ПРИЛОЖЕНИЕ
Урок
по теме “Food
& Drink”
Класс:
6
Продолжительность:
45 минут
УМК:
учебник английского языка “Spotlight” 6 класс, для общеобразовательных учреждений / [Ю.Е.Ваулина,
Д.Дули, О.Е. Подоляко, В. Эванс]. – М.: Express Publishing: Просвещение, 2012. – 144 с.
Тема:
«Food
& Refreshments»
Тип урока:
систематизация и закрепление знаний по теме «Food
& Drink»
Цель урока: развитие
учебно-коммуникативных умений по теме"Food & Drink".
на английском языке.
Задачи урока:
Развивающие:
·
развитие способности к
сравнению, умозаключению; развитие умения анализировать, делать выводы,
используя проектное обучение;
·
развитие личностной активности
учащихся, познавательного интереса, познавательных способностей (речь, память,
внимание, воображение) мышления;
·
развитие умения монологической
речи и диалогической речи;
- развитие
словарного запаса по теме "Еда".
Воспитательные:
· воспитание познавательного интереса к предмету;
·
создание благоприятной для
учащихся атмосферы урока;
·
воспитание умения выслушивать
собеседника;
·
Формирование способности к
взаимопомощи, сотрудничеству при работе как в паре так и в группе.
Образовательные:
·
актуализация лексики по теме «Food & Drink»;
·
формирование лексических и грамматических навыков
говорения;
·
содействие развитию аудитивных навыков при
прослушивании речи одноклассников;
·
стимулирование монологического высказывания на
основе опорных выражений и наглядности;
·
обучение учащихся работе в сотрудничестве, в
коллективе.
Форма и виды работы: индивидуальная, фронтальная,
групповая.
Материалы/оборудование:
жетоны (красные и зеленые), раздаточный материал (карточки),
презентации в PowerPoint, видеоматериал для речевой разминки; компьютер,
проектор, колонки.
Парты в классе заранее расставлены так,
чтобы ученики смогли находиться друг напротив друга. (3 парты по левой стене, 3
парты по правой стене)
Этап
урока
|
Время
|
Ход урока
|
Дидактический материал
|
1.
Организацион-ный
момент
|
3 мин
|
Good morning,
children! I am glad to see you! Sit down.
-Who
can tell me what date is it today?
-What
day of week is it today?
-Who
is absent today?
-What
is the weather like today?
We continue our topic “Food &
Drink”, so we are going to remember the types of food, talk about what do you
want to buy in the shop, listen to some dialogues, get to know some proverbs and
sayings, and finally speak about your own tastes. Is it clear?
Наш сегодняшний урок – это
минисоревнование.
За каждое
выполненное задание вам будет выдан жетон определенного цвета:
красный - выполнено на отлично
зеленый – выполнено хорошо,
оценка за урок
будет зависеть от того, каких больше жетонов за урок вы набрали.
|
Жетоны
двух цветов
|
2.
Речевая разминка
|
2 мин
|
During the
previous lesson, I gave you a hometask to learn the words from the WORD LIST
9a (WL9), where you can find names of fruit, vegetables, drinks etc. Am I
right?
Now, we’ll
remember these words with the help of the video. Please, be careful, listen
and repeat after the speaker.
|
Video 1
|
3. Основная
часть
|
5 мин
|
Dear pupils, imagine
that you are in the shop. Work in pairs, and ask each other what you want to
buy in the shop, how much it is, etc.
Each pair has an
envelope with a different picture of food.
(учитель
подходит к каждой паре, прислушивается, как ученики ведут диалог, раздает
каждому жетоны)
|
Раздаточный
материал
|
|
6
мин
|
We also know the
names of the shops. Please, listen to your friend attentively and try to
understand what kind of the shop they’ll tell you about.
(диалог выученные заранее)
Group
1:
Pupils:
It’s Butcher shop.
Group
2:
Pupils:
It’s Baker’s.
Group
3:
Pupils:
It’s A Food Shop.
( за
правильные ответы, выступающим – жетоны)
|
Мини –
диалоги подготовленные учениками
|
|
7 мин
|
It’s time to
pass on to work with proverbs and sayings concerning our topic. What proverbs
and sayings about food do you know?
Let’s read and
translate them one by one.
SAYINGS
AND PROVERBS ABOUT FOOD
An apple a day keeps a doctor away
A
smiling face is half the meal
More die of food than famine
You
are what you eat
Eat to live, not live to eat
Your
food is your medicine
How can you
explain your classmates what proverbs or sayings mean?
(после
ответов раздаются значки отвечающим)
|
Презентация 1
(слайд 2)
|
Физкульминутка
|
1 мин
|
Every shop has a break. My shop also has a break. Let's do
some exercises. Will you stand up?
Up,
down, up, down
(Поднимаем
руки вверх и вниз.)
Which is
the way to London town?
(Разводим
руки в стороны.)
Where?
Where?
(Поворачиваемся
в стороны.)
Up
in the air
(Смотрим
по сторонам.)
Close your
eyes
(Закрываем глаза.)
And you
are there!
(Открываем
глаза.)
|
Презентация
1
(слайд
3)
|
|
2 мин
|
Sit down!
Now, I’ll give you pictures, where you can see fruit. Don’t
look at each other’s card, ask “What kind of fruit do you have?” When you
find the same picture as you have, take your seats together and wait for the
rest to do the same. Do you understand your task?
|
Карточки
|
|
4 мин
|
Let's play
an interesting game. It is called “What is missing?”
You can
work in pairs, discuss what is missing, and write the name of it on the sheet
of paper.
– You
can see some pictures on the blackboard.
– How
many pictures can you see? (7)
– What
can you see on the pictures? (pie, pudding, cake, sweet, bun, roll, biscuit)
– Try
to remember the food.
– Now
close your eyes. Open your eyes.
– What
is missing?
|
Презентация
2
|
WHAT HAVE YOU
GOT IN COMMON
|
11 мин
|
We have some
minutes to the end of the class, so I had to give you a chance to know more
about your classmates’ tastes and priorities concerning food & drink.
First of all,
each of you gets a card with questions and 2 columns. You have to answer
these questions and fill up the first column with your own answers.
Then, you have
to move around the classroom and ask your classmates to answer these
questions. If your answers coincide, you can fill up the second column and
put a tick - V. (галочку)
Are you ready to
start?
Ok. Super!
Now, you know
more about your classmates! Am I right?
|
Раздаточный
материал
|
4.Домашнее
задание к следующему уроку
|
1 мин
|
Open your school
record books and write your home task:
Ex.9, p.87 in
your Student’s book.
Here you have to
think of your favorite dish. What do you need to make it and , make a
shopping list.
|
|
5.Подведение
итогов
|
2 мин
|
Children, what
have you learnt today?
So our lesson is over. Thank you for your lesson. You are
hard-working children. I'm satisfied with your work. Never forget that we are
what we eat. If you want to be healthy, nice, strong, try to use healthy food.
Выставление
оценок с учетом жетонов, полученных за работу на уроке.
– Sometimes
you say “Hello!”
Because the bell
has gone
And every day
you say
“Good day, good
day, good day!”
It's time to say
“Good-bye”,
Good-bye, my
children, bye.
– You may
be free.
Thanks a lot for
your work!
|
|