Сабақ тақырыбы: «Натурал және бүтін көрсеткішті дәрежелер» тарауына
есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: «Натурал және бүтін көрсеткішті дәрежелер» тарауы
бойынша алған білімдерін жалпылап, тиянақтау, қосымша мәліметтер беру.
Дамытушылық: Тиімді әдіс- тәсілдер арқылы оқушылардың ой-
өрісін кеңейту , өздігінен жұмыс жасау, іздену, шығармашылық қабілеттерін
дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды нақтылыққа, ұйымшылдыққа,
ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Білімді бекіту сабағы.
Сабақтың әдіс-
тәсілдері: графикалық
диктант, ауызша есептер шығару, өзіндік ізденіс (тарихи мағлұмат), деңгейлік
тапсырмалар, шығармашылық тапсырмалар.
Көрнекілігі: карточкалар, нақыл
сөз, кестелер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі: (сәлемдесу, түгендеу,
сабақ мақсатын оқушылармен анықтау, топ жетекшілерін сайлау: І топ: Анель, ІІ
топ: Арман, ІІІ топ: Мақсұт).
ІІ. Үй
тапсырмасын тексеру: топ
жетекшілері есеп береді № 112, 114, 142.
ІІІ.
Өтілген материалдың
игерілуін тексеру:
1.
Графикалық диктант: иә-
жоқ
- Негіздері бірдей дәрежелерді бөлгенде негізін
өзгеріссіз қалдырып, бөлінгіштің дәреже көрсеткішін бөлгіштің дәреже
көрсеткішіне қосамыз (азайтамыз)
- (а 3)2
= а 5 тең (а 6)
- (- 3х2у8)2
= 9х4у16
- Дәрежені дәрежеге
шығарғанда, негізін өзгертпей дәреже көрсеткіштері қосылады.
- 3-5 ∙ 33
= тең ()
- Бөлшекті дәрежеге
шығарғанда, оның аламының да, бөлімінің де әрбір көбейткішін осы дәрежеге
шығарады.
- (2999+ 3001)0
= 6000 –ға тең?
- Негіздері бірдей
дәрежелерді көбейткенде, олардың дәреже көрсеткіштерін қосып, негіздерін
өзгеріссіз қалдырамыз .
- (-а)10 ∙
а5 ∙ (- а)3 = а 18 (- а 18)
2. Ауызша есептер
шығару арқылы жасырылған сөйлемді тауып, мағынасын ашу:
(а6х2)3
(Б) 1,4с4∙20с10 (І) 3а5в5)2
(Л) 7с8 (2с3)2 (І) (2а2х)3 (М)
102
– 52 (Қ) (А) (7-9)5∙1250 (З)
х12 ∙ (х2)3 (Ы)
3 а3 ∙ (-ав2)4 (Н)
х5 :(х∙х4) (А)
Б
|
Қ
|
Л
|
З
|
Н
|
а18х6
|
75
|
9а10в10
|
-32
|
3а7в8
|
Ы
|
І
|
А
|
М
|
|
Х18
|
28с14
|
1
|
8а6х3
|
|
«БІЛІМ- ҚАЗЫНА»
ІҮ. Тарихи
деректерге шолу:
1.
Ұлы грек математигі
Пифагор санның натурал көрсеткішті дәрежесін қандай да бір фигура түрінде
көрсетуге болатындығын анықтаған.
22
32
42
•
|
•
|
•
|
•
|
•
|
•
|
•
|
•
|
•
|
•
|
•
|
•
|
•
|
•
|
•
|
•
|
2.
Ағылшын математигі С. Стивин санды дәреже
түрінде жазуды ойлап тапты: 3(3)
+ 5(2) – 4 . Қазіргі кездегі
түрі:33 + 52 –
4
3.
Дәрежені ең көп
қолданатындар астрономдар. Олар әр қадамдарында алып сандармен кездеседі және
олармен есептеулер жүргізеді. Мысалы: Андормеда тұмандығына дейінгі ара
қашықтық 95000000000000000000 км
, Күн массасы жуықтап алғанда 2000000000000000000000000000000 кг. Осындай алып
сандарды жазу , есептеу қиындыққа соғады. Сондықтан санды стандарт түрде жазуды
қолданады. км и кг. Сонымен қатар дәрежені биологтар, химиктер де
қолданады.
4.
Ертеде Ежелгі
славяндықтар алып сандарды жаза білген, олардың арнайы атаулары болған:
«тысяща» = , «тьма»
= , «легион» = ,
«леодр» = , «ворон»
= , «колода» = .
Ү.
Білімді бекіту:
1. Деңгейлік
тапсырмалар:
І-
деңгей: « 3 »
1.Өрнектің мәнін
тап: 24 ·с-3,
мұндағы с = .
2. Амалды орында:
а) (х7)3 · х12;
б) х -12
: х 3;
в) ( 3 х6 )3;
3. k- ның қандай
мәнінде теңдік дұрыс болады: 58 : 5k = 54
ІІ деңгей: « 4 »
Есепте :
ІІІ деңгей: « 5 »
х-ті тап: х 26 29 = 217
2. Шығармашылық тапсырмалар:
1. Бос төркөздерді толтыр:
8 а5 = 2а3 (5а2
в)2 = 125 а8 в3
12 а6 в4 = 2,4 а8в5
6а3 (
)2 = 24 а13
-а7в
= 3а10 в15
5 тапсырма- “5”
4 тапсырма - “4” 3 тапсырма- “3”
ҮІ. Қорытындылау:
1. «Ой толғаныс»:
Бүгінгі сабақтан не алдым?
Білемін
|
Білдім
|
Білгім келеді
|
|
|
|
2. Өзара бағалау:
Оқушылармен бірігіп оқушы білімін бағалау.
Бағалау парағы
Аты- жөні ______________________
№
|
Қызмет түрі
|
Бағалау
|
1
|
Графикалық диктант
|
|
2
|
Ауызша жаттығулар
|
|
3
|
Тарихи деректерге шолу
|
|
4
|
Деңгейлік тапсырмалар
|
|
5
|
Шығармашылық тапсырмалар
|
|
3. Үй тапсырмасы: № 140,
145, 147