Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Урок по математике на тему "Письмове додавання і віднімання" (3 клас)

Урок по математике на тему "Письмове додавання і віднімання" (3 клас)

библиотека
материалов

hello_html_m62540240.gifhello_html_m62540240.gifhello_html_m62540240.gifhello_html_m62540240.gifhello_html_m62540240.gifhello_html_60af0b37.gifhello_html_60af0b37.gifhello_html_60af0b37.gifhello_html_666a130d.gifhello_html_f328318.gifhello_html_f328318.gifhello_html_16921b70.gifhello_html_6f63174d.gifhello_html_6f63174d.gifhello_html_m28d993b7.gifhello_html_m25ed6a3.gifhello_html_3413bb7e.gifhello_html_7db8345.gifhello_html_7db8345.gifhello_html_7db8345.gifhello_html_m28d993b7.gifhello_html_6d7efa4b.gifhello_html_6d7efa4b.gifhello_html_m28d993b7.gifhello_html_m25ed6a3.gifhello_html_3413bb7e.gifhello_html_m3984223e.gifhello_html_m3984223e.gifhello_html_m3984223e.gifhello_html_m28d993b7.gifhello_html_60af0b37.gifhello_html_60af0b37.gifhello_html_60af0b37.gifhello_html_60af0b37.gifhello_html_60af0b37.gifhello_html_60af0b37.gifhello_html_60af0b37.gifhello_html_60af0b37.gifhello_html_60af0b37.gifТорезький навчально-виховний комплекс

«Загальноосвітня школа I-II ступенів №13 – дитячий садок»





Урок математики

3 клас

Письмове додавання і віднімання (сумісні дії)


hello_html_29ce7f4d.png

Математика







3 клас
















Підготувала учитель початкових класів

Проніна Тетяна Василівна

Тема. Письмове додавання і віднімання (сумісні дії)

Мета: вдосконалювати вміння письмово додавати і віднімати трицифрові числа; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, пам'ять, комунікативні вміння, ерудицію учнів; виховувати любов до природи; стимулювати інтерес до предмета.

Тип уроку: повторення і закріплення вивченого

Вид уроку: урок-подорож

Методи і прийоми: метод «Мозкова атака», метод «Мікрофон», релаксаційна хвилинка, гра «Посади квітку», гра «Хвилинка цікавої геометрії», вправа «Міркування»

Обладнання: роздатковий матеріал; малюнок весни, проліски; картка зі зображенням квітки; схематичне зображення скороченого запису до задачі; індивідуальні картки зі схематичним зображенням розв’язку задачі;підручник; відео-магнітофон.

Хід уроку

I Організаційна частина

Всі почули ви дзвінок.

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався,

На перерві постарався.

Зараз сядуть лиш дівчатка,

А за ними і хлоп’ятка.

II Мотивація навчальної діяльності учнів

  • Яка зараз пора року? А незабаром настане пора року…

  • Послухайте вірш Т.Г.Шевченка

Встала весна, чорну землю

Сонну розбудила,

Уквітчала її рястом,

Барвінком укрила;

І на полі жайворонок,

Соловейко в гаї

Землю, убрану весною,

Вранці зустрічає.

  • Весна – чудова пора року. Навколо все оживає, пробуджується від сну. Починають з’являтися першоцвіти: проліски, підсніжники, ряст, починає зеленіти травичка. Вільно і легко дихається зараз у лісі.

На сьогоднішньому уроці ми вирушимо в подорож – у казковий математичний ліс.

III Повідомлення мети і завдань уроку

  • Мета нашого уроку – під час подорожі закріпити вміння письмово додавати й віднімати трицифрові числа і навчитися використовувати ці вміння при розв’язуванні прикладів і задач, а також повторити геометричні фігури.

  • Перед вами план нашої подорожі.

Зображення картинки весняного лісу і запис назв зупинок.(додаток №1)

Зупинки:

  1. Обчислень.

  2. Відпочинь.

  3. Задачна.

  4. Геометрична.

- При кожному виконаному завданні на нашій картині весняного лісу будуть пробуджуватися проліски.

IV Робота над матеріалом уроку

  • Перша зупинка «Обчислень»

  • «Мозковий штурм»

  • Як називаються компоненти при додаванні?

  • Як знайти невідомий доданок?

  • Як називаються компоненти при відніманні?

  • Як знайти невідоме зменшуване?

  • Як знайти невідомий від’ємник?

  • Знайти половину від 16.

  • Знайти п’яту частину від 3 десятків.

  • Релаксаційна хвилинка (звучить спокійна музика) Пролісок (додаток №2)

  • Молодці! Швидко і правильно давали відповіді на мої запитання. І ось вже у нас пробудилася перша квітка весни.

  • Усне обчислення . Гра «Посади квітку»

Розв’язання кругових прикладів (додаток №3)

В.О.Сухомлинський дуже любив квіти. Будучи директором Павлиської школи, побудував теплицю. У ній цілий рік росли квіти.

Розв’язавши правильно кругові приклади, ми так само не тільки «посадимо» квіточку у теплицю В.О.Сухомлинського, а й змусимо пробудитися ще одній квітці.

  • До нашої квітки приєдналася ще одна.

  • Каліграфічна хвилинка

Урок продовжимо без зупинки

З каліграфічної хвилинки.

  • Назвіть весняні місяці.

  • За яким числовим рядом місяців року стоять весняні місяці. (3,4,5)

  • Запишіть найменше трицифрове число за цими цифрами – 345.

  • А тепер – найбільше – 543.

  • Математичний диктант

  1. За допомогою перших трьох цифр утворити і записати число (123).

  2. За допомогою останніх трьох цифр у зворотному порядку утворити і записати число (987).

  3. Запишіть число яке складається з 5 сотень і 8 десятків (580)

  4. Запишіть число яке складається з 7 сотень і 2 одиниць (702).

  5. Запишіть число яке утвориться з 4 одиниць першого розряду, 5 одиниць другого розряду і 9 одиниць третього розряду (459).

  6. Напишіть числа – сусіди до утвореного числа (458, 460).

  • Самоперевірка математичного диктанту (додаток №4)

Вчитель показує правильні відповіді, записані на дошці заздалегідь.

З’являється ще одна квітка.

  • Друга зупинка «Відпочинь»

  • Танцювальна фізкультхвилинка (додаток №5)

  • Третя зупинка «Задачна»

  • Робота за підручником

а) Бесіда за умовою задачі №743 (усно)

Бесіда про життя птахів, користь від птахів для людини, піклування людей про птахів.

б) Колективна робота над задачею №744

- Подумайте і складіть задачу, подібну до попередньої за такими опорними словами: стало, ялинок 234 дерев, калини 230 кущів, верби – на 125 дерев менше, ніж калини, посадили. (додаток №6)

  • Аналіз задачі:

  • Про що йде мова у задачі?

  • Що відомо у задачі?

  • Яке запитання задачі?

  • Чи можемо відразу дати відповідь на головне питання?

  • А можемо знайти? Як?

Чи відповідає блок-схема даній задачі? (Ні.) (додаток №7)

+ + + +

Що потрібно виправити? (+ на –)

Скількома діями розв'язується задача?

В якому порядку?

  • Запис розв’язування задачі в зошит.

  • Молодці! В нас ще один пролісок пробудився.

  • Четверта зупинка «Геометрична»

  • Гра «Хвилинка цікавої геометрії»

Робота в групах (додаток №8)

  • З яких геометричних фігур складається ця тваринка?

  • Порахуйте і запишіть відповідну кількість фігур цифрами.


  • - прямокутників


  • - трикутників


  • - кругів



Обробка результатів в групах. Лідери груп відповідають на поставлені питання.

  • Вправа «Мікрофон»

  • У нашому Глуховському лісі від теплих сонячних промінців прокинулися ще першоцвіти. Подивіться , який красивий став наш ліс. І щоб зберегти його красу, нам необхідно її берегти. В.О.Сухомлинський сказав: «Торкатися краси природи треба тільки серцем!»

  • А як ви розумієте, як це торкатися серцем?

V Підсумок уроку

  • Повернення додому

  • Час повертатися додому. Наша подорож закінчується.

  • Чи сподобалося вам подорожувати?

  • Де вам було найцікавіше? Чому?

  • А що вдалося важче?

  • Все це ми врахуємо на наших наступних уроках.

  • Діти! Природа – це наш дім. Квіти – оформлення цього будинку. Давайте будемо дивитися на них лагідно, з любов’ю. Не зривайте квіти на луках і галявинах, там вони в себе вдома. (додаток №9) В них мають потребу метелики, бджілки, джмелі… Ходіть тільки по стежках, аби не зім’яти під ногами трави і квіти. Вирощуйте квіти у своєму саду, на квітниках. А якщо є бажання подарувати квіти хорошим людям, близьким, друзям не обов’язково зривати їх. Їх можна зробити власноруч. І повірте мені на слово – цей подарунок буде набагато красивішим.

  • Дорогі гості! Такий самий подарунок сьогодні ми й подаруємо вам. Прийміть його від нас. Ми зробили його власноруч.


VI Домашнє завдання (додаток №10)

  • Стор.112 №746, №749 (1стовпчик) група А.

  • Стор.112 №747, №749 (2 стовпчик) група Б.


hello_html_55beaf2d.png

hello_html_66a3d4af.png





















Додаток №1

hello_html_42fb5ed3.png

Додаток №2


Зупинки


  1. Обчислень

  1. Відпочинь

  1. Задачна


  1. Геометрична









Додаток №3

Релаксаційна хвилинка

(звучить спокійна музика)

Пролісок

Дорослий читає текст, а діти виконують дії.

1Ззаплющіть очі. Розслабте м’язи. Уявіть себе в лісі.., там під кучугуром сховалася ніжна квітка. Вона щільно склала свої пелюстки , щоб не померти від холоду. Заснула аж до весни (діти сидячи за партами, обіймають свої плечі, натиснувши голову).

2. Сонечко стало пригрівати сильніше. Промені світла від сонця постійно пробуджують квітку. Вона поступово зростає, пробираючись крізь сніжну грудку снігу (діти повільно піднімаються й встають).

3. Навкруги лежить сніг. Лагідне сонечко так далеко, а квіточці дуже хочеться відчути тепло (діти тягнуть руки угору напружуючи пальці, піднімаючись навшпиньки).

4. І ось вже пролісок виріс, зміцнів (діти опускаються на ступні). Пелюстки розгорнулися, насолоджуючись теплом весни. Квітка щаслива, пишається своєю красою (діти сповільнено опускають руки, плечі, всміхаючись). "Це я, перша квітка весни, і кличуть мене пролісок», - вона киває головою навколо.

5.  Але погода весною примхлива . Подув вітерець і почав пролісок розгойдуватись в різні сторони (діти гойдаються). Квітка схилялася все нижче і нижче, і зовсім сховалася в проталину (діти сідають за парти).

6. Побігли струмочки, потоки води підхопили й понесли пролісок у довгу казкову подорож. Він пливе і дивується чудовим весняним перетворенням (звучить музика, діти сидять з заплющеними очима).

Коли пролісок здійснить свою подорож, він припливе у казкову країну (діти розплющують очі і розповідають, що бачили, чому вдивлялися і чому раділи).

0010








Додаток №4


Усний рахунок

Розв’язати кругові приклади



225-105

600-400

120+360

510+90

200-75

480+30

125+100

hello_html_6635c1d3.png



Додаток №5




Математичний диктант (відповіді)

123, 987, 580, 702, 459, 458, 460.













Додаток №6


Опорні слова

Стало, ялинок 234 дерев, калини 230 кущів, верби – на 125 дерев менше, ніж калини, посадили.





















Додаток №7



Умова задачіhello_html_39beccf1.png

- 234 дерева


hello_html_m15fe9eab.png

-230 кущів

?

hello_html_m23939ce3.png

-?, на 125 д. менше, ніж

















Додаток №8



Блок - схема


+



++ + +







Додаток №9


Блок - схема


_



++ + +







Додаток №10

Гра «Хвилинка цікавої геометрії»

Робота в групах

hello_html_3a60b74c.png













З яких геометричних фігур складається ця тваринка?

Порахуйте і запишіть відповідну кількість фігур цифрами.


  • прямокутників


  • трикутників


  • кругів

Додаток №11


Гра «Хвилинка цікавої геометрії»

Робота в групах

hello_html_3ad5a0ec.png















  • З яких геометричних фігур складається ця тваринка?

  • Порахуйте і запишіть відповідну кількість фігур цифрами.


  • прямокутників


  • трикутників


  • кругів


Додаток №12

Гра «Хвилинка цікавої геометрії»

Робота в групах

hello_html_7c48a213.png
















  • З яких геометричних фігур складається ця тваринка?

  • Порахуйте і запишіть відповідну кількість фігур цифрами.


  • прямокутників


  • трикутників


  • кругів

Додаток №13

hello_html_69773e5a.png

hello_html_55e4f3b6.png

Додаток №14



Домашнє завдання

  • Стор.112 №746,

749 (1стовпчик) група А.

  • Стор.112 №747,

749 (2 стовпчик) група Б.









Только до конца зимы! Скидка 60% для педагогов на ДИПЛОМЫ от Столичного учебного центра!

Курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации от 1 400 руб.
Для выбора курса воспользуйтесь удобным поиском на сайте KURSY.ORG


Вы получите официальный Диплом или Удостоверение установленного образца в соответствии с требованиями государства (образовательная Лицензия № 038767 выдана ООО "Столичный учебный центр" Департаментом образования города МОСКВЫ).

Московские документы для аттестации: KURSY.ORG

