Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Другое / Конспекты / Урок по казахскому языку на тему " Музыка. Музыкалық аспаптар"
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Другое

Урок по казахскому языку на тему " Музыка. Музыкалық аспаптар"

библиотека
материалов

САБАҚ: 7-8-cабақ

Мектеп: НЗМ Астана қаласы

Күні: 20.01.2016ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Уристимова Б.К.

Сынып: 7 c

Қатысқан оқушылар саны:12

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

«Біздің өміріміздегі музыка. Музыкалық аспапатар.»

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т3. Сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну

О3. Көркем шығармаларды оқу

А1. Сөздік қорының алуандылығы

Сабақтың мақсаттары

7.Т3. Тұрмыстық-әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну.

7.О3. Орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау.

7.А1. Тура және ауыспалы мағынадағы сөздерді қолдану, ойын әсерлі, мазмұнды жеткізу.

Жетістік критерийлері

  1. Тақырыпқа байланысты сөздер мен сөз тіркестерін түсінеді.

  2. Мәтін мазмұнын түсінеді,берілген тапсырмаларды орындай алады.

  3. Ойын мазмұнды жеткізе алады.

Тілдік мақсаттар

Менің ойымша...

Екінші жағынан..... т.б

Мен осы көзқараспен келісемін/келіспеймін.

Қолданылатын сөздер:

Музыкаға құмар жандар, аспаптар, ішекті аспап, сүйемелдеу, жұқа тақтайша,үн беретін, ойықтар, тиек, аттың қылы,ырғақ,

құлақ күйін келтіретін, тыңдаушылар, жағымды әсер ,

орындау, орындалған, сүйіп тыңдау, әсер ету, әсер алу, ұнату.


Осыған дейін меңгерілген білім

Музыка туралы түсінік, терминдер


Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)

Дереккөздер

Сабақтың басы


25 минут









Топқа бөлу. Музыкалық аспаптар бойынша жұпқа бөлінеді. Сурет пен музыкалық аспаптарды сәйкестендіреді.

C:\Users\user\Desktop\муз аспаптар\ішекті\балалайка.jpgC:\Users\user\Desktop\муз аспаптар\ішекті\гитара 2.jpg C:\Users\user\Desktop\муз аспаптар\ішекті\домбыра 2.png C:\Users\user\Desktop\муз аспаптар\ішекті\қобыз.jpg C:\Users\user\Desktop\муз аспаптар\гармонь.jpg


Қызығушылықты ояту

І. Жетігенмен сүйемелдеп орындалған музыканы тыңдату (басындағы 2 минут)

Сұрақ-жауап 5 минут

-Берілген музыканың түрі қандай?

-Музыка қай аспаптың ойналуымен беріледі?


(суретін көрсету)


hello_html_36d16d36.png


-Бұл аспап түрімен ән орындалады деп ойлайсыз ба?

Қарақаттың орындалуындағы «Әгугай» әнін тыңдату

-Орындаған әншіні анықтай аласыз ба? Суретін көрсету.

hello_html_669592a3.png


ІІ. Қазақтың ұлттық аспаптарын атаңыз. Осы аспапта орындалған қандай шығармаларды білесіз?



www.youtube.com/watch?v=4QmQn8tf9TU
















www.youtube.com/watch?v=jml5_oiflpw







Сабақтың ортасы

50 минут



























Мағынаны тану

2-мәтін

ІV. Оқылым.

Жетіген – жеті ішекті дыбысты көне шертпелі аспап. Аспап келбеті ұзынша келген жәшік тектес болады. Беті жұқа тақтайшамен жабылып, үн беретін ойықтар салынады. Көне түрінде 7 ішегі болған және оларға тиек ретінде 7 асық тағылған. Ішектер аттың қылынан тартылып, әуен ырғағын қалпына келтіру үшін асықтар қойылған. Бұл аспаптың қазіргі заманда шыққан жаңа түрінде ішектер саны 25-тен асады. Барлық ішектеріне құлақ күйін келтіретін арнайы үлкен тиектер тағылады. Тыңдаушыларға жағымды әсер сыйлайтын жетігенді ертеде көк пен жерді байланыстыратын ғажайып қасиетке бай аспап деп, оны тек сарайларда, шағын топ алдында ғана ойнаған.

Жетіген аспабы түркі тілдес халықтарында кездеседі. Татар халқы «етиган», тыва халқы «жадықан», хақастар «шатқан» т.б. халықтар аспапты өз тілінде атаған.


Екi түрлi түсiнiктеме” әдiсi – парақтың бiр жағына мәтiннiң ұнаған жерлерiнен үзiндi, ал екiншi жағына оның себептерi жазылады. Бұл әдiс балаларды рефлексияға үйретуге тиiмдi.


f Тапсырма:


1. Берілеген сөздерге мәтіннен синоним табыңыз:

  1. Көне-

  2. Сияқты-

  3. Үсті-

  4. Аз-

2. Берілген сөйлемді өз сөздеріңізбен жазыңыз:

  1. Жетіген – жеті ішекті дыбысты көне шертпелі аспап.

  2. Аспап келбеті ұзынша келген жәшік тектес болады.

  3. Жетіген аспабы түркі тілдес халықтарында кездеседі.

3. Берілген сұрақтарға өз сөзіңізбен бір сөйлеммен жауап жазыңыз:

  1. Жетіген аспабы қандай болады?

  2. Жетіген аспабының қандай түрлерін білесіз?


ІІІ.Жетіген туралы аңыз тыңдалады.


hello_html_6e4d8324.gif


Тапсырма: Жұпта бір – біріне мазмұндайды.


«Төрт сөйлем» тәсілі (топтық жұмыс)

1. Пікір. Тыңдаған мәтін бойынша өзіндік пікірін бір сөйлеммен айтады.

2. Дәлел. Өз пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді.

3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді. 4. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарады.


X. Қорытынды

«Бес саусақ» әдісі


hello_html_5b64f646.png





http://onerbek.tr.gg/%26%231052%3B%26%231091%3B%26%231079%3B%26%231099%3B%26%231082%3B%26%231072%3B-%26%231084%3B%26%231077%3B%26%231085%3B-%26%231084%3B


http://aitaber.kz/blog/qyzyqderek/2693.html






















www.youtube.com/watch?v=wAKpGwfZdk4



Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия «Нысана»

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4a/50_meter_rifle_target.svg/2000px-50_meter_rifle_target.svg.png


ХІІ. Үйге: Аспап туралы аңыз оқып келу, мазмұндау



Қосымша ақпарат

Бөліп оқыту (Дифференциация) -Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз?


Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Рефлексия


Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:


2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2: Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім?

Осы өтілген сабақ бойынша жасаған қорытындым келесідей:






C:\Users\user\Desktop\муз аспаптар\ішекті\гитара 2.jpgC:\Users\user\Desktop\муз аспаптар\ішекті\балалайка.jpgC:\Users\user\Desktop\муз аспаптар\ішекті\домбыра 2.png



hello_html_72b5fb5e.pnghello_html_ma895a2.png



C:\Users\user\Desktop\муз аспаптар\ішекті\гитара 2.jpgC:\Users\user\Desktop\муз аспаптар\ішекті\балалайка.jpgC:\Users\user\Desktop\муз аспаптар\ішекті\домбыра 2.png

hello_html_72b5fb5e.pnghello_html_ma895a2.png

f Қалыптастырушы бағалау


Оқушының аты-жөні _______________________ сыныбы____ мерзімі_____


Сабақтың тақырыбы: Біздің өміріміздегі музыка. Музыкалық аспапатар. 7-8-сабақ


Тапсырма:


1. Берілеген сөздерге мәтіннен синоним табыңыз:

  1. Көне-______________________________

  2. Сияқты-____________________________

  3. Үсті-_______________________________

  4. Аз-_________________________________

2. Берілген сөйлемді өз сөздеріңізбен жазыңыз:

  1. Жетіген – жеті ішекті дыбысты көне шертпелі аспап.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Аспап келбеті ұзынша келген жәшік тектес болады.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



  1. Жетіген аспабы түркі тілдес халықтарында кездеседі.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Берілген сұрақтарға өз сөзіңізбен бір сөйлеммен жауап жазыңыз:

  1. Жетіген аспабы қандай болады?

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



  1. Жетіген аспабының қандай түрлерін білесіз?

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________





hello_html_5b64f646.png

Автор
Дата добавления 01.02.2016
Раздел Другое
Подраздел Конспекты
Просмотров177
Номер материала ДВ-401129
Получить свидетельство о публикации

Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
