Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / История / Конспекты / Урок по истории на тему "Ғұн шаруашылығы"/6 класс/
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • История

Урок по истории на тему "Ғұн шаруашылығы"/6 класс/

библиотека
материалов

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пәні

Ежелгі Қазақстан тарихы

Сынып

6

Тақырыбы

Ғұндардың тұрмысы мен шаруашылығы

Мақсаты

Ғұндардың шаруашылығы мен тұрмысы туралы білу, ғұн мәдениетінің ерекшелігіне түсіну, сыни ойлау дағдыларын дамыту

Күтілетін нәтиже

Ғұндардың шаруашылығы мен тұрмысы туралы білімдері меңгеріледі,

Сыни ойлау дағдылары дамиды


Сабақтың өту барысы

Сабақ кезеңдері, уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Кіріспе





Уақыты:



9 минут
















І. Ұйымдастыру бөлімі: Оқушылармен амандасу ІІ. Психологиялық дайындық

«Күн шуағы» тренингі. Өздерін бір табиғат құбылысы ретінде аңықтап тілек білдіру. Кезекпен-кезек жақсы тілектер білдіру

/2 минут/

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: АКТ «Кім жылдам» ойыны откенді еске түсіру мақсатында интерактивті тақтадан сауалдар қойылады.

  1. «Халықтардың ұлы қоныс аудару» ұғымы нені білдіреді?

  2. Атилланың ғұн тарихындағы ролі қандай?

  3. Сен өзіңді Атилла орнына қойсаң елді қалай басқарар едің?

  4. Ғұн тайпаларының өмір сүру ерекшелігі қандай болды?

5 минут

Ү/Т: Уықтар арқылы бағалау /мұғалім әр оқушыға уықтар береді /қызыл -5, сары – 4, көк- 3/

ІV. «Үндемес» ойыны. Оқушылар жазылған сөздерді таңдап алады. Сол сөздерден сөйлем құрастырады, тақтаға жазады. Дұрыс жазса оқушылар алақандарын соғып қуаттайды Қате болса дұрыстау керек. Атилла, ғұн, тайпасының, шаньюйы, Ғұндар, түріктердің, ата-тегі , болып есептелінеді . Сол арқылы топқа бөлінеді.

( 2 -минут)



Мұғаліммен амандасады









Тренингке қатынасады,











Сұрақтарға жекелей жауап береді

































Сөздерді құрастырады, топқа бөлінеді







Әр топ ақылдаса отырып көшбасшылар тағайындалады

Тұсаукесер

Уақыты: 5 минут


Киіз үйдің керегелеріне мақал-мәтелдер жазылады. Әр оқушы бір-бірден ала отырып жалғастыру арқылы тақырыпты ашу.

Жер тоймай,
Ел тоймайды.

 
Жеріне қарай, егін ек,
Жолына қарай жегін жек.

 
Қыс азығын жаз жина.

Сонымен сабақ не туралы болады деп ойлайсыңдар?

/5 минут/

Оқушылар мақал-мәтелдің басын оқып, жалғасын айтады.



Бірнеше оқушының жауаптары тыңдалады.



Мақал-мәтелдің мағынасын ашады Тақырыпты ашады













ІІ Негізгі бөлім

Уақыты:

26 минут


















































Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Ғұндардың тұрмысы мен шаруашылығы»

Сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру.



Сабақтың тақырыбын анықтап, оқушылар өз бетінше меңгеру үшін топтарға тапсырма беріледі.

1. Ғұндардың тұрмысы

2. Қоғамдық құрылысы мен мәдениеті



Топтық жұмыс. Бір оқушы тақырыпты түсіндіреді, басқалары тыңдайды, айтары болса қосады.

1 топқа киіз үй туралы әңгіме құрастыруға беріледі. Постер қорғау

2 топқа ғұндардың басқару жүйесіне жаңашылдық қосу. Постер қорғау

 

Уықтар арқылы бағалау /мұғалім әр оқушыға уықтар береді /қызыл -5, сары – 4, көк- 3/



Бекіту: СТО: Бес жолды өлең

топтарға тапсырмалар беріледі.



Уықтар арқылы бағалау /мұғалім әр оқушыға уықтар береді /қызыл -5, сары – 4, көк- 3/



«Ғұндардың тұрмысы мен шаруашылығы»

атты жаңа сабақтың тақырыбымен танысады.







Оқушылар жұптық жұмыстана отырып

  1. Оқушылар мәтінді түсініп оқиды 5 мин

  2. Бір-біріне түсіндіреді 5 мин

  3. Постер құрастырады. 10 мин

  4. Постер қорғайды 10 мин/ әр топ 5 мин/



Оқушылар келесі жұптарына Бас бармақ арқылы бағалайды











Оқушылар бес жолдық өлең шығарады. Оқиды

6 мин



Жаңа сабақта алған білімдерін еске түсіреді



ІІІ. Қорытынды

Уақыты:

5 минут



Оқушылардың формативті бағалауларын ескере отырып, сумативті бағалау.



Сабақтан алған әсерлерін байқау мақсатында кері байланыс орнату үшін «екі жұлдыз, бір ұсыныс»



Ү/Т: § 27  123-126 бет оқу, ғұндар туралы қосыма мәлімет жинақтау



Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі


Дереккөздер

Ежелгі Қазақстан тарихы. Оқулық,Т.С. Садықов суреттер, карта, интерактивті тақта,интернет материалдары








Бағалау парағы

Рубрика: Ғұндардың тұрмысы мен шаруашылығы

Критерийле

Дескрипторлар

Алтыншаш

Ғыйлымбек

Таңшолпан

Ерназар

Ақмарал

Жайсан

Жасқайы

Үй тапсырмасы

Дұрыс








Толық жауап








Н.б:Топтық жұмыс тақырыпты талдау

Жақсы түсіндіре білді








Талқылауда белсенділік танытады








Постер қорғау

Өзектілігі мазмұнға сай ашылған








Нақты түсіндірілді








Бекіту: бес жолды өлең

Тақырыпты ашады








Өзекті








Жиынтық баға



















Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 20.08.2015
Раздел История
Подраздел Конспекты
Просмотров215
Номер материала ДA-009654
Получить свидетельство о публикации