Сабақ
тақырыбы:
|
Ш.Құдайбердиев
«Адамдық борышың» 6-сынып
|
Жалпы
мақсат:
|
Өлеңнің мазмұны мен негізгі ойынын
түсінулері тиіс
|
Оқушылар
үшін оқу нәтижелері:
|
- Өлеңнің мазмұны мен құрылысына
талдайды.
-«Борыш»
сөзінің мазмұнын
талдай
отырып түсінеді
|
Сілтеме
|
Қазақ әдебиеті 6-сынып
|
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
|
Интербелсенді
тақтадан бейнежазбаны көре отыра, биді қайталайды.
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
1.Санау
арқылы үш топқа бөлу Жұпсан-тақ сан
2. Топ
басшысын сайлау, бағалау парақшаларын тарату
|
Жаңа сабақтың барысы:
|
Блум
бойынша жіктеу
|
Мақсат
|
Тапсырма түрі.
|
Нәтиже
|
«Білу»
|
Үй
жұмысын тексеру
Абай
«Отыз бірінші қара сөз»
|
«Ыстық
орындық» әдісі арқылы өлеңнен түйген ойлары жайлы сұралады.
|
Өткен
сабақты еске түсіреді,қайталайды
|
«Түсіну»
|
Жаңа
сабақ
|
1.Өлеңді өздері оқиды
2. Өлеңнің құрылысына талдайды
Авторы-
Негізгі тақырыбы-
Идеясы-
Жанры-
Шумақ-
Тармақ-
Бунақ-
Буын-
Ұйқас-
|
Сұрақтарға
бірлесе отырып жауап іздейді, өлең мазмұнын меңгереді
|
«Қолдану»
|
Алған
білімін қолдану.
Өлеңнің
атауын түсіну.
|
Өлең
неге «Адамдық борыш» деп аталған? Өздеріңде борыш бар ма ?
|
Өлеңнің
тақырыбын ашады. Алған білімін практикада көрсете алады.
|
«Талдау»
|
Өлеңде
айтылған ойды Абай өлеңдерімен байланыстыра талдау
|
Тақырыбы,
айтар ойы жағынан Шәкәрімнің «Адамдық борышың»
өлеңі Абайдың сендер білетін қай өлеңдеріне
ұқсайды? («Әсемпаз болма әрнеге», «Ғылым таппай
мақтанба» өлеңдеріне)
Кесте
арқылы талдап көрсетеді
|
Адами
қасиеттер жайлы сыни ойлайды
|
«Жинақтау»
|
Ой
түйінін жасай алуы
|
Неліктен
Абай ақын да, Шәкәрім ақын да осы тақырыптарға жиі өлең жазған?
|
Оқығаны
бойынша ой қорыта алады
|
«Бағалау»
|
Ой
ұшқырлығын көрсету
|
Жеке
жұмыс. Эссе жазу 3минуттық
«Сендер
өздерің кімнің алдында борыштысыңдар?»
|
Өз
ойларын білдіреді, сыни ойлайды
|
Рефлексия
|
Деңгейлік сұрақтар арқылы қорыту
Төмен деңгейдің сұрақтары
1. Адамдық борыштарды ата.
2. Қандай істерден аулақ болу керек?
Орта деңгей сұрақтары
1. «Ақ жол» сөзін қалай түсінесіңдер?
3. Ақынның ойынша «шын бақыт» деген не?
Жоғары деңгей сұрақтары
1.»Адамдық борышың» өлеңі сендерге қандай ой салды?
2. Өлеңнен Абай өнегесі қалай байқалады?
|
Бағалау
|
Топ
басшысы критерийлер арқылы бағалайды. Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды.
|
Үйге
тапсырма
|
Шағын
шығарма жазу «Менің борышым»
|
|
|
|
|
|