Инфоурок Иностранные языки КонспектыУрок по английскому языку на тему "Политическая система"

Урок по английскому языку на тему "Политическая система"

Скачать материал

     Урок по   английскому  языку    в 10-м классе по теме: Political systems of the world.

Цели : Образовательные:

            - обобщение знаний о политической системе разных стран;

            – совершенствование лексических навыков;

- развитие умения воспринимать на слух содержание аутентичных текстов;

- развитие монологической и диалогической речи;

   Развивающие:

-развитие способности к сравнению, формулированию выводов из полученной      информации.

Воспитательные: 

осознание реалий родной страны и других стран, воспитание толерантности.

Оснащение: мультимедийный проектор, слайд – проект, флаги США, России,

                     Великобритании, таблица,  карточки политических терминов.

                                                                   Ход урока

Организационный момент:   Good   afternoon,   dear   friends!  Today we are going to speak about   the   political  systems of: The   Russian Federation,   The   United Kingdom     and The United States of America.      

Постановка цели урока: Last lessons we have learned structures   of  the  political  government  of  our country  and English - speaking countries .Would you like to discuss

that  theme? Let’s   divide   into  three groups.  Every   representative   of  group   gets the flag of your country!

The first task is: Give   the   right  information  about the parts of the political system of the state. You may use the table at the blackboard. All pupils listen to them and then correct or add   some sentences.

The parts of the political systems

the United Kingdom

the USA

Russian federation 

Head of state

The monarch

The President

The President

Executive branch

The government

The President and the Cabinet

The Federal   Government

Parts of the Executive branch

The cabinet; Non – Cabinet Ministers

the Cabinet

the Cabinet of Ministers

Legislative branch

Parliament

Congress

The Federal Assembly

Parts of the Legislative branch

The House of commons; the House of Lords

The house of representatives;

The Senate

The Federation  council; the Duma.

 

After this information    let’s speak    about   common features   and differences between political systems! (“Russian pupils”- The   Russian Federation is a presidential republic as the USA. The president is the head of state and is   elected   directly by the people. The Federal Assembly represents the legislative branch of power. It is made up of two houses: the Federation Council and   the   Duma.  The   American Congress has the Senate and the House of Representatives).

And   now , name the differences between political systems! (“British  pupils”. Britain is a parliamentary democracy with a constitutional monarch. Queen   Elizabeth II is the head of state but she has no riel power. But her role   is  more  ceremonial.  In Russia the President is involved in the work of the legislative and executive branches).

“American pupils”: I must say that the US  judicial  branch  is  more  powerful than in other countries. The legislative and executive branches   of  government are involved in the system of checks and balances. The system keeps any branch from getting too much power or using its powers wrongly. New   presidents   can’t  change the government policies as  they  wish. Each branch is a check on the other.

 The Second task is: speak in dialogues   about  the  political systems of all states!

The questions for” English”   pupils:

Who is the head of the British government?

How many houses does Parliament consist of?

What are they?

Does the Queen rule the country?

What do people usually call the flag of the UK?

The  questions  for  ”Russian “ pupils:

What political system is in Russia?

Who is the head of state?

Who  elects the president?

Which document determines the political system?

Who   can   declare laws unconstitutional?

The   questions   for ” American ”  pupils:

Is   the   USA  a parliamentary republic?

How many   states  are  there  in the USA?

What does the USA Congress consist of?

Who heads the executive branch?

How many political parties are there in the USA?

Повторение лексического материала: работа по повторению политических терминов. Для этого используются карточки, у которых на одной стороне напечатано определение термина, а на другой стороне – термин. Every group gets cards.

1. The head of the state in the United Kingdom.

/ the   monarch/

 Legislative   branch  in  the USA.

/ Congress/

The   head  of government in Russia.

/  Chairman /

The  executive  branch in the United Kingdom.

/  The  government/

2.    The judicial branch in Russia.

/ the  Supreme Court, the Constitutional Court/

The   head of the state in the USA.

/ The President/

The   legislative  branch  in  Russia.

/ the  Federal  Assembly/

The   head of the government in the United Kingdom.

/ the   Prime Minister/

3. The head of the state in the USA.

/ The President/

The   legislative branch  in Russia.

/  the   Federal  Assembly/

The   head of the government in the United Kingdom.

/  the   Prime Minister/

The   executive  branch  in the USA.

/The President and the cabinet/

Активизация грамматического материала

And now let’s revise the grammar of the modal verb ‘should’. It is used to give advice or say that something is right or useful.

Choose the right item.

1.     You … think about the future and not about the past.

Should          Shouldn’t           Must          Mustn’t

2.     You … have visa to travel to some countries.

Can               Can’t                    Must          Mustn’t

3.     You … use your energy unless you have to

Should          Shouldn’t         Can            Cant 

4.     Books … be returned on or before the date stamped below.

Should          Shouldn’t         Can            Cant 

5.     They   look   alike. They … be   twins.

Can            Cant     Must          Mustn’t

6.     Do you know how   it … be done?

Should          Shouldn’t           Must          Mustn’t

7.     Подведение итогов урока: лидер каждой группы комментирует ответы участников и объявляет оценки.

     8.   Объяснение домашнего задания At home you’ll repeat the modal verbs ‘shall’ and ‘should’, vocabulary from the unit 2.

     9. Рефлексия. Did you like our lesson? What was   interesting and new for you? Thank you!   Good luck!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Языковой и речевой материал:

-лексика раздела – WESTERN DEMOCRACIES

-модальный глагол should.

3. Повторение и обобщение учебного материала.

Teacher: All political systems have the same parts. Bat there are many other kinds of differences. Now well make them clear. Choose a representative from your group. He must go to the blackboard and complete the right information in the table.

По одному представителю от каждой группы заполняют колонку о своей стране, используя предложенные части политического устройства.

 

1.      

2.      

3.      

4.      

5.      

6.      

7.      

8.      

9.     Фонетическая и речевая зарядка.

 

 

 

4. Активизация лексики.

 

The head of the state in the United Kingdom.

/ the monarch/

 Legislative branch in the USA.

/ Congress/

The head of government in Russia.

/ the Chairman/

The executive branch in the United Kingdom.

/ The government/

The judicial branch in Russia.

/ the Supreme Court, the Constitutional Court/

The head of the state in the USA.

/ The President/

The legislative branch in Russia.

/ the Federal Assembly/

The head of the government in the United Kingdom.

/ the Prime Minister/

The executive branch in the USA.

/The President and the cabinet/

  Teacher: In my opinion the policy of the state depends on the leader of the state. This man should have various special qualities. Look at the blackboard and choose only the positive qualities of the right leader. Ask questions each other about the politicions qualities.

Ученики выбирают и записывают положительные качества.

Sociable

Общительный

Patient

Упорный, настойчивый

Honest

Честный

Power – loving

Властолюбивый

Skilful

Умелый

Gifted

Талантливый

Bossy

Надменный

Ruthless

Жестокий

Loyal

Преданный

Prudent

Расчетливый, благоразумный

Reticent

Сдержанный, скрытый

Risky

Рискованный

Hypocritical

Лицемерный

Self – reliant

Уверенный в себе

sly

Хитрый, ловкий

 

 

  Teacher: I’ m sure that your states have leaders with such qualities.

 

5. Активизация грамматического материала.

 

Teacher: And now let’s revise the grammar of the modal verb ‘should’. It is used to give advice or say that something is right or useful.

 

Choose the right item.

1.     You … think about the future and not about the past.

Should          Shouldn’t           Must          Mustn’t

2.     You … have visa to travel to some countries.

Can               Can’t                    Must          Mustn’t

3.     you … use your energy unless you have to

Should          Shouldn’t         Can            Cant 

4.     Books … be returned on or before the date stamped below.

 Should          Shouldn’t         Can            Cant 

5.     They look alike. They … be twins.

Can            Cant     Must          Mustn’t

6.     Do you know how it … be done?

Should          Shouldn’t           Must          Mustn’t

 

Teacher: And now let’s revise the grammar of the modal verb ‘should’. It is used to give advice or say that something is right or useful.

 

Choose the right item.

8.     You … think about the future and not about the past.

Should          Shouldn’t           Must          Mustn’t

9.     You … have visa to travel to some countries.

Can               Can’t                    Must          Mustn’t

10.you … use your energy unless you have to

Should          Shouldn’t         Can            Cant 

11.Books … be returned on or before the date stamped below.

 

6. Развитие навыков аудирования.

Teacher: Now we will listen to the texts about the political systems of Great Britain, USA and Russian federation. After listening the texts you will answer my questions.

1.     Who is the head of the state in Great Britain?

2.     Who has the real power in Great Britain?

3.     What houses demonists of Parliament Great Britain?

4.     Is the United States of America a Presidential republic?

5.     What is the Legislative branch in the USA?

6.     What does represent the executive branch in the USA?

7.     What the in Russia federation state system according to the constitution?

8.     What does the executive power belong to?

9.     Who is the head of the government?

Answers:

1.     The head of the state in Great Britain is the Queen.

2.     The real power belongs to Parliament in Great Britain.

3.     Parliament consists of two houses House of Lords and House of Commons.

4.     The USA is a Presidential republic.

5.     The Legislative power in the USA is vested in the Congress.

6.     The executive branch of the government consists of President the vice – President and the cabinet.

7.     According to the constitution Russia is a Presidential republic.

8.     The executive power belongs to Government.

9.     The prime minister is.

 

12.Объяснение домашнего задания.

Teacher: At home you’ll repeat the modal verbs ‘shall’ and ‘should’, vocabulary from the unit 2, prepare for testing.

 

8. Do the crossword and answer the question: which institution  exercises the power of the people in Great Britain?

A group of the most important ministers.

Non – elected members of

  Teacher: In my opinion the policy of the state depends on the leader of the state. This man should have various special qualities. Look at the blackboard and choose only the positive qualities of the right leader. Ask questions each other about the politicions qualities.

Ученики выбирают и записывают положительные качества.

Sociable

Общительный

Patient

Упорный, настойчивый

Honest

Честный

Power – loving

Властолюбивый

Skilful

Умелый

Gifted

Талантливый

Bossy

Надменный

Ruthless

Жестокий

Loyal

Преданный

Prudent

Расчетливый, благоразумный

Reticent

Сдержанный, скрытый

Risky

Рискованный

Hypocritical

Лицемерный

Self – reliant

Уверенный в себе

sly

Хитрый, ловкий

 

 

  Teacher: I’ m sure that your states have leaders with such qualities.

 

5. Активизация грамматического материала.

 

Teacher: And now let’s revise the grammar of the modal verb ‘should’. It is used to give advice or say that something is right or useful.

 

Choose the right item.

13.You … think about the future and not about the past.

Should          Shouldn’t           Must          Mustn’t

14.You … have visa to travel to some countries.

Can               Can’t                    Must          Mustn’t

15.you … use your energy unless you have to

Should          Shouldn’t         Can            Cant 

16.Books … be returned on or before the date stamped below.

 Should          Shouldn’t         Can            Cant 

17.They look alike. They … be twins.

Can            Cant     Must          Mustn’t

18.Do you know how it … be done?

Should          Shouldn’t           Must          Mustn’t

 

 

6. Развитие навыков аудирования.

Teacher: Now we will listen to the texts about the political systems of Great Britain, USA and Russian federation. After listening the texts you will answer my questions.

10.Who is the head of the state in Great Britain?

11.Who has the real power in Great Britain?

12.What houses demonists of Parliament Great Britain?

13.Is the United States of America a Presidential republic?

14.What is the Legislative branch in the USA?

15.What does represent the executive branch in the USA?

16.What the in Russia federation state system according to the constitution?

17.What does the executive power belong to?

18.Who is the head of the government?

Answers:

10.The head of the state in Great Britain is the Queen.

11.The real power belongs to Parliament in Great Britain.

12.Parliament consists of two houses House of Lords and House of Commons.

13.The USA is a Presidential republic.

14.The Legislative power in the USA is vested in the Congress.

15.The executive branch of the government consists of President the vice – President and the cabinet.

16.According to the constitution Russia is a Presidential republic.

17.The executive power belongs to Government.

18.The prime minister is.

 

19.Объяснение домашнего задания.

Teacher: At home you’ll repeat the modal verbs ‘shall’ and ‘should’, vocabulary from the unit 2, prepare for testing.

 

8. Do the crossword and answer the question: which institution  exercises the power of the people in Great Britain?

A group of the most important ministers.

Non – elected members of Parliament.

Persons who are responsible for the government policies.

The number of seats the leading party has.

The party that challenges the official policy.

The head of state in Britain now.

The name the chambers /палаты/ of Parliament are called.

 

 

 

 

 

20.Заключительный этап урока.

 Оценки.

Teacher: We revised all the information about the political systems of different countries. What emotions do you feel after the lesson?

 

Positive emotions.           Negative emotions.

-surprise                          -irritation

-happiness                       -boredom

-joy                                 -sadness

-success                           -unsatisfaction

-admiration                      -anxiety

-proud                              -fear

 

I feel ……

Because I …..

- …..was /not/ bored.

-…...worked hard.

-……answered properly.

-……was active and impassioned.

-…..received a reward/ a good /bad/ mark.

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок по английскому языку на тему "Политическая система""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Землеустроитель

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
