Инфоурок Иностранные языки КонспектыУрок по английскому языку в 9 классе на тему средства массовой информации

Урок по английскому языку в 9 классе на тему средства массовой информации

Скачать материал

Урок английского языка по теме "Средства массовой информации"

 

Дата : 03.04.2015

Цели: развитие языковой компетенции учащихся через обобщение знаний по теме «Mass media»

Задачи: совершенствовать лексико-грамматические навыки учащихся по теме; практиковать учащихся в устной речи; формировать системное представление учащихся о СМИ; совершенствовать навыки работы с текстом; воспитывать в учащихся умение слушать друг друга; высказывать своё мнение.

Оборудование:

  • Раздаточный материал для учащихся по теме;
  • Мультимедийный проектор, презентация урока, выполненная в Power Point.

        

Ход урока

         I  Начало урока

1. Организационный момент

T: Good morning students! Glad to see you. I hope everybody is all right. Let’s make our lesson interesting and useful. I`ll give you marks for your work today, so I want you to be active. The theme of our lesson is «Mass media». Today we are going to speak about some means of communication. They are traditionally called the media.  The mass media actually rule the world and play a very important part in our lives.

And now tell me what types of mass media do you know?

(TV, the Internet, newspapers and radio)

2. Речевая зарядка

So students, I see you know the main media. But what are their definitions? Your task is to match the words and their definitions. (слайд 2)

 

·         Television

·         Newspaper

·         Tabloid

·         The Internet

·         Radio

1.     a paper printed and sold usually daily or weekly with news, advertisements etc.;

2.     the process of sending and receiving messages through the air; broadcasting programmes for people to listen to;

3.     broadcasting programmes (the news, plays, advertisements, shows, etc.) for people to watch on their television sets;

4.     a newspaper with rather small pages, many pictures and little serious news;

5.     a way to communicate with your partner who might be a thousand miles away using the computer (e-mails).

You know that newspapers are very popular among people, don’t you? Do you like reading newspapers?

P:  Yes, I do.

T:   What newspapers do the members of your family prefer reading?  F.eg. your mother?

P:  My mother likes reading …

T: What are the main types of newspapers in Britain?

P:  The main types of British newspapers are quality newspapers and tabloids.

T: What do people read newspapers for?

P: They want to learn some news (TV programme, horoscopes, weather forecast, etc.)

II. Основная часть урока

1.   Совершенствование лексико-грамматических навыков

1.     Read the text. Use the word given in capitals at the end of each line to form a word that fits in the space in the same line. (слайд 3)

In Britain there are 12 national (1) ____________ newspapers           DAY

and most people read one of (2) ____________ every day.                 THEY

Daily  newspapers are (3) ________________ on every day               PUBLISH

of the week except Sunday. Sunday newspapers are

(4) ___________ than daily newspapers. All the Sunday                     LARGE

newspapers are (5) ______________ .   Most national  news-             NATION

papers in Britain express a (6) ________________ opinion,                POLITICS

and people (7) _____________ the   newspaper that they                    CHOICE

read according to (8) ___________ own  political                                THEY

 (9) _____________.                                                                             BELIEVE 

 

 

 

2. Совершенствование навыков разговорной речи

You know, when television arrived, many people predicted that radio would disappear. They were wrong. Since the arrival of television, radio audiences have increased, and radio now has more listeners than ever before. I think that radio has become the most important media for music.

 

What do you think, when do people listen to the radio nowadays?

Do you often listen to the radio?

When do you use the Internet?

What do you use it for?            

3. Физкультминутка

Now, it`s time to relax. I want to show you the presentation of Dali`s paintings. Do nothing, please, just relax.

4. Работа с текстом (раздаточный материал)

Of course, we can hardly imagine our life without TV. Read the text. Match each paragraph with one of the headings A-F below. There is only one paragraph to one of the headings. One heading is extra.

 

A. Promoting hate

B. A pleasant way to relax and spend our free time

C. Not only entertainment

D. Time is money

E.  Guidelines about watching

F.  Mass media is more real than reality

         

1.     The press, television and radio (mass media) play an important part in the life of the society. They influence the way people look at the world and make them change their views. Some people say ”News is not what happens – it is what you see or read in mass media.” In other words, mass media shapes public opinion. (Sometimes it is good, but sometimes terribly bad. It depends.)

    

2.     Millions of people in their spare time watch TV and read newspapers and magazines. Television dominates one`s life if the family watches it most of the time. Television informs, educates, and entertains people. Various TV games, such as quiz  shows, and music programmes attract a large audience. During TV quiz programmes the questions are answered by the viewers. Then there are daily TV serials known as soap operas. Some people find them boring, others consider them to be good entertainment and relaxation.

 

3.     There is also a lot of advertising on TV. A lot of commercial firms buy the time to advertise their goods. Advertising often annoys the public. A film, a good basketball or football match may be interrupted several times with advertisements for the soap powder or new perfume. To convince the viewers that a certain product is the best and to persuade them to buy it takes not only a lot of imagination but also a lot of time. The same advertisements are repeated dozens of time every day, which bores the viewers.

 

4.     Some people say there is too much violence on television, which has a bad influence on viewers, especially young people. Television often shows scenes of violence.

 

5.     But it is hardly fair to say that TV doesn`t try to raise the cultural level of the people or develop their artistic taste. Many of TV programmes are excellent: they are made in good taste and with great professional skill. Television brings into millions of homes not only news and entertainment, but also cultural and educational programmes. Good or bad, television brings the world into our home and makes us closer to other people. Besides, it is a good company for people who live alone.

 

Paragraph

1

2

3

4

5

Heading

 

 

 

 

 

 

Paragraph

1

2

3

4

5

Heading

F

B

D

A

C

 

Let`s check up your task. What can you say about the first text? the second?...

There were some new words in the text. Look at them: (слайд 4)


views – взгляды

spare - свободный

entertains – развлекает

annoys – раздражает

to interrupt – прерывать

to convince, to persuade  – убеждать

scenes - сцены

fair – справедливо


 

Now let`s read and translate the text.

Now I want you to write down your hometask. It`s not the end of our lesson yet, but I want to explain it to you. If you want to have “5” - your task is to retell the text, but if “4” is enough for you, you can find advantages and disadvantages of TV and complete the table in your sheets of paper.

(учащиеся записывают домашнее задание)

 

 

5. Активизация лексики

 You have a lot of favourite programmes. So the next task is to match each type of programme on the left with the correct item on the right. (слайд 5)

a) nature films

1) football, boxing, swimming

b) quiz shows

2) life of different countries

c) news

3) people try to win prizes by answering questions

d) soap operas

4) advertisements for products

e) commercials

5) animals, fish, birds, plants, flowers

f) travel films

6) information about what’s happening in the world

g) comedies

7) jokes and funny situations

h) sport

8) story of the daily life of a family

 

III. Окончание урока

Подведение итогов урока

Did you like our lesson today? What exercise was the most interesting?  the most useful for you? I liked your work very much, you were very active and I`ve seen that you know the topic.

Предъявление и объяснение домашнего задания

Your hometask is

Выставление оценок за урок

Our lesson is over. Goodbye.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок по английскому языку в 9 классе на тему средства массовой информации"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Директор школы

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
