Cынып: 5
Сабақ тақырыбы: Мектеп.
Сабақтың мақсаты: «Мектеп»
тақырыбы арқылы оқушылардың білімдерін толықтыру,оларды тақырыпқа байланысты
өз ойын айта білуге үйрету, тақырыптың негізгі идеясын ашу.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік:жаңа тақырыппен таныстыру,
сұрақтарға жауап беру, көрген, естіген, оқығандарын практикада қолдана білуге
дағдыландыру.
Дамытушылық: ойлау, есте сақтау, көру
қабілеттерін дамыту, сөздік қорларын молайту, коммуникативтік құзыреттіліктерін
дамыту,
ой-өрістерін
кеңейту.
Тәрбиелік: білім алуға ынталандыру,
оқушыларды оқуға шақырып, өз мектепті құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабағы
Сабақтың типі: білімді толықтыру
сабағы .
Сабақтың әдісі: интерактивтік
оқыту әдісі, мәтінмен жұмыс, қайталау, сұрақ-жауап, сөйлемдер құрастыру,
талдау, топпен жұмыс жасау, бір-бірін тексеру.
Көрнекілігі: интерактивті тақта,
мәтіндер,сигналды кәртішке, бағалау парағы.
I.Ұйымдастыру кезеңі:
-Cәлеметсіздер
ме, балалар?
1.Психологиялық дайындық
-Балалар,
көңіл күйлеріміз қалай ? /Өте жақсы/
-Бәріңізге
бүгінгі сабақта сәттілік тілеймін.
2.Сұрақ- жауап. Кезекшінің
мәліметі. ( 3 мин)
II.Қайталау.
грамматикалық тақырыпты қайталау.
III.Сабақтың тақырыбын ашу, мақсатын, барысын айту.
-Бүгінгі
сабақтың тақырыбын мақал-мәтелдер арқылы ашамыз.
1.
Жердің сәні-егін,
Ердің
сәні-білім.
2.
Кітап-алтын қазына.
3.
Оқусыз білім жоқ.
Білімсіз
күнің жоқ.
4.
Бала тәрбиесі- бесіктен.
Бүгінгі
сабақтың тақырыбы қандай? Мектеп.
Бүгін
біз сабақта: Мектеп тақырыбы бойынша әр түрлі тапсырма орындаймыз, етістік
туралы білімдерімізді тиянақтаймыз, рай категориялармен танысамыз.
IV.Жаңа сабақ.
1. Жаңа
сөздермен жұмыс.
Дәстүр-традиция
Замануи-современный
Шаралар-мероприятия
Ұйымдастыру-организовать
-
Сөздерді
мұғалім оқиды.
-
Хормен,
дауыстап қайталау
-
Тізбектеп
оқу
-
Жаңа
сөздермен сөз тіркестерін, сөйлемдерді құрастыру.
-
Сөздік
дәптерлеріне жазу.
2. Оқылым. Мәтінмен
жұмыс.
-«Мектеп» мәтінді
түсініп оқу 149 бет, 2- тапсырма.
- Мәтін бойынша сұрақтарды құрастыру.
-
Мектеп туралы кім мазмұнын айтып береді?
3. Сергіту сәті.
4. Жазылым.
- Келесі тапсырманы орындаймыз, ол жазбаша жұмыс.
-
2 оқушы тақтаға шығып, тапсырма орындайды. «Сиқырлы сандықтан »
тапсырма алады.
1 оқушы -«мектеп» сөзін септейді.
2 оқушы- «оқушы» сөзіне фонетикалық талдау жасайды.
Қалған оқушылар 149бет, 3-тапсырманы орыдандайсыңдар.
Жаңа ережемен танысайық.
150бет, 4-тапс.
5.Тыңдалым. «Жазушылар» тапсырмасы.
-
Сендер өлеңді мұқият тыңдап, карточкада жетіспейтін сөздерді
толықтырасыңдар.
Жақсы оқып
келемін,
Сабақтан да
қалмаймын.
Осы өлең жолдарын,
Мектебіме арнаймын.
(проверка)
-Бұл өлең жолдарында етістік сөздері бар ма? Бұйрық, қалау,
ауыспалы келер шақ райларға етістіктерді айт.
6. Шығармашылық тапсырма . (7 мин)
-
Келесі жұмыс: топтық жұмыс, сендерді екі топқа суреттер арқылы бөлеміз,
карточканы таңдап аласыңдар:
1
топ - «Мұғалімдер» тобы
2
топ – «Оқушылар» тобы болады.
-
Бұл шығармашылық тапсырма, сендер Менің мектебім тақырыбына сурет саласыңдар,
суреттерді қорғайсыңдар.
Y. Бекіту.
Синквейн» әдісі. «Бес жолды тұжырымдама». (3 мин)
1. Зат есім.
Мектеп. (Осы зат есімге 2 сын есім ойлап табамыз)
2. Сын есім.
Үлкен, таза, жаңа
3. Етістік.
Оқимыз, жазамыз, білім аламыз
Сөйлем немесе
мақал. Біз мектепте жазамыз, оқимыз, білім аламыз.
Бірінші сөздің
синонимі. Оқу орны.
YI .
Қорытынды
Сонымен балалар,
бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы қандай болды ?
-Сабақта не істедік?
- Сонда мектеп
сендерге не береді?
- Мектеп сендерге
білім береді, жақсы оқып, білімді болсаңыздар қандай қиындық болса да жеңіп,
ойлаған армандарыңызға жетерсіздер- деп осы сөздермен сабақты аяқтаймын.
YII.
Рефлексия.
YIII.
Оқушыларды бағалау
IX. Үйге тапсырма.
-Үй тапсырмасын
таңдап аласыңдар.
Жаңа сөздерді,
ережені жаттап алу;
2-тапс, 149
бетінде мәтін бойынша өз мектептерің туралы әңгімелеңдер.