Сабақ
|
Пәні:
Қазақстан тарихы
Сынып: 8 Күні: 04.02.2015
|
Барлық оқушы
саны:
Қатысқан
оқушы:
|
Сілтеме:
|
Күнтізбелік жоспар,оқулық. Қазақстан тарихы 8 - сынып.
|
Тақырып:
|
Әдебиет
|
Жалпы
мақсаты:
|
Білімділік: қазақтардың поэтикалық өнері мен шығармашылығы ,
оның өкілдері туралы жаңа білімді меңгерту.
Дамытушылық: Оқушылардың өздік ізденістері мен шығармашылық
қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік : қазақ ақындарының шығармаларынан тәлім-тәрбие алып сусындап өсуге
бағыттау.
|
Ресурстары:
|
оқулық, бор,
тақта, флипчарт, түрлі-түсті бояғыштар, стикерлер,
|
Әдіс-тәсілдері:
|
тәсілі: жекелей, жұппен, топпен
|
Әдісі:
сұрақ-жауап, ой қозғау, іздендіру, талдау, сызба құру, ЖИГСО,
тапсырмалар дайындау.
|
Оқыту
нәтижелері:
|
·
Хронологиялық
кесте құрастыра алады;
·
Тарихи
оқиғаларға сипаттама беріп, талдау жасай алады;
·
Жұптық,
топтық жұмыстар негізінде ынтымақтастыққа үйреніп, шығармашылықпен жұмыс
жасайды;
·
Қазақ
поэзиясының өкілдері жайында мағлұмат қалыптастырады;
·
Мәтіндегі
негізгі ойды айта алады;
·
Оқушылар
бірін-бірі оқытуға үйренеді.
|
Түйінді
идеялар:
|
Қазақ
поэзиясы: М.Өтемісұлы, Ш.Жарылғасұлы, Ш.Қаржаубайұлы, С.Аронұлы, т.б.
|
Дереккөздер:
|
Оқулық, хрестоматия
|
Сабақтың
барысы:
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
|
Сәлемдесу,
түгендеу
«Аудиториядағы
заттар» ойынының жүру ережесімен таныстырады.
|
Жұптас оқушылар
бір-біріне аудиториядағы бір затпен байланыстырып тілек айтады.
Топқа бөлу:
«1,2,3,4»
|
|
Үй тапсырмасы
|
«Қазақстандағы ғылыми зерттеулер» .
|
«Мен саған, сен
маған» /оқушылар бір-біріне сұрақтар жасырады/
|
Мұғалімнің
бағала-уы.
|
|
Жаңа тақырып
|
Қызығушылығын
ояту
Жаңа
тақырыппен таныстырып, миға шабуылдау арқылы сабақтың мақсатын оқушылармен
бірлесе құрады.
|
« Поэзия дегенді
қалай түсінесіңдер?», «Қазақ ақын-жырауларынан кімдерді білесіңдер?» сұрағына
өз ойларын айтады.
|
Мұғалімнің
мадақтауы
|
|
Мағынаны
ажырату
Әр топқа жаңа тақырып бойынша тақырыпшалар
бөліп береді:
№1 оқушылар-
«М.Өтемісұлы шығармашылығы »
№2 оқушылар-
«Ш.Жарылғасұлы, М.Мөңкеұлы»
№3 оқушылар-
«Біржан сал Қожағұлұлы, Жаяу Мұса Байжанұлы»
№4 оқушылар-
«Ақан сері Қорамсаұлы, Балуан Шолақ Баймырзаұлы»
|
Оқушылар
өз тақырыбы бойынша мәтінмен танысып, сарапшы және бастапқы топтарда
талдайды.
|
Топ басшыларының
бағалауы.
|
|
|
Сергіту сәтін
өткізу: «Дирижер» әдісі.
|
Жүргізуші бір қимыл көрсетіп, сұқ саусағымен кімді
көрсетсе, сол адам сол қимылды қайталауы керек. Кім тез қайталай алмаса, сол ойыннан шығады.
|
|
|
Ой толғаныс
Сабақ барысында
меңгерген білімдері негізінде шығармашылық жұмыс жасау үшін әр топқа тапсырма
береді.
|
1топ - «Автор мен шығармалар»- сәйкестендіру
сызбасы.
2 топ-«Не байланыстырады?»-сызба.
3 топ-«Қазақ поэзиясының шамшырақтары»-эссе, өлең
шығару.
4 топ- «Журналистер» тобы-сұрақтар дайындайды.
|
Топтардың
бірін-бірі бағалауы
|
|
Бағалау
|
Оқушылардың үй тапсырмасына жауаптарын,
топ басшыларының бағалауын және шығармашылық жұмыстарға қатысуы негізінде
бағалау.
|
рефлексия
|
Сабақ жайлы өз
ой пікірлерін А3 форматты бетіне стикер жабыстырады.
|
Үйге тапсырма
|
П. 46 оқуға,
С.Аронұлы мен Ш.Қаржаубайұлы туралы материал жинастыру.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|