, Misha wants to ask his
friend about his future plan. But he can not ask questions. Let s help Misha.
Let s teach him to ask questions.
На доске вопросительные
предложения, составленные неправильно. Учащиеся должны восстановить порядок
предложений.
Примерные вопросы и
ответы:
-
Happen,
will, what, to, you, in ten years?
-
I
will be a teacher.
-
Will,
what, you, do?
-
I
will teach the children.
-
Will,
you, live, where?
-
I
will live in Iglino.
-
Thank
you, Misha thanks you too. Now he can ask questions.
And
now, talk to one another about your future plans. Work in pairs, please. You
may use Misha’s questions.
Учащиеся
работают парами. Во время работы я контролирую их. Затем все вместе
прослушиваем 1-2 пары.
6. Развитие
монологической речи
-I know you have got many friends.
Have you got a friend, Zalia? And you? Let’s speak about your friend’s future
professions.
7. Проверочный тест.
Затем взаимопроверка, выставление оценок
8. Подведение итогов
урока. Рефлексия.