Мерзімі:
12.02.2016ж. Пәні: қазақ
тілі Сыныбы: 4 «А»
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қазақстанның
табиғат байлығы.
|
|
Сілтеме
|
Интерактивті
тақта, тақырыпқа байланысты суреттер, карточкалар, топқа бөлінуге арналған
сурет бөліктері, слайдтық презентация «Көңіл-күй экраны» .
|
|
Мақсаттары
|
Білімділік: Лексикалық
тақырып төңірегінде сөйлей білуге үйрету, Қазақстан табиғатының байлығы
туралы білімдерін тереңдету, септік жалғауларын қайталау.
Дамытушылық:
Оқушылардың өз ойларын мүмкіндіктеріне қарай қарапайым тілмен жеткізіп,
дәлелдей білуге дағдыландыру, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Топта жұмыс
жасау барысында қолайлы психологиялық жағдай жасау. Табиғатты қорғауға
баулу, ұқыптылыққа тәрбиелеу
|
|
Оқыту нәтижесі
|
Тақырыбы
төңірегінде сөйлей білу, сұрақ құрай алуға дағдылану,
өз ойларын жеткізе алу керек.
|
|
стратегиялар
|
ресурстар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
|
Диалог
арқылы оқыту
|
|
Ұйымдастыру бөлімі
Сәлеметсіздер
ме? Балалар, көңіл –күйлеріңіз қалай? Сыныпта бүгін кезекші кім?
Сабақта кім жоқ?
|
Орындарынан
тұрып мұғаліммен амандасады. Кезекші сұрақтарға жауап береді.
|
|
Диалог
арқылы оқыту
|
|
Пихологиялық дайындық
Мұғалім
интерактивті тақтада психологиялық дайындыққа арналған өлеңді ашып,
оқушыларға шеңбер жасатады.
|
Оқушылар
шеңберге тұрып, өлеңді хормен айтады.
Ойға толсын санамыз
«Бестік» болсын бағамыз.
Баласындай бір үйдің
Тату болсын арамыз.
|
|
Сыни
тұрғыдан ойлауды
дамыту
|
«Атысу»
стратегиясы
|
Үй тапсырмасын тексеру.
Балалар,
үйге қандай тапсырма берілді?
(Сұрақтар
бойынша дайындалу)
|
Балалар
шеңбер құрып бір біріне өз сұрақтарын қояды. Тез және нақты жауап беру
керек.
|
|
|
Теңіз,
өзен, тау
суреттерінің
бөліктері
|
Топқа бөліну
Енді,
топқа бөлінейік. Оқушыларға Теңіз, өзен, тау суреттерінің бөліктерін
таратылады. Бөліктері бір суретті кұраған оқушылар бір топ болады.
Сабақ
ережесін қайталау.
|
Оқушылар
бөліктерді таңдайды, сурет құрайды. 3 сурет құралу керек. Сөйтіп, оқушылар 3 топқа
бөлінеді. Ережені қайталайды.
-шуламау;
-бір бірін тыңдау;
-мұқият тыңдау;
-дұрыс әрі нақты жауап беру;
-ұялмау.
|
|
Оқытуды
басқару және көшбасшылық
|
Суреттер
|
Негізгі бөлім.
Суретпен жұмыс
Балалар,
жаңа құраған суреттеріңді не бейнеленген?
Бұларды
бір сөзбен қалай атаймыз?
Содан соң мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды.
-
Топ басшылары, бағалау парақтарына өз бағаларыңызды қойып отырыңдар.
|
Оқушылар
сурет бөліктерін жинап, мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді.
|
|
Топтық
жұмыс
|
Тақырыптық
суреттер
|
Мәтінмен жұмыс.
Оқушыларға
мәтінмен жұмыс бойынша тапсырманы түсіндіреді.
Жұмыс
барысында мұғалім топтық жұмысты бақылайды.
|
Оқушылар
өз мәтіндері бойынша топпен жұмыс жасайды. (Мәтінді оқиды, аударады,
мазмұндайды, сұрақтар құрады.)
Әр
топ өзінің екі сұрағын келесі топқа қояды.
|
|
|
«Көңілді
қүн» сергіту -тренингі
|
Сергіту сәті.
Мұғалім «Көңілді күн» сергіту -тренингін қосады.
|
Балалар
экранға қарап, қайталайды.
|
|
Жас
ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
|
Деңгейлік
тапсырмалар
|
Жазылым
Мұғалім оқушыларға деңгейлік тапсырмалар береді.
1-деңгей. Мәтіннен бір сөзді алып, фонетикалық талдау жаса.
2- деңгей. Асты сызылған сөздерді аударып, сөйлемдерді жаз.
3- деңгей. Дұрыс сөйлем құрап, жаз.
(Интерактивті тақта арқылы тексеру.)
|
Әр
оқушы тапсырманы дәптерінде орындайды.
|
|
|
Семантикалық
карта
|
Септіктерді қайталау
-Қазақ тілінде неше септік бар?
- Септіктерді атаңдар.
Семантикалық картаны толтырыңдар.
|
Семантикалық
картаны толтырады.
|
|
Сыни
тұрғыдан ойлауды дамыту
|
Ассоциация
|
Ассоциация.
-Қазақстанның табиғат байлығы тақырыбына байланысты ассоциация
құрыңдар.
|
Тақырыпқа
байланысты ассоциация құрады.
|
|
Сабақты
қорытындылау
|
Дұрыс
па, бұрыс па?
|
Мұғалім сұрақтарды оқиды.
|
Оқушылар
«Дұрыс» немесе «Бұрыс» деп жауап береді.
|
|
Ой
қорыту.
|
Кері
байланыс
қима
қағаздары
|
Ой қорыту.
Мұғалім кері байланыс жасау мақсатында оқушыларға сабақ
туралы сұрақтары бар қима қағаз таратады.
|
Оқушылар
қима қағаздардағы сұрақтарға жауап беріп сабақ туралы пікірлерін білдіреді.
|
|
Үйге тапсырма беру
|
|
Үйге
тапсырма: Өз мәтіндерін мазмұндау, мәтіннен бір сөзді септеу.
|
|
Бағалау.
|
|
Мадақтау
(өзара бағалау), топтық бағалау 3-шапалақ. Оқушылардың формативті бағалауы
мен өз бақылауы бойыншаоқушыларға баға қояды.
|
|
Не
сәтті өтті?
|
|
|
Не
сәтсіз өтті?
|
|
|
Нені
дамыта аламын?
|
|
|
Болашақта
нені өзгертер едім?
|
|
|