Инфоурок Иностранные языки КонспектыУрок по английскому языку в 5 классе и интерактивная доска на тему Let's invite the Atkinsons to Tselina!

Урок по английскому языку в 5 классе и интерактивная доска на тему Let's invite the Atkinsons to Tselina!

Скачать материал

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ Калугина В.С. 5 класс 4 цикл урок Let's invite the Etkinsons to Tselina.docx

Урок английского языка в 5 классе

по проблеме: Давайте пригласим семью Эткинсонов в Целину!

УМК В.П.Кузовлева Unit 4 Lesson 4

4 год обучения

     Цель урока: обучение иноязычной культуре в рамках проблемы: Давайте пригласим семью Эткинсонов в Целину!

Планируемые результаты:

личностные результаты — воспитание потребности в здоровом образе жизни и полезном времяпрепровождении, формирование межкультурного осознания, развитие умения представлять свою культуру; знакомство с видами Уэльса,  Северной Ирландии,  северных графств Англии;

метапредметные результаты: развивать положительное отношение к предмету и мотивация к дальнейшему овладению ИЯ.

Учебные универсальные действия:

регулятивные:  развитие умения ставить цели,  оценивать правильность выполнения учебной задачи;

познавательные: развитие способностей к анализу, сравнению и сопоставлению, обобщению, вербализации увиденного, способности формулировать грамматическое правило;

коммуникативные: выражать с достаточной полнотой и точностью свои мысли в соответствии с задачами и условиями межкультурной коммуникации; вступать в диалог, спрашивать, интересоваться чужим мнением и высказывать свое; уметь с помощью вопросов добывать недостающую информацию (познавательная инициативность); проявлять уважительное отношение к партнерам, внимание к личности другого;

специальные учебные умения:  читать на АЯ с целью детального понимания содержания;

переводить с русского языка на английский, понимать английскую речь на слух с целью полного понимания содержания, понимать отношения между словами.

 

Предметные результаты:  — формирование грамматических навыков говорения и чтения (Present Simple, Present Progressive, Present Perfect в значении настоящего действия);
сопутствующая задача: развитие умения читать/понимать на слух с целью полного понимания содержания.

Речевой материал:
продуктивный: лексический —a festival, an area, early, to get up, to have fun, a tourist, a visitor, to admire.
грамматический — Present Simple, Present Progressive, Present Perfect в значении настоящего действия;

Оборудование: Интерактивная доска. Раздаточный материал: листы с текстом письма.

 

     Урок разработан учителем английского языка МБОУ Целинской СОШ №1 пос. Целина Ростовской области  Калугиной Валентиной Сергеевной.

Let’s invite the Atkinsons to Tselina!

№№, время работы

Этап урока, методич. задача, планируемые результаты

Коммуникативная задача

Режим

ТСО

Дидак

мате-

риал

Ана-лиз

1

 

 

 

 

7min

Начало урока. Введение в коммуникативную ситуацию.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Личностные результаты

T: Good morning, everybody! How are you? Is there anything new?

What’s the news?

Children, we are studying Unit 4. We have read about the Atkinson family. They like travelling. Do you remember they have gone to Wales?

 

The Atkinsons have visited the northern counties of England.

 

They have travelled to Northern Ireland.

Children, you see, the Atkinsons really like travelling.

Why not to invite them to come to Tselina?

 

Do you want to invite tourists to Tselina?

What do you think will they have fun in our area?

Will they admire views of our town?

So, our lesson is called “Let’s invite the Atkinsons to Tselina!”

T-Cl

T-P1,2

 

 

 

 

 

 

Slides

1-12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

# 13

 

2

 

 

4min

Целеполагание

Регулятивные УУД

Let’s begin our lesson.

Would you like to work at the lesson well? What marks do you want to get?

Do you always work at the lessons well?

Do you want to work actively?

Do you always listen to the teacher attentively?

Is your aim to get an excellent mark?

T-Cl, T-P1,2

 

 

3

 

 

 

5min

Повторение лексики.

 

 

Познаватель-ные УУД

 

Предметные результаты

T: OK. Do you remember new words? Ask each other the meaning of new words.

     P1-P2: What does the word __mean?

       ___ means ___.

     Thank you.

T: I see you have learned the words. Good for you. So, you can tell your foreign friend about Tselina.

P1-P2

Slide

# 14

 

4

 

 

 

8min

Повторение грамматики

 

Познаватель-ные УУД

 

Личностные результаты

Предметные результаты

Tselina is 100 years old. We have celebrated it since the 1st of  March.

Look at the pictures. Here are events for the Day of Tselina. What do people usually do on this day?  What are they doing in the pictures? What have they done since the first сelebration?

Choose the correct verb forms.

Match the verb forms with the tenses.

T

 

 

 

 

 

 

P1, P2,

Slides

15-18

 

 

 

 

 

# 19

 

 

5

 

 

 

3min

Зарядка

 

 

Познаватель-ные УУД

 

Предметные результаты

I see you know Tenses. Now let’s play.

I say a sentence in Present Simple, you raise your left hand. I say a sentence in Present Progressive, you raise your right hand.

I say a sentence in Present Perfect, you stand up.

Let’s try.

T- Cl

 

 

6

 

 

9min

Монологическая речь

 

Коммуника-тивные  УУД

 

Предметные результаты

T: Imagine the Atkinsons come to Tselina, you meet them. Paul and Celia ask you to tell them about your life. How do you live? What do you do every day and on the weekends. What do you tell them? Listen to your classmates and ask questions what Paul and Celia are interested in in your opinion.

AB ex 7 p 123

(За каждый вопрос выдаю смайлик.)

T: Count your smiles, please. Who has got most smiles? Well done!

P1, you have worked most attentively. P2, you have worked most actively.

P1, P2

P1-P2

Slide

# 20

 

7

 

 

 

6min

Письмо

Познаватель-ные УУД

 

CУУ

Предм.результаты

T: You have got many hobbies. I think the Atkinsons will have fun with you and they will admire the views of Tselina. Let’s write a letter to them and invite them to our area. Fill in the missed verbs.                      

Cl,

P1, P2

 

 

 

 

 

Slide

# 21

 

                                                                                           12 Sovetskaya Street

                                                                                           Tselina

                                                                                           Rostov region

                                                                                           Russia

                                                                                 

                                                                                           13th December 2016

     Dear Paul and Celia,

We are in the fifth form. We have learned English since we were 8. We live in a small town. It is one hundred years old. We have celebrated this date since the first March. We usually visit concerts on the Day of the Town and watch light illuminations.

     We have read in the textbook that you like travelling. We are writing this letter now to invite you to come to Tselina and enjoy views of our area.

     We hope to hear from you soon.

     Best wishes,

     Pupils of the fifth form.

 

№№

Этап урока, методич. задача

Коммуникативная задача

Режим

ТСО

Дидак

мате-

риал

Анализ

8

 

 

 

2min

Рефлексия

 

 

Регулятивные УУД

T: We have invited our friends to Tselina. You must work at English lessons very well to communicate with them, will you?

How have you worked today? Have you spoken English? Have you read sentences? Have you written a letter?

Have you revised grammar rules?

Do you like your work?

I’ll give the following marks:

T-P1, P2

Slide

# 22

 

9

1min

Домашнее задание

Write down your home task: R ex. 4

Thank you for the work!

 

Slide

# 23

 

                                                                             

 

 

 

 

 

 

 

 

Activity paper

Name ________________________

Form ________________________            

                                                                                           12 Sovetskaya Street

                                                                                           Tselina

                                                                                           Rostov region

                                                                                           Russia

                                                                                 

                                                                                           13th December 2016

     Dear Paul and Celia,

 

We are in the fifth form. We _______________ (learn) English since we were 8.

 

We live in a small town. It is one hundred years old. We ____________ (celebrate)

 

this date since the first March. We usually __________(visit) concerts on the Day

 

of the Town and ______________(watch) light illuminations.

    

     We have read in the textbook that you like travelling. We____________ (write)

 

this letter now to invite you to come to Tselina and enjoy views of our area.

   

     We hope to hear from you soon.

     Best wishes,

     Pupils of form 5. 

 

 

Тексты на слайдах:

№ 14      What does it mean?

an area

to have fun

a tourist

a visitor

to admire

a view

a sound

№ 19   Choose the correct verb forms.

People usually ___________ shows.

are visiting     visit     have visited

№ 20     Tell your friends about your everyday activities.

Every day __.                               get up

At school I __.                             5 lessons

After school I __.                         do homework

In the evenings I __.                    play with friends

I often __.                                    take a walk

On Saturdays I __.                       listen to music

On Sundays I __.                         play sports

                                                     help parents

№ 21

                                                                                           12 Sovetskaya Street

                                                                                           Tselina

                                                                                           Rostov region

                                                                                           Russia

                                                                                 

                                                                                           13th December 2016

     Dear Paul and Celia,

 

We are in the fifth form. We _______________ (learn) English since we were 8.

 

We live in a small town. It is one hundred years old. We ____________ (celebrate)

 

this date since the first March. We usually __________(visit) concerts on the Day

 

of the Town and ______________(watch) light illuminations.

    

     We have read in the textbook that you like travelling. We____________ (write)

 

this letter now to invite you to come to Tselina and enjoy views of our area.

   

     We hope to hear from you soon.

     Best wishes,

     Pupils of form 5. 

№ 22     We have invited our friends to Tselina!

What have you done at the lesson?

                          Have you spoken English?

Have you read sentences?

                          Have you written a letter?

Have you revised grammar rules?

                          Have you enjoyed your work?

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок по английскому языку в 5 классе и интерактивная доска на тему Let's invite the Atkinsons to Tselina!"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Патентовед

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
