Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Иностранные языки / Конспекты / Урок по английскому языку "Современные средства коммуникации" (9 класс)
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Иностранные языки

Урок по английскому языку "Современные средства коммуникации" (9 класс)

Выбранный для просмотра документ План урока.docx

библиотека
материалов

План-конспект урока

Можейко Т.В., учитель английского языка

Класс: 9 класс

Тема урока: СОВРЕМЕННЫЕ СРЕДСТВА КОММУНИКАЦИИ

Цель: 1) совершенствование коммуникативной компетенции учащихся, развитие их умения аргументированного высказывания на основе услышанного и собственного опыта в рамках обсуждения предложенной кейс-ситуации;

2) развитие сравнительно-сопоставительных речемыслительных действий учащихся, их внимания, памяти, логического мышления, а также креативности;

3) развитие умения открыто и корректно высказывать свое мнение, формирование и развитие устойчивых взглядов и убеждений; воспитывать самостоятельность и ответственность при работе в группе; воспитание культуры правильного использования современных средств коммуникации.

Необходимое оборудование: наглядность, дидактический раздаточный материал (вопросы для проверки и обсуждения услышанного, пустограммы для обсуждения различных вариантов решения кейса), мультимедийная презентация, музыкальное сопровождение; карандаши, маркеры, стикеры, листы бумаги А3.

Ход урока

  1. Организационный момент и ознакомление с темой и целями урока

Учитель приветствует всех присутствующих, акцентируя внимание на «смайлике», изображенном на экране, тем самым создавая доброжелательную эмоциональную атмосферу на уроке. Затем предлагает учащимся самим догадаться о теме урока, судя по прикрепленным на доске картинкам. И после правильной формулировки темы (Modern Means of Communication. Are they improving our communication?) учитель знакомит учащихся с планом и целями урока.

  1. Активизация речемыслительной деятельности учащихся

Учащимся предлагается объяснить суть понятия «общаться» посредством интерактивного метода «Алфавит». Учитель обращает внимание учащихся на вводные конструкции (записаны на доске), при помощи которых они могут формулировать свои высказывания:

In my opinion… There is no doubt that… There is no denying that… …definitely…

C – contact

O – option, opinion, opportunities

M – message, mouse

M – mobile

U – unique

N – new, network

I – Internet, i-phone

C – call, cell-phone

A – ability

T – TV, technologies

E – e-mail

Учащийся: There is no doubt that modern means of communication open great opportunities and improve our communication.

  1. Совершенствование коммуникативной компетенции учащихся на основе восприятия и понимания речи на слух (видео запись ответа на вопрос: улучшают ли современные средства коммуникации наше общение.)

а) снятие языковых сложностей при прослушивании текста

(слова, которые могут вызвать трудности при понимании, написаны на доске)

б) просмотр видео записи ответа на вопрос: улучшают ли современные средства коммуникации наше общение; (ПРИЛОЖЕНИЕ 1 – текст видео записи и тест для проверки понимания увиденного и услышанного)

в) проверка понимания текста видео (учитель раздает задания) и обсуждение услышанного.

Учащиеся анализируют плюсы и минусы современных средств коммуникации. (фронтально)

  1. Работа с кейсом «Дети и мобильные телефоны» (ПРИЛОЖЕНИЕ 2)

а) Ознакомление учащихся с кейсом

Учащийся, сочетающий в себе роль «эксперта-очевидца» и «упаковщика», знакомит класс с кейсом, т.к. он хорошо знает все его детали. В дальнейшем именно этот учащийся руководит работой класса по выработке возможных решений, слушает презентации и подводит итоги решения кейса, а также делает общий вывод. (учащийся - класс)

б) поиск, обсуждение и выработка решений кейса в группах (звучит музыкальное сопровождение)

в) презентация решений кейса (во время презентации учащиеся заполняют пустограммы, где отмечают предложенные другой группой решения кейса)

г) поведение итогов

  1. Ролевая игра (ПРИЛОЖЕНИЕ 3)

Учитель предлагает классу разыграть только что обсужденный кейс в форме ролевой игры «Speed TV Show». Раздает роли: Рома, его мама, друг, учительница, его сестра Настя.

  1. Окончание урока

  1. Учитель возвращается к началу урока и к ключевому его вопросу:

Modern Means of Communication. Are they improving our communication?

Учащиеся отвечают на него, учитывая материал сегодняшнего урока.

Многие используют в речи услышанный в видео слоган: Use it, dont abuse it. (пользуйтесь, но не злоупотребляйте)

б) Отметки и их комментарий

в) Домашнее задание, инструктаж к его выполнению: написать статью в школьную газету по теме «Дети и мобильный телефон»

в) Рефлексия

На доске несколько смайликов: улыбающийся, в недоумении, удивленный и расстроенный. Учащиеся подходят и ставит «лайки», тем самым демонстрируя свой эмоциональный настрой в конце урока.









Выбранный для просмотра документ Презентация case.pptx

библиотека
материалов
Case Study Mobile Phones and Kids
The real case situation You see I’ve got a friend. Her name is Nastya. We hav...
Statistics In Belarus 80% of parents are not against their kids having mobile...
There is no doubt this situation is quite common in lots of families
Parents talk to their kids only 20 minutes a day
Group Work 1.	Imagine that you are Roma’s mom or dad. You seem to be really w...
 The presentation of case solutions
Thank you for the lesson!
13 1

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1
Описание слайда:

№ слайда 2
Описание слайда:

№ слайда 3 Case Study Mobile Phones and Kids
Описание слайда:

Case Study Mobile Phones and Kids

№ слайда 4 The real case situation You see I’ve got a friend. Her name is Nastya. We hav
Описание слайда:

The real case situation You see I’ve got a friend. Her name is Nastya. We have been on good terms for 6 years already. I know her family quite well. When I last visited them her mom Svetlana once said that she was desperately worried about Roma, Nastya’s brother. He is 13 years old. He is usually obedient and diligent. But he has changed lately. He doesn’t talk much now. He can spend the whole evening playing games and scrolling the news feed, or surfing the net either from his mobile or from his computer. Everything was quite normal till he got his new smart phone. Gradually he started texting more and more, even at night. So buying the mobile phone his parents tried to secure him in a way but it happened to be visa versa…

№ слайда 5
Описание слайда:

№ слайда 6
Описание слайда:

№ слайда 7 Statistics In Belarus 80% of parents are not against their kids having mobile
Описание слайда:

Statistics In Belarus 80% of parents are not against their kids having mobiles phones. 7 out of 10 11-13 year-old children spend about 2 or 3 hours a day playing games or surfing the net 2 use it only for calling their friends and relatives

№ слайда 8 There is no doubt this situation is quite common in lots of families
Описание слайда:

There is no doubt this situation is quite common in lots of families

№ слайда 9 Parents talk to their kids only 20 minutes a day
Описание слайда:

Parents talk to their kids only 20 minutes a day

№ слайда 10 Group Work 1.	Imagine that you are Roma’s mom or dad. You seem to be really w
Описание слайда:

Group Work 1. Imagine that you are Roma’s mom or dad. You seem to be really worried about your son as all the measures that have been taken made the whole situation even worse. When you forbid to use the mobile and limit the Internet access on his computer Roma got so furious that he hadn’t been talking to you for a week. 2. The second group will talk about the situation as if they are Roma’s friends. Some of you are Roma’s classmates who actually don’t quite understand if there is any problem here as you are sure that mobile phones and internet entertain you, and sometimes help you to study. Some of you are Roma’s fellow friends living next-door who are not indifferent and realize quite well that Roma has changed recently as he almost stopped spending time outside his flat. Every time you offer to go to the cinema or to the café as you used to Roma refuses. And you don’t like it as you got a feeling you are losing a friend. 3. And the third group is supposed to be Roma’s school teachers. You noticed a certain change in Roma’s behavior. His academic results are not as good at the moment as they used to be. You are ready to talk and give some useful advice.

№ слайда 11  The presentation of case solutions
Описание слайда:

The presentation of case solutions

№ слайда 12
Описание слайда:

№ слайда 13 Thank you for the lesson!
Описание слайда:

Thank you for the lesson!

Выбранный для просмотра документ Приложение 1.docx

библиотека
материалов



ПРИЛОЖЕНИЕ 1

Tape Script of the interview

Modern communication has undoubtedly improved the quality of human life. Just off the top of my head, I can think of several arguments in support of this claim. The first one is the unprecedented ease with which we can now reach people we know all around the world. Think about it: never before have we been able to connect with our friend who is in Greece, or maybe China, or maybe the U. S. in a matter of seconds. We live in a world where so much information can be accessed with a few clicks on the mouse, is that not amazing?



When you need to reach your friend, you do not need to send a mail pigeon anymore. Mobile phones will do that for you. When you want to know something about your favorite artist, the solution is simple: google it. “Google it” has become the phrase that people use so much these days that it has become a grammatically correct word now. What about social networks, like Facebook or VK, where you and your friends get to express the views or feelings that would not be expressed through the ordinary means of communication because… Well, because how do you let everyone see that new picture of you? Do you print the picture out, go to your friends and say “Hey, look at me at the top of that mountain”? No! You at the very least have it on your phone, or, more often, on your page in a social network.



Are there problems with all of this? Of course, modern communication bears not only a positive side with it. The main problem is that Internet, with all of its social networks, can be a tremendous time-waster. Scrolling down the Facebook or VK news feed is officially the most popular pastime activity. People may stop being interested in how wonderful the world is, sinking into the ocean of online more and more. It seems to me that we might be spending a bit too much time playing games and watching funny YouTube videos, and not enough time exploring the world. The verdict on the modern communication: use it, don’t abuse it.













Listening Comprehension Test

  1. Complete the sentences:

  1. Modern communication has undoubtedly……………………………… …………………… ………………………………………… .

  2. It is the unprecedented ease with which we can ……………………………… ……………………………….. ………………………………………………………..

  3. The main problem is that Internet, with all of its social networks, can be ………………………………………………………………………………………………

  4. Scrolling down the Facebook or VK news feed is officially ……………………… …………………………… .

  5. People may stop being interested in how …………………………………………… ………………….. .online more and more.

  6. We might be spending a bit ……………………………… ……………… ………………… ……… ….. , and not enough time ………………………….. the world.

  1. Answer the questions:

  1. If you need to reach your friend do you send a mail pigeon? What do you do?

  2. When do you GOOGLE?

  3. What is the speaker’s opinion about social networks?

  4. What is the main problem about modern means of communication mentioned in the video?

  1. Comment on the verdict on the tech devices.

Are you for the claim that the modern means of communication have improved our communication?



Выбранный для просмотра документ приложения 2,3.docx

библиотека
материалов

ПРИЛОЖЕНИЕ 2

Case Study Work

Well … Modern means of communication such as mobile phones, internet and TV are undoubtedly ones of the most important inventions. They are used for keeping in touch with others at first. Besides nowadays a variety of new functions has been developed, including gaming, photographing, surfing the net, and so on. But have you ever thought of the fact that a group of people especially kids are abusing them while we are enjoying the convenience of it? Instead of making communication better they prevent us from communicating. The real case situation is the following:

You see I’ve got a friend. Her name is Nastya. We have been on good terms for 6 years already. I know her family quite well. When I last visited them her mom Svetlana once said that she was desperately worried about Roma, Nastya’s brother. He is 13 years old. He is usually obedient and diligent. But he has changed lately. He doesn’t talk much now he can spend the whole evening playing games and scrolling the news feed, or surfing the net either from his mobile or from his computer. Everything was quite normal till he got his new smart phone. Gradually he started texting more and more, even at night. So buying the mobile phone his parents tried to secure him in a way but it happened to be visa versa…

Here’s some statistics to illustrate the case. According to the survey in Belarus 80% of parents are not against their kids having mobiles phones. 7 out of 10 11-13 year-old children spend about 2 or 3 hours playing games or surfing the net, only 2 use it for calling their friends and relatives and that is not because they don’t like playing games or searching something in the net, their phones are just of outdated design.

There is no doubt that this situation is quite common in lots of families.

Parents talk to their kids only 20 minutes a day instead of an hour. (and these conversations should be frank and open but not just ordinary “How are you? “Are you Ok – Great!” ) while being busy with daily activities. Here are some pictures illustration the point.

So today we are going to discuss the situation and try to find possible solutions.

We are to be divided into 3 groups. Each group will think over the problem but from different points of view:

  1. Imagine that you are Roma’s mom or dad. You seem to be really worried about your son as all the measures that have been taken made the whole situation even worse. When you forbid to use the mobile and limit the Internet access on his computer Roma got so furious that he hadn’t been talking to you for a week.

  2. The second group will talk about the situation as if they are Roma’s friends. Some of you are Roma’s classmates who actually don’t quite understand if there is any problem here as you are sure that mobile phones and internet entertain you, and sometimes help you to study.

Some of you are Roma’s fellow friends living next-door who are not indifferent and realize quite well that Roma has changed recently as he almost stopped spending time outside his flat. Every time you offer to go to the cinema or to the café as you used to Roma refuses. And you don’t like it as you got a feeling you are losing a friend.

  1. And the third group is supposed to be Roma’s school teachers. You noticed a certain change in Roma’s behavior. His academic results are not as good at the moment as they used to be. You are ready to talk and give some useful advice.

Work in groups now and work out possible solutions and be ready to present them in 6 minutes. While making your posters you can use all the materials that are on the tables.

So we’ll listen to Roma’s friends first.

Thank you… As you see there are some absolutely different opinions.

Now … what do Roma’s parents suggest? You are welcome.

And finally Roma’s teachers.

Your point of view is clear. Thanks.

So taking everything into account we can draw a conclusion that mobile phones, the Web as modern means of communication have both advantages and disadvantages. Using them with wrong purposes is inevitable but their possibilities in connecting people are beyond the comparison. The situation as we are discussing today is unfortunately quite often seen in real life. And even adults can be addicted to all these devices. But unlike mature people teenagers are easily influenced and their views can be changed. So the only way to solve the case is to advice Roma and his parents be attentive to each other, find common interests and of course spend free time together and then gaming and surfing the net will be replaced by sport or common household chores.













ПРИЛОЖЕНИЕ 3

Role -Playing

Teacher: Lots of useful pieces of advice. If only Roma could hear us and react somehow. Well, let’s try to role-play the situation and have a SPEED TALK-SHOW (giving the roles)



We have only about 7 minutes to convince Roma to change his lifestyle.

So Roma is here in the studio. Nice to meet you. Tell us about you, please.

Roma: I’m 13 years old. I study at school # 18 in Brest. I try to do well at school.

Teacher: Roma, do you have any hobbies?

Roma: Well, you know I used to go in for football. But I had to give it up this year.

Teacher: Why?

Roma: I don’t have enough time for my homework.

Teacher (role): Your homework?! I’m your Math teacher I haven’t seen your home task done since October… I must say you should have been more attentive at the lessons and you should be interested not only in that senseless news feed, or in downloading those games. I remember you as a nice pupil but this mobile phone has changed you so much. You don’t care about your classmates and your school results any more. In my opinion this pastime is not the best one? Do you understand it?

Roma: Well, you see I’m best player in my favourite game. I’m respected by my team players.

Roma’s mom: Dear, your daddy and I are trying to do everything for you. We actually pay your phone fees and of course we’d like to get something in return. But you are so disobedient and stubborn. Our life is like a nightmare… Your food is left uneaten, homework undone. Look at your room… There is such a mess there…

Teacher: Roma, you should keep your room clean. You are like a baby…

Roma: I’m not a baby…

Teacher: The fact is that you behave as a baby. You cannot talk, cannot be serious and keep your things in order.

Nastya: yes, Roma I’m sick and tired of doing all the house chores myself. My life was much easier when you helped me…

Roma: Really, I didn’t know you need my help…

Fellow-friend: Roma do you still remember me… We used to spend all free time together, we played football in the yard and went to the football section together. Actually I miss that time. I’m still sure you are my best friend. What about going to the football match on Saturday?

Roma: Great!!! I will join you.

Teacher: Is that mean that you’ll leave your mobile home?

Roma: I can’t say so, but I won’t be playing virtual games there definitely… ))))


