Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Химия / Другие методич. материалы / Урок по химии на тему "VIIА топ элементтеріне жалпы сипаттама. Галогендер."
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Химия

Урок по химии на тему "VIIА топ элементтеріне жалпы сипаттама. Галогендер."

библиотека
материалов

hello_html_m70099c1d.gifhello_html_m2dfde160.gifhello_html_2be98650.gif

Химия пәнінің мұғалімі: Жургенбаева Ж.К.

Пән: химия


Күні, уақыты: 10.04.13

Сабақ ұзақтығы:

45 мин

Сынып: 10 «И»

Оқушылар саны: 35

Сабақтың тақырыбы:

VIIА топ элементтеріне жалпы сипаттама. Галогендер.

Оқу құралдары

компьютер, экран, видеоматериалдар, Д.И. Менделеевтің ПЖ, қосымша әдебиеттер (анықтамалықтар, сөздіктер, химия журналдары), лабораториялық құрал-жабдықтар, хлоридтер, күміс нитраты, натрий фосфаты.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: VIIА топ элементтерінің периодтық жүйедегі орнына атомдық тұрғыдан сипаттама беруі, қосылыстары туралы білім білік дағдыларының қалыптасуы. Галогендер және олардың қосылыстары олардың маңызы жайлы мағлұмат алуы.

Дамытушылық: Галогендердің адам өміріндегі маңыздылығы туралы алған білімдерін өмірде қолдана алуы.

Тәрбиелік: Галогендердің адам өміріндегі қолдану аясының түсінігі дамып, Отансүйгіштікке, елін, жерін қорғауға тәрбиеленуі. Элементтің қасиетіне орай білімдерін жинақтауға дағдылану.

Оқыту нәтижесі:

VIIА топ элементтеріне қандай элементтер жататынын біледі.

Галогендерге топ және период бойынша физика химиялық тұрғыдан сипаттама бере алады.

Галогендерге тән химиялық реакция теңдеулерін жаза алады.

Қорытынды жасай біледі

Сабақтың түрі:

Жарнамалық сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілі:

сыни тұрғыдан ойлау (Блум таксономиясы), дарынды балалармен жұмыс, оқытудағы жаңа тәсілдер, диалог, оқу үшін бағалау және оқыту үшін бағалау.

Өлшемдік ойлау қабілеті:

10 «И»

Негізгі түсініктер:

Өздерінің оқу құралдарын сипаттап беру


Өткен сабақпен байланысы:

Элементтердің ПЖ орны, валентті электрондар

Бағалау:

  • Бақылау

  • Жұмысты бағалау

  • Сапалы білімді бағалау

(оқушылар комментариясымен)

Пәнаралық байланыс:

Физика, биология, география, АӘД

Сыныпты ұйымдастыру. Сабақта жұмыс жүргізу үшін қалыпты сыртқы жағдайды қамтамасыз ету. Оқушыларды қарым-қатынасқа психологиялық дайындау

Көрнекіліктер:

Оқулық (оқу құралдары), Д.И.Менделеетің элементтердің периодтық жүйесі, тұздың, қышқылдың, негіздедің суда еруі, , сұрақ жауап, үлестірмелі материалдар, фишкалар, интерактивті тақта, интернат желісі, фотоаппарат.

Формативтік бағалау түрі


Тапсырманы толық және нақты орындаса (өте жақсы) «5»


Тапсырманы орташа орындаса (жақсы) «4»


Тапсырманы төмен орындаса (қанағаттанарлық) «3»

Уақыты

Жұмыстың түрі

Мұғалімнің рөлі

Оқушының рөлі

2мин

Қызығушылықты ояту


Сыныпта психологиялық ахуал тудыру үшін оқушыларға смайликтерді таратамын. Сабақ басында және сабақ соңында өз көңіл күйлерін смайликтер арқылы көрсетті.

Сабақ басында және сабақ соңында өз көңіл күйлерін смайликтер арқылы көрсетеді.


1 мин

Сабақтың мақсаты

Сабақтың мақсатын мұғалім қоямын.

Оқушылар сабақтың мақсатына орай алдарына міндеттерін анықтап алады.

2мин

Көпірше жасау

Өткен сабақ пен жаңа сабақ арасын байланыстыратын сұрақтар ұйымдастыру:

hello_html_m33adfc2.png

Оқушылар слайдтан шыққан сұрақтар бірден жауап береді.

3 мин









5 мин

Мағынаны ашу

Слайдтан мағынаны ашуға арналған мәтінді оқимын.

hello_html_40002b70.png

Аталған элементтердің бір топта орналасуына не себеп бар деп ойлайсыңдар?

hello_html_5b1eb8d1.png

Слайдта келтірілген физика-химиялық қасиеттеріне оқушылар топ бойынша тоқталып өту.

10 мин

Элементке ойталқы жасау

Элементтің атауы бойынша құрылған топтарға берілген галогеннің визиткалық карточкасын жасап жарнамалау.

hello_html_6642a2fc.png

Топ құрамындағы оқушылар тапсырмада көрсетілген бағыттар бойынша ақпарат іздейді. Топ ішінен бір оқушы шығып элементті жарнамалайды.

2 мин

Галогендердің физикалық қасиеті

Слайдта бос торкөзді толтыр.


Оқушылар қолдарын көтеру арқылы жарысып галогендердің физикалық қасиетін бос торкөзге қойып шығады.

5 мин

Сыңарын тап. Галогендердің химиялық

Галогендердің химиялық қасиетіне тоқталу

hello_html_825249e.png

Химиялық реакцияның номері топ номеріне сәйкес келеді. Топ мүшелері мүмкін болатын химиялық реакция өнімін жазыңыздар.

Топ мүшелері кезек-кезек шығып химиялық теңдеулерін жазып шығады.

3 мин

Шығармашылық жұмыс

Дарынды және талантты оқушылар Ерасыл, Әли, Ынтымық сендерге алдын-ала берлген тапсырманы тақтада берілген уақыт аралығында көрсетіп шығасыздар. Ынтымаққа берілген тапсырма:

Сіз құрамында хлоры бар ағартқышпен бөлме температурасында киім жуатын болып шештіңіз. Киім жуатын ыдыстардан сізде мырышпен қапталған жаңа шелек, эмалі бұзылған ыдыс, пластмассадан жасалған тазик бар.

1.Аталған ыдыстарда киім жуғанда қандай үрдістер жүреді?

2.Кір жуу үшін қандай ыдыс таңдайсыз?

Ерсалы және Әлиге берілген тапсырма:

Галогендерге тән сапалық реакцияны төмендегі реактивтер көмегімен анықтаңыз.

Алдын-ала берілген тапсырма бойынша аталған дарынды және талантты оқушылар берілген тапсырманы орындап себебін анықтап өз білімдері арқылы көзқарастарын білдіреді.



5 мин

Бонустың ойлау қалпақтары

Слайдта көрсетілген қалпақтың түсіне байланысты галогендер туралы айтып шығасыздар.

1-топ сары қалпақ;

2-қара қалпақ;

3-жасыл қалпақ;

4-қызыл қалпақ;

5-көк қалпақ;


hello_html_72df9fad.png

Оқушылар бір элемент бойынша емес жалпы галогендер тобына кіретін элементтер туралы білімдерін қалпақтың түсіне қарай қорытындылайды.

2 мин

Рефлексия

Оқушылар сіздер үлкен жұмыс атқардыңыздар, көңіл-күйлеріңіз қалай? Сіздер бүгін өздеріңізге қандай жаңалық аштыңыздар? Бүгінгі сабақ туралы ойларыңызды ынтымақтастық ағашына жазсаңыздар болады

hello_html_m4d7784fe.png

Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін түрлі-түрлі қағаздарға жазып ынтымақтастық ағашына апарып іледі

1 мин

Бағалау

Таратылып берілген бағалау парағына топ басшылары оқушылардың өзіндік жұмыстарын бағалап, атап өтіңдер


Топ басшылары флипчатта жинаған фишкаларын санайды. Бүгінгі сабақтағы көшбасшыны анықтайды.

Оқушылар өздерінде тұрған фишкаларын санайды.

1 мин

Сабақты қорыту

Оқушылар біз бүгін өзіміз қойған мақсатымызға жеттік деп ойлаймыз ба? Тапсырманы орындау барысында қандай қиындықтар болды? Үйде бүгінгі тақырыпты қаншалықты меңгергенімізді үй тапсырмасын орындау арқылы тексерсеңіздер болады

Оқушылар өз ойларымен бөліседі.

1 мин

Үй жұмысы

hello_html_6bdaf256.png

Тапсырманы күнделіктеріне жазады




Химия пәнінен оқушылардың білім деңгейін бағалаудың дискрипторы

Рубрикатор


Дискрипторлар

Ұпай

А түсіну

Төмендегілердің ешқайсысы орындалмаған

0

Атом құрамын біледі

1

Элементтің ПЖ орнына атомдық тұрғыдан сипаттай алады, атом құрамын біледі

2

Элементтің ПЖ орнына атомдық тұрғыдан сипаттай алады, атом құрамын біледі, топ нөмеріне сай қосылыстарын жаза алады

3

Элементтің ПЖ орнына атомдық тұрғыдан сипаттай алады, атом құрамын біледі, топ нөмеріне сай қосылыстарын жаза алады және класын анықтай алмайды

4

Элементтің ПЖ орнына атомдық тұрғыдан сипаттай алады, атом құрамын біледі, топ нөмеріне сай қосылыстарын жаза алады және класын біледі.

5

Б қолдану

Төмендегілердің ешқайсысы орындалмаған

0

Элементтің валенттілігіне сай қосылыстарының алыну реакция теңдеулерін теңестіріп жаза алады

1

Элементтің валенттілігіне сай қосылыстарының алыну реакция теңдеулерін теңестіріп жаза алады, элементтерге физика химиялық тұрғыдан сипаттай алмайды

2

Элементтің валенттілігіне сай қосылыстарының алыну реакция теңдеулерін теңестіріп жаза алады, элементтерге физика химиялық тұрғыдан сипаттай алады, бірақ есептің шығару жолдарында қателіктер бар

3

Элементтің валенттілігіне сай қосылыстарының алыну реакция теңдеулерін теңестіріп жаза алады, элементтерге физика химиялық тұрғыдан сипаттай алады, сандық есептердің шығару жолдарын ұсынып шығара алады

4

С талдау

Төмендегілердің ешқайсысы орындалмаған

0

Зертханалық жұмысты нұсқаулық бойынша орындап, алынған затты химиялық жолмен дәлелдей алмайды

1

Зертханалық жұмыстардың қажетті құрал жабдықтарын таңдап, алынған затты дәлелдей алады, пәнаралық байланыс орнатып, экологиялық мәселенің шешу жолын ұсына алмайды

2

Зертханалық жұмыстардың қажетті құрал жабдықтарын таңдап, алынған затты дәлелдей алады, пәнаралық байланыс орнатып, экологиялық мәселенің шешу жолын ұсына алады

3


12-10 балл- «5» -83-100%

9-5 балл 41-80%

4 балдан төмен 33-41%



Автор
Дата добавления 22.01.2016
Раздел Химия
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров151
Номер материала ДВ-367139
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
