Урок по теме “Wild animals” для учащихся
5 класса.
Цель урока: Развитие
навыков проектной деятельности с использованием ИКТ.
Задачи урока:
Дидактические:
1. Закрепить ЛЕ и МФ (A cheetah, in the jungle, on safari, an ostrich,
a kangaroo, a red panda, an orange-kneed tarantula, a snake-necked turtle, a greater
bilby, a shell, fur, an insect, a beaver, a deer, a puma a raccoon) по
теме во всех видах речевой деятельности.
2. Формировать навыки коммуникативной компетенции
в области аудирования, чтения, письма, диалогической и монологической речи.
3. Формировать
навыки работы с интерактивной доской.
Воспитательные:
1. Содействовать воспитанию гуманного отношения к
животным, любви к окружающему миру.
2. Способствовать созданию атмосферы
взаимопонимания и сотрудничества, сохранению здоровья, расширению общего кругозора
учащихся.
3. Способствовать формированию адекватной
самооценки; учить оценивать учебную деятельность одноклассников.
Развивающие:
1. Развивать у школьников умения сравнивать,
обобщать, логически излагать свои мысли.
2. Развивать самостоятельность через
использование элемента технологии обучения в сотрудничестве и элементов
проектной деятельности.
3. Развивать положительные эмоции учащихся,
используя яркие примеры иллюстрации, воздействующие на чувства ученика.
4. Развивать познавательный интерес школьников.
Оснащение урока:
1.
УМК « Starlight 5» Virginia Evans, Jenny Dooley,
Prosveschenie,2014
2.
интерактивная доска;
4.
компьютер;
5.
проектор;
6.
кассетный магнитофон;
7.
аудиокассета с записью
для аудирования;
8.
раздаточный материал;
9.
открытки с изображениями
животных;
10.
сигнальные карточки;
11.
карта мира;
12.
Магниты;
13.
CD «English Intermediate»;
14.
карточки с названиями
животных;
15.
план-проект.
Ход
урока
I. Подготовка учащихся к учебной деятельности на
английском языке.
1. Оргмомент. Режим Т↔Сl
Т:
Stand up. Good morning, boys and girls. I`m glad to see you. Sit down, please.
Let`s start our lesson. Sit comfortably.
How
are you?
You
look…
2. Сообщение темы урока.
T: Listen to the natural
sounds and say what subject of our lesson is. Look at the pictures. What
animals can you see there?
A cat, a dog, a cow, a
pig are domestic animals.
A fox, a wolf, a bear,
an elephant, a lion are wild animals.
T: Come to the starboard
and write this expression, please. “Wild animals” is the subject of
oar lesson. What are we going to speak about? You have a plan of our
project, which will help you to do your Home task. You will tell us about your
visit to the zoo or about the life of wild animals. *План-опора для работы
над проектом.
A project
My visit to the Zoo
(The life of wild animals)
1. Answer the questions.
Were you in the zoo?
What animals can you see
in the zoo?
Where can people see
wild animals today? (In films, in zoos, in the jungle, on safari, in game
parks)
Which wild animals do
you like best? Why?
2. Choose an animal (Выбери животное, которое тебе понравилось в зоопарке).
3. Where does it live?
4. Describe your animal.
(Опиши это животное).
5. What does it eat?
6. Other Information. (Интересная информация о данном животном).
7. Why do you like it?
8. Draw your animal. (Нарисуй животное).
9. Tell us. (Расскажи нам).
3. Фонзарядка. Режим Режим Т↔Сl
T: Repeat new words for
the lesson after me: a cheetah, in the jungle, on safari, an ostrich, a
kangaroo, a red panda, an orange-kneed tarantula, a snake-necked turtle, a
greater bilby, a shell, fur, an insect, a beaver, a deer, a puma, a raccoon, an
owl, Europe, Asia, America, Australia, and the Arctic.
Go to the starboard and
label the pictures. Режим T—>P1, P2.
*Учащиеся прикрепляют
названия животных к карте с помощью магнитов.
4.Речевая зарядка.
Режим T-> P1, P2.
T:
Look, at the map and name wild animals which live in Europe, Asia, America, Australia and the Arctic. Repeal their names after me, all together.
1. T: Let`s play a “Memory game” . Look at the
pictures, then I close them and you will name all the animals
you remember.
A panda, a fox, a tiger, a monkey, a wolf
A turtle, a dolphin, a cheetah, a deer, a frog
There are
........
2. T: Circle
the odd word out. Explain, why?
1. a cat, a dog, a cow, a lion, a sheep
2. a tiger, a camel, a pig, a fox, a wolf
3. a wolf,
a fox, a
bear, a kangaroo, a
hare
4. an owl, a mosquito, a bee, an eagle, a bird, a cheetah
II.
Обработка ранее
введенного языкового материала и овладение различными видами речевой деятельности.
1. Вопросно-ответная работа по теме. Режим T-> P1, P2.
T: The wise
owl will ask you some questions.
Read, answer the
questions.
What animals can you see
in the zoo?
Where can people see
wild animals today? (In films, in zoos, in the in game parks)
Can Australian animals
live in Russia? Why?
Look at
the tree.
You can see the owl on
it. The bird wants to ask you some questions about the animals.
Come up to the blackboard,
take a leaf of the three and read the riddle. And you listen to the riddle and
say what animal it is.
1. This animal has got a long neck and long
legs. It is yellow and brown. What is it? A giraffe.
2. This animal has got long ears and short
tail. It can jump. What is it? A hare.
3. This animal is very big. It can be white or
brown. It likes honey. What is it? A bear.
2. Развитие навыков чтения. Режим T ->P1. P2.
T: now we are
travelling around the world.
Take the
cards with the texts and read them.
What are the
animals above called? Translate.
Match the
descriptions to the pictures.
Let’s
check your task. Take these cards. Raise the green card, if your answer is
right, the red – it’s false. Ключи: A – 2, B – 4, C – 1, D – 3.
3. Развитие навыков письменной речи. Режим – Groups.
T: Now
complete a Factfile about each animal. Work in groups of four.
Animals
Where does it
live?...............
Description
of the animal................
What does it
eat?............
Other information:...............
4. Физкультминутка.
T: What
animals can run? OK. Let’s do some exercises.
Are you
tired? Stand up, please.
1,1,1 – run,
run, run,
2,2,2 – go to
the zoo,
3,3,3 – climb
the tree,
4,4,4 – touch
the floor,
5,5,5- swim
and dive.
Sit down,
please. Go on.
5. Развитие навыков аудирования. Режим T-> Cl.
T: Listen to
the descriptions of four animals. Match the descriptions to the pictures.
Animal: a snake-necked turtle
Where does it live?: Australia
Description of the animal: a hard shell
and a very long neck
What does it eat?: meat or
fish
Other information: can live a
long time
Listening
3.
Listen
to the descriptions of four animals. Complete a Factfile about each animal.
Then match the descriptions to the pictures below.
Let’s check
your task. Change your works. Give your marks. Who has a 5, a 4, a 3? Ключи: 1 – a lion, 2- a cow, 3 – a crocodile, 4- a
man.
6. Развитие навыков письменной речи. Режим P1 <->
P2.
T: Let’s go to
the zoo. But at first write the rules for a visitor at the zoo.
Work in
pairs. Write 3-4 sentences.
*Учащиеся
выполняют задание на карточках.
Do not
|
Be
|
Mustn`t
|
MAKE A
NOISE
|
CAREFUL
|
TAKE PHOTOS
|
jump
|
polite
|
FEED
ANIMALS
|
cry
|
|
|
run
|
|
|
Read your rules.
7. Let`s play a game.
T: Two
pupils go to the blackboard. Listen to the speaker and find the animal.
*CD “English Intermediate”
III.
Заключительный этап урока.
Подведение
итогов урока.
T:
Which animals did you meet at the lesson?
Which
Australian, American, European, African animals can you name?
Which animals
can you see in the forest?
Open your
diaries and write down your home task: to make a project about your visit to
the zoo.