Цели
урока:
1.
Образовательная – Практиковать учащихся в
использовании лексики по теме «Еда» в рамках учебной ситуации «В кафе»,
закрепить употребление структуры «would like»,
научить применять ее в заданной ситуации, повторить употребление артиклей «а\ an»,
местоимения «some», тренировать учащихся в
диалогической речи
3.
Развивающая – способствовать развитию у учащихся
речевых навыков, памяти, внимания, мыслительных процессов (выделение
существенного, соотнесение зрительного образа предмета с его лексическим
значением), поддержание мотивации к изучению иностранного языка.
2.
Воспитательная –воспитание вежливого общения в
ситуации «В кафе»
Тип урока:
комбинированный
Оборудование:Презентация
Power Point,
вырезанные из бумаги красные, зеленые и коричневые яблоки, карточки с
заданиями, бланк оценивания «Меню»
Ход урока:
1.
Организационный
момент
-
Good morning children! I’m glad to see you!Take your seats, please, and get
ready for the lesson. I hope we'll have a
wonderful time together.
2.
Речевая разминка
First
of all, let’s play a snowball game. Remember some words on the theme “Food”
(учащиеся
называют по одному слову на тему «Еда»)
3.
Введение в
тему
-
And
now look at the blackboard, please. There is a tasty crossword on it. If you do
it right, you’ll know where you are going today.
1.
It’s green and you have it in salad (cucumber).
2. Monkeys like the
yellow fruit (banana).
3. Apples, bananas, plums
are … (fruit).
4. It’s a drink. In
Russia people usually drink it hot, but in some countries people drink it cold
(tea).
Написав
правильно слова по горизонтали, по вертикали появляется слово cafe.
-
Well,
children. It's the place where we are going today.
-
We
are going to a cafe.
На
столах у каждого лежит меню-это ваш оценочный лист Сегодня у нас в меню на
первое: артикли, на второе: Fast food,
а на дессерт:диалог. В течении урока вы будете оценивать себя.
- «5»
- «4»
- «3
4.
Закрепление употребления a/an,
some
- Когда мы употребляем a/an,
some?
- Подберите правильно артикль или местоимение к картинке.
Развитие
навыков чтения
Do you know what fast
food is? Let’s read a text “Fast food”. Here you can see some new words. Try to
guess the meaning of these words.
“Fast food”
Fast food restaurants and
cafes are very popular all over the world. But they aren’t like ordinary
restaurants.
There are no waiters.
You order your food at the counter and pay for it at the same time. You
can get your food in a bag or a box or a tray. You often eat with your
fingers.
Drinks are all in paper
or plastic cups. There are no saucers. You eat your meal, then you throw all
the bags, boxes and cups away.
It’s easy. It’s cheap and
it’s fast.
-
Отметь в таблице, о каком ресторане идёт
речь: обычном – ordinary
(OR),
или быстрого питания – fast food
(FR).
|
|
fast food (FR)
|
Ordinary
(OR)
|
1
|
You
eat with a knife and a fork.
|
|
|
2
|
You
get your food at the counter.
|
|
|
3
|
A
waiter brings you food.
|
|
|
4
|
You
drink from a paper cup.
|
|
|
5
|
You
pay for your meal after eating.
|
|
|
6
|
You
get your hamburger in a bag or in a plastic box.
|
|
|
7
|
You
eat with your fingers.
|
|
|
8
|
You
drink from an ordinary cup.
|
|
|
9
|
You
throw away the bags and the boxes.
|
|
|
10
|
You
pay for your meal at the counter.
|
|
|
6. Физкультминутка
T: OK, kids. Well done.
Let's go to the cafe. Stand up and go, sing a song (“If you are happy”).
8.Введение
фразы «would like».
- Thank you, sit down. We are in the cafe and
you can order something to eat and drink. But at first we must learn some
phrases to be able to do it. Фразы,
которые мы сейчас выучим, используются в английском языке в повседневной речи,
например в кафе, в магазинах, в тех общественных местах, где вы хотите что-либо
приобрести и при этом сделать это вежливо. Look
at the blackboard:
would like - [wud]
I would like. – Дайте, пожалуйста.
What would you like? – Что пожелаете?
Here you are. – Вот, пожалуйста (когда вам подают что-либо).
Фразы фонетически
отрабатываются.
8.
Развитие навыков диалогической речи:
- Children, look at the
blackboard, please. Here is a dialogue. It will help you to do orders. Read and
translate the dialogue.
В ходе работы с диалогом учитель обращает внимание на новые фразы. Is
everything clear?
In
the café
Ann: What would you
like, my friends? As for me, I would like an ice cream and a glass of orange
juice.
Mike: I would like an
ice cream and a glass of orange juice.
John: And I would like
a cake, a bar of chocolate and a glass of mineral water.
Helen: I would like
yoghurt and a glass of orange juice.
Ann: We would like two
ice creams, three glasses of orange juice a bar of chocolate, one yoghurt and a
glass of mineral water.
-
And
now let's play. I am a waiter. You are friends. You want to order something to
eat and to drink. Now discuss it in your groups and then I’ll take your orders.
-
Good
afternoon, children. Glad to meet you. Here's the menu,
please
(учитель предлагает меню, задание)
Среди
детей идет обсуждение на английском языке (на основе диалога). Затем учитель
подходит к детям и с помощью фразы What would you like принимает заказы.
-
Thank
you very much.
-
In
our cafe visitors usually give a tip. Now everyone can leave a tip for me. But
today a tip isn't money, it's an apple which you have on your tables. You give
me a red apple or a green apple or a brown one (значения
расписаны
на
доске,
яблоки
разных
цветов
лежат
на
парте
у
каждого).
Show me your apples, please.
A
red apple:
the information is interesting,
there
are no problems in using it,
easy
to understand.
A
green apple: the information is interesting,
there
are some problems to
use
it in practice.
A
brown apple: the information is difficult to
understand,
there are problems
to
use it in practice.
9. Подведение
итогов.
- Well, our lesson is
almost over. Tell me, please, what new information have you learnt?
- Now, I see that you
know a lot of interesting about food. Thank you for being active at the lesson.
It was very interesting to listen to your points of view. Your marks for the
lesson are the following. The lesson is over. Good-bye!