Тақырыбы: Улы
өрмекшітәрізділер.
Сабақ
түрі: жаңа білім беру.
Мақсаттары:
1. Жануарлардың
ерекше тобы - өрмекшітәрізділер туралы түсінік қалыптастыру.
Өрмекшітәрізділердің түрлерін айыра білуге, серуендеген кезде кенеден сақтануға
үйрету, олардың пайдасы мен зиянын ұғындыру.
2. Жаңа
материалды қабылдай отырып, ойлау қабілетін, есте сақтау, қайта жаңғырту,
талдау қабілеттерін дамыту.
3. Қауіпсіздік
ережелерін сақтай білуге, табиғатты аялауға тәрбиелеу.
Жоспарланатын
нәтижелер:
пәндік
нәтижелер: жануарлардың тіршілік ету ортасы және
олардың қоректенуі; жануарлардың топқа бөлінуі; жануарларды қорғаудағы адамның
әрекеті; Қызыл кітапқа енген жануарларды қорғау жолдарын меңгеруі қажет;
тұлғалық
нәтижелер: қоршаған ортаны сақтауға және оны
қорғауға, оған қамқорлық жасауға ұмтылысынан;
жүйелі-әрекеттік
нәтижелер: қосымша ақпаратты жинақтау және олардың қажеттісін іріктеп алу
білігін қолдана білуінен; танымдық, зерттеушілік, жобалаушылық, шығармашылық
тұрғыдан жұмыс істеу білігінен көрініс табуы тиіс.
Жұмыстүрі: «Сұрақ-жауап»,
әңгімелесу, ойын.
Қажетті
құралдар: «Жануарлардың алуан түрлілігі» кестесі,
ойынға арналған парақшалар.
Пәнаралық
байланыс: әдебиеттік оқу.
Өзекті
сұрақ: Өрмекшіден қорқу керек пе?
Сабақтың барысы:
I.
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
«Қызықты
сұрақтар»
Суреттер
арқылы топтарға бөліну
Өрмекші
торы арқылы үй тапсырмасын сұрау
II.
Білімді белсендіру.
— Әңгіменің
кейіпкерін тап.
«Бірде
бір ғажайып жәндік үйіне көп қонақ шақырады, бірақ өзі жауыздың тұзағына
түседі. Қорқынышты сегіз аяқты жауыз оны өлтіргісі келеді. Бірақ дәл осы сәтте
батыр келіп қалады. Ол жауызды жеңеді». (К. И. Чуковский, «Шыбын бике – Шыбын
гүл. Аударған Қ.Мырза Әли).
III.
Сабақтың мақсаты мен міндеті.
-
Бүгінгі сабақта өрмекшітәрізділер мен танысамыз.
Топтастыру
стратегиясы «Өрмекші» «Бүйі»
IV.
Жаңа материалды оқу.
1. «Сұрақ-жауап»
стратегиясы.
Мәтінмен
өз бетінше жұмыс істей отырып, оқушылар сұрақтарға жауап іздейді. Мәтінді
түсіну шкаласын пайдалануға болады. Егер жауапты жақсы білсе, «5» қояды. Өз
бетінше ізденуден кейін, топта талқылайды, мәліметтердің дәлдігін тексереді.
Сұрақтар
Мәтінді
түсіну шкаласын белгіле
Өрмекшілердің
шыбын-шіркейлерден басты айырмашылығы қандай?
1 2 3
4 5
Өрмекші
жемтігін қалай аулайды?
1 2 3
4 5
Өрмекші
неліктен бірден жемтігін жемейді?
Адам
неліктен өрмекшіні кездестіргенде сақ болуы керек?
Қарақұртты
басқа өрмекшілерден қалай ажыратуға болады?
Қарақұрттың
уын қайтаратын сарысуды не үшін қолданады?
Бүйінің
өрмекшіден қандай айырмашылығы бар?
Бүйі
шаққаннан кейін адам өзін қалай сезінеді?
Кене
шаққан болса не істеу керек.
Кененің
дене бітімі қандай?
2. Өзекті
сұрақ: Өрмекшіден қорқу керек пе?
3.
Мұғалімнің кене туралы әңгімесі.
- Кене
қандай қауіп әкеледі?
-
«Кене шаққаннан кейін «Кене энцефалита» ауруымен ауруың мүмкін сондықтан да
міндетті түрде дәрігерге қаралу керек .
3.Сергіту
сәті
4.
«Бала саяхатқа шыққан болса» ойыны
IV.
Білімді бекіту.
1. Топтық
жұмыс. «Сен қалай ойлайсың?» ойыны.
• Төмендегідей
сызба салынған парақшаны мұғалім таратып береді.
• Әр
топқа карточкалар жиынтығы беріледі. Топ мүшелері өзара бөліседі.
• Әр
топ мүшесі ешкіммен ақылдаспай, өз пікірін білдірместен карточканы парақтың
белгіленген бөлігіне қояды, (кейбір жағдай, көп жағдайда, әрқашан).
• Содан
кейін ойыншылар карточкалардың тұрған жерлеріне назар аударады да, егер
келіспесе, ешкіммен ақылдаспай-ақ парақтың белгіленген бөлігіне қойылған
карточканы төңкеріп қояды.
• Осыдан
соң төңкерілген әрбір карточканы талқылайды.
Өрмекшінің 8 аяғы
бар.
Әрқашан
Барлық
өрмекшілер
улы
Әрқашан
Адамдарға
өрмекшілердің уы қауіпсіз.
Кейбір
жағдайда
Өрмекші
зиянды құрт-құмырсқалармен қоректенеді.
Көп
жағдайда
Қарақұрт
шақса, бірден дәрігерге қаралу керек.
Әрқашан
Топсаяхатта
қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау керек.
Әрқашан
Қазақстанның
аумағындағы ең ірі өрмекші - бүйі.
Әрқашан
Орман
кенесі адам денсаулығы үшін қауіпті.
Көп
жағдайда
V.
Сабақты қорыту.
VI.
Рефлексия.
«Екі
жұлдыз,бір тілектері»
Топта
бір-бірін бағдаршам арқылы бағалау.
VII.
Үйге тапсырма беру.
Өрмекшітәрізділер
туралы мәліметтерді пайдалана отырып, математикалық есептер құрастыр.
Кенеден
сақтанудың қауіпсіздік ережелерін толықтыр.
Скачать материал
Автор
|
Шокыбаева Асылзада Казистаевна
|
Дата добавления
|
21.11.2015
|
Раздел
|
Начальные
классы
|
Подраздел
|
Видеоуроки
|
Номер материала
|
ДВ-176651
Получить свидетельство о публикации
|
Личный кабинет учителя
регистрация забыли
пароль?
3 д. 10 ч. 5 м. 22 с.
Похожие
материалы
Презентация к уроку мира (2 класс)
21.11.2015
Просмотров: 11 Комментариев: 0
Конспект урока на 1 сентября "Урок мира"
21.11.2015
Просмотров: 10 Комментариев: 0