Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Другое / Другие методич. материалы / Урок по казахской литературе на тему "Тұтқын бала" 6-сынып
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Другое

Урок по казахской литературе на тему "Тұтқын бала" 6-сынып

библиотека
материалов

Тақырыбы: Ш.Мұртаза «Тұтқын бала» 6-сынып

Сабақтың мақсаты:

Білімділік. 1.Тақырыпты толық ашу.

Дамытушылық мақсаты: Сыни тұрғыдан ойлау мен жазу арқылы оқушыларды алғырлыққа, зеректікке, ойлылыққа баулу.

Тәрбиелік мақсаты: «Білімді мыңды жығар, білекті бірді жығар» мақалының мәнін ашу, білімділік пен біліктілікке баулу

Сабақтың түрі: қорыту,жинақтау сабағы.

Оқытудың әдіс-тәсілдері:деңгейлі сұрақ-жауап арқылы оқушылардың білім санасының диаграммасы, сыни тұрғыдан ойлау мен жазуды дамыту, 5 жолды өлең, Венн диаграммасы, инсерт картасы бойынша жұмыс, тақырып бойынша шағын ойтолғау, мәтінмен жұмыс.

Пәнаралық байланыс: тарих, география.

Сабақтың көрнекілігі: Шерхан Мұртаза портреті, шығармалар жинағы,Тұрар Рысқұлов портреті, «Атадан асыл ұл туса,Елінің қамын жейді» мақал сөз.Қазақстан картасы.

Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу,оқуға зейіндерін аудару,оқу құралдарын түгендеу.

Сыныпты екі –үш топқа бөлу.

1-топ- Тұлпар. «Егеменді еліміздің елдігін танытатын елтаңбасындағы тұлпарымыз, яғни өз білімімізбен жүзден жүйрік мыңнан тұлпар аттанамыз.


2- топ. –Сұңқар. «Қазақстан Республикасының туындағы бейбітшілік нышаны сұңқарымыз» Біз әрқашан егеменді елімізге бейбітшілік тілейміз.


3- топ. – Болашақ. «Егеменді елеміздің ертеңі жас ұрпақ қолында» деп Елбасы айтқан. Сондықтан тәуелсіз мемлекетімізді гүлдендіруге ат салысайық жас достар.


І.Қызығушылығын ояту.

Ой шақыру.

Деңгейлі сұрақ-жауап арқылы оқушылардың білім сапасын анықтау, диаграмма сызу. 5 сұрақтан жоғары жауап берген оқушылар дарындар тобына, 4 сұраққа жауап берген оқушылар талаптылар тобына, 3 сұраққа жауап берген оқушылар қанағаттандыралық тобына жатады.

Деңгейлі сұрақтар:

  1. Тұрардың түрмеде болу себебі не?

  2. Түрмеге Тұрар келген күні әке мен бала қалай ұйықтады?

  3. Таңертаң Тұрарды надзиратель қайда әкетті?

  4. Тұрар қандай жұмыс атқарды?

  5. Аркашаға мінездеме бер?

  6. Наташаға мінездеме бер?

  7. Тұрарды надзиратель қалай мұқатты?

  8. Бронников надзирательге не деп айқайлады? (кітаптан тауып оқу)

  9. Гимназия алдына барғанда Тұрар нені көріп, нені армандаушы еді?

  10. Тұрар мен әке арасын не жалғастырады? (Әкесін Сібірге алып бара жатқанда)

Шуда сөзіне анықтама бер.

  1. Мұқағали өлеңдерін жатқа айт.

А.Халық қаһарманы Бауыржан Момышұлы әскери қызметте қанша жыл боды?

  1. Еламанның әділдігін дәлелде?

  2. Андрейге сипаттама бер?

  3. Мөңкенің досқа адалдығын дәлелде?

  4. Қожаның қиқар жауабын айт.


ІІІ. Диаграмма сызу.

Оқушы

аты

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

Ұпай

















Дарынды

















Талапты

















Қанағат


















ІV. Венн диаграммасы










VІ.Бүгін біздің тақырыбымыздың бәрінде де

  1. Әке, бала, ана, ата, әже.

  2. Достық, жолдастық.

  3. Бірлік,ынтымақ қамтылып жатыр,сондықтан осы тақырыпқа 3 топ ауызша мақал-мәтел айтасыңдар.

  1. Ата-бәйтерек, бала-жапырақ.

  2. Әке-асқар тау, ана-ағынды бұлақ, бала –жағасындағы құрақ.

  3. Досы көпті жау алмайды.

  4. Бірлік бар жерде тірлік бар.

VІІ 3 топ 3 тақырыпқа шағын ойтолғау жазу.

  1. Тұтқын бала

  2. Бала Тұрардың білім алуы.

  3. Ақылды Тұрар


Әр оқушы өз ойтолғауын оқып, қалғандары бағалап отырады..


VІІІ. 5жол өлең (сэнкуэн)

1.«Тұрар» «Бала»

2. Ақылды, тапқыр, озат,ізденгіш

3. Оқиды,ойлайды,көреді Айтады, көреді, армандайды.

4. Тұрар әкесімен түрмеде болды. Атасы Қырғызбай оқуға берді.

5. Бала (тұтқын (синоним)


Әр оқушы зат есім, сын есім, етістік, сөйлем, синонимге анықтама береді.


Х. «Қызыл жебе» сөзжұмбақ. (оқушылар құрады)

ХІ. Сөздікпен жұмыс.

ХІІ. Сұрақ-жауап қорыту.

ХІІІ. Үйге тапсырма беру. Тақырыпты аяқтау.







Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 12.05.2016
Раздел Другое
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров96
Номер материала ДБ-077187
Получить свидетельство о публикации