Өтетін күні
Сабақтың № _
Сабақтың тақырыбы: Менің әуес ісім-киім тігу,зергерлік бұйымдар жасау
.Септік жалғаулары.
Мақсаты
:
Білімділік :
1.Оқушыларға тапсырмалар беру арқылы алған білімдерін нығайту,
тиянақтау, теориялық білімін практикамен ұштастыру.
2. Грамматикалық сауаттылығын арттыру.
3 Септік жалғауларды пысықтау, оларды қолдана білуге дағдыландыру
Дамытушылық:
1. Пәнге деген қызығушылығын ояту.
2. Деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың белсенділігін, ынтасын арттыру.
3. Танымдық тапсырмалар арқылы ізденімпаздық қасиетін қалыптастыру.
Тәрбиелік:
1. Тілімізді құрметтеуге, Елжандылыққа, шапшаңдылыққа, әдептілікке баулу.
2. Ойын нақты, көркем, әсерлі етіп жеткізе білуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас сабақ, жаңа материалды меңгерту, деңгейлеп
оқыту, пікірталас, саяхат сабақ
Технология: модульдік оқыту, деңгейлеп оқыту
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сөздік әдісі (әңгіме, түсіндіру, кітаппен жұмыс);
көрнекілік әдісі (демонстрация), практикалық әдісі (сұрақ- жауап
әдісі)
Сабақтағы оқушылардың іс- әрекеті: жеке, топпен, жұппен, іздену, кесте
толтыру
Сабақтың құрал- жабдықтары, көрнекілігі: сызбалар, қосымша әдебиеттер, техникалық
құралдар, фотосуреттер, презентация
Пәнаралық байланыс:____ әдебиет, еңбек______
САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ
1.Ұйымдастыру кезеңі
2.Үй тапсырмасын сұрау
3. Жаңа сабақ
4. Оқулықпен жұмыс
5. Бекіту, Сабақты қорытындылау
6. Үй тапсырмасын беру
7. Бағалау
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
І. Оқыту үрдісінің маңыздылығы: Ұйымдастыру кезеңі
1-2 мин. Сөйлесім.
1.Оқушылармен сәлемдесу
2. Оқушыларды сабаққа бейімдеу.
3.Сөйлесу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Айтылым.
Үй тапсырмасын тексеру.
Өткен тақырыптарды сұрақ –жауап арқылы қайталау.
ІІІ. Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
•
1.Мұғалімнің кіріспе
сөзі: сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру:
Киім тігу мен зергерлік бұйымдарды жасауда адамға. ерекше қабілеті
байқалады. Екеуі де ертеден . келе жатқан қолөнер түрлері. Тігінші киім тігетін
шебер болса, зергер - асыл тастардан әшекей бұйым жасайтын шебер.
☺2. Оқушылардың бұрынғы білімдерін жаңғырту
үшін жалпы сұрақтар қою:
«Ой қозғау».Өз ойыңды ортаға сал. Нақыл сөздерді
түсіндіріңдер. (Слайд)
1.Қазақ
халқының қандай ұлттық киімдерін білесіңдер?
2. Ұлттық киімдердің ерекшелігін білесіңдер ме?
3.Мектепте еңбек пәнінде
сендер не істейсіңдер?
☼3.Сөздік жұмысы. Оқылым. Айтылым. Жазылым
1.Сөздердің мағыналарын түсіндіру, сөз таптарын
ажырату.
Үлгі
Шебер
Зергер
бұйым
зергерлік
бұйымдар
қолөнер
әшекей
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру: (мұғалім сөздерді
мәнерлеп оқиды, оқушылар сөздерді мұғалімнен кейін дауыстап оқиды, тізбекпен
оқиды:)
3. Жаңа сөздерден сөз тіркесін құрау, сөйлем құрау
4.Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазу
4.Мәтін бойынша жұмыс.
1.Мәтінді түсініп оқып, ат қойыңдар. 144-бет Қазақ тілі «Атамұра» 107
бет Зергерлік өнер.
2.С ұрақтарға жауап беріңдер.
3.Оқушыларды үш топқа бөлу. «Өнер», «Қолөнер», «Киіз үй». Енді
әр топ өз атаулары бойынша теориялық ұғымдарды қорғайды. Мысалы: ӨНЕР- адамның
рухани азығы.Қолөнер- қолмен жасалатын өнердің бір түрі. Киіз үй – киіз бен
ағаштан тұратын қазақ халқының үйі, баспанасы.
6.Электронды оқулықпен жұмыс ІІІ ОРТА ДЕҢГЕЙ. 3-
бөлім.
1қадам. Менің сүйікті ісім.
7.Грамматикалық тақырып
СЕПТІКТЕРді қайталау
І топ
Септіктер, жалғаулары, сұрақтары
|
ІІ топ
Сөз тіркесін септеу
Зергерлік бұйым
|
ІІІ топ Септік жалғауларын
жалғаңдар.
Киім тігу мен зергерлік бұйымдар (Т.С) жасауда адам(Б.С).
ерекше қабілеті байқалады. Екеуі де ерте(Ш.С) . келе жатқан қолөнер(І.С)
түрлері. Тігінші киім тігетін шебер болса, зергер - асыл тастар(Ш.С)әшекей
бұйым(Т.С) жасайтын шеберлер.
|
V. Жаңа білімді бекіту: Оқылым. Сөйлесім.
1-тапсырма. Сөйлемді толықтырыңдар.
1)
Қазақ халқының киімдері (қандай?)...
болған.
2)
Қазақтар сыртқы киімдерді (неден?) тіккен.
3)
Шапан қазақ халқының (қандай?) киіміне жатады
2-тапсырма . Сөздер мен сөз тіркестерінің
аудармаларын дұрыс табыңдар.
қолайсыз
|
кожа животного
|
ыңғайлы
|
холод осени
|
қаһарлы
|
неудобный
|
қорғану үшін
|
чтобы защититься
|
жауын-шашын
|
удобный
|
мал терісі
|
крепкий
|
күздің суығы
|
дождь
|
3-тапсырма. Венн диаграммасын толтыру
3-тапсырма. Диалогты түсініп оқып,
толықтырып сөйлесіңдер.
-Сіз
.................... қайдан аласыз?
– Мен ................... сатып аламын.
– Қандай ......... сатып аласың?
– Ал сіз ............... қайдан аласыз?
– Мен ................... базардан аламын.
4-тапсырма.
«515» әдісі 5 минут ішінде 15 идеяны алдыға тарату
керек
І топ.
«Егер біз тігінші болсақ....» (үлгілерінің суретін салу, таныстыру)
Көйлек .Юбка
.Шалбар.
ІІ топ.«Егер
мен зергер болсақ....» (үлгілерінің суретін салу, таныстыру)
Сырға. Жүзік. Алқа . Білезік .
5-тапсырма. «Бес жолды өлең» Әр топ өзінің тапсырмасы
бойынша
VІ. Үйге тапсырма. 4-тапсырма,144-бет
VІІ.Бағалау.«Екіге жасыңды төккенше, беске теріңді төк». Оқушы білімін бағалау.
VІІІ. Қосымша әдебиеттер: Электрондық оқулық . «Шың»
.