Занятие
по английскому языку по теме "Путешествие"
Цели занятия: формирование коммуникативной
компетенции учащихся, расширение страноведческого кругозора учащихся.
Содержательные: выявление уровня знаний
учеников по теме, высокая степень систематизации знаний, формулирование
обобщения знаний по
предмету
Деятельностные: воспитание общей культуры, эстетического восприятия окружающей
действительности, создание условий для самооценки учеников, развитие
пространственного мышления, творческих способностей, навыков самостоятельной
работы, умения работать в группе, развитие познавательного интереса, воспитание
лидерских качеств, обучение приемам самоанализа, сопоставления, сравнения,
развитие умения обобщения, систематизации знаний.
Задачи:
Образовательные:
·
повторить и активизировать в
речи учащихся изученные ЛЕ по теме “Travelling”;
·
развивать умения учащихся в устной
неподготовленной речи;
·
отрабатывать навыки
аудирования, чтения
·
продолжить развитие навыков
диалогической речи.
Развивающие:
·
способствовать развитию
интеллектуальной, эмоциональной, мотивационной сферы личности учащихся;
·
развивать познавательную
активность учащихся;
·
развивать внимание, воображение
и логику.
Воспитательные:
·
формировать у учащихся интерес
к культуре разных стран мира;
·
формирование навыков и умений
интеллектуального труда ( поиск информационных источников, навыков
самостоятельной и групповой работы).
Тип занятия: систематизация и обобщение знаний (общеметодологическая
направленность)
Формируемые УУД
Регулятивные: осуществление регулятивных
действий самонаблюдения, самоконтроля, самооценки в процессе коммуникативной
деятельности на иностранном языке. Осознание языка как основного средства
общения между людьми, контроль написания новых слов и грамматических
конструкций в соответствии с правилом.
Познавательные: умение выдвигать гипотезы и
обосновывать их, умение структурировать знание в соответствии с поставленной
задачей, умение слушать и понимать английскую речь на слух, умение
анализировать, находить отличия в грамматических конструкциях, умение
систематизировать слова по тематическому принципу; умение, пользуясь
предоставленной информацией, самостоятельно формулировать монологическое
высказывание на иностранном языке.
Коммуникативные: умение аргументировать свою
позицию, приводить доказательства, умение слушать и вступать в учебный диалог с
учителем одноклассниками; умение отвечать на вопросы; адекватно использовать
речевые средства для решения различных коммуникативных задач, умение критически
относиться к своей позиции; осуществлять совместную деятельность в парах с
учетом учебно-познавательных задач.
Личностные: формирование коммуникативной
компетенции в общении и сотрудничестве со сверстниками и учителем, оценка
текущего уровня знаний, формирование мотивации к изучению нового материала.
Средства
обучения и оборудования
·
доска
·
ноутбуки
·
аудиозапись
·
фрагмент фильма
·
презентация в Power Point
·
дидактический материал
·
наглядность
ХОД
занятия
I Организационный момент.
Приветствие
T: Good morning , students! Nice to see you
again!
Cl: Good morning, teacher!
T: Sit down, please!
1.
Who`s on duty today?
-I am on duty today
2. What date is it today?
-Today is
the ________________ of
December
3. What day of the week is it today?
- Today is _____________
4. Is anybody
absent today?
-Yes , they are.
5. Who`s absent
today?
-Ivanov ,……… are
absent today.
6. What`s the weather like
today?
The weather is
bad (good).
It is cold. It
is cloudy. It is windy.
7. What season is
it now?
-It is winter.
8. How are you today?
P1: P2:
P3: I am OK.
I am fine.
So, so
T: I am glad you are fine! Let’s start our
English lesson.
2.Введение в тему.
T: Let’s try to guess the topic of our lesson. I have prepared a
crossword puzzle for you. If you guess all the words correctly, you will be
able to name the topic of our lesson.
1.
You buy it, if you
want to go by bus, or by plane, or by car. (ticket)
2.
A grey animal, likes
cheese, but it’s bigger than a mouse. ( rat)
3.
Where can you see a
lot of planes? (
airport)
4.
Tomato,
cucumbers are… (vegetables)
5.
If you are bird. you
have it, if you are man you eat it (egg)
6.
Name the antonym to
the world “hate”. (love)
7.
It’s a sour yellow
fruit. (lemon)
8.
You can find it in
winter, you can skate on it, cold thing ( ice)
9.
It is part of our
body, face (nose)
10.
Football, tennis are…
(games)
3.Целеполагание.
And now look at the screen.
What
is the topic of our lesson?
-TRAVELLING
Yes, you are right
You
see that the topic of our lesson is:”Travelling”.
Today
we’re going to discuss travelling
We are going to speak on this topic as much as possible, to
remember the new words, to do exercises, to listen and do many other
interesting things.
4. Today we
have an unusual lesson, the lesson of competitions. We have two teams, the team
is “ New York” and the team is “Los Angeles”.
The team captains are Valera and Andrey.
We also welcome our guests and the jury.
5. Представление команд
Hello.
My name is Valeriy. The name of our team is ___________.
These are members of the team.
This is _____,__________,_____
Hello .
My name is Andrew.
The name of our team is _____.
These are members of the team.
This is _____,__________,_____
That’s right
Let’s begin our lesson.
6.Активизация лексики по теме урока
Let’s revise words and expressions
on the topic “Travelling”.
Now you will receive sheets of paper with words
You must match the cards with English words and Russian.
(
Е.Р)
Flight
To take off
To land
Passport control
Hand luggage
Carriage
Railway station
Cloak room
Timetable
To arrive
Booking office
To travel abroad
Information office
To miss train
Ticket
To check in
Sail
Gate
Passport
Reservations
Visa
Currency exchange
|
Полет
Взлетать
Приземляться
Паспортный контроль
Ручная кладь
Вагон
Вокзал
Камера хранения
расписание
Прибывать
Билетная касса
Путешествовать за
границу
Справочное бюро
Опоздать на поезд
Билет
Регистрироваться
Парус
Проход на
Паспорт
Предварительный заказ (бронирование)
виза
обмен валюты
|
The next task is … Finish
sentences .Закончить предложения. ( I)
· When you leave your country, you need
a passport
·
When you want to change your money
to a different currency, you go to a currency exchange
·
If you want to stay in a hotel,
you first have to make reservations
·
To go to a foreign country you
need a visa
·
5. When we arrive we can get our
luggage from the cloak room
·
Get to the airport at least two
hours before take off
Travelling is one of the most favourite
activities
Every year a lot of people from different
countries all over the world travel abroad for their holidays.
1. Why do people like to travel?
St.1: They want to learn about different
countries, culture and sightseeing’s.
St.2: Travelling is good because you meet new
friends.
St3.: You can visit famous museums, galleries,
buy souvenirs.
St4.: You can learn about national traditions of
many countries.
2. How can
people travel?
St.1: They can travel by car, by sea, by plane,
by bus, on foot.
3.And
what about you?
-Do you like to travel?
St1,St2,St3.
Yes, I do. I like travel
4. What means of
transport do you prefer to travel?
St.1: I prefer to travel by car because I can
stop when and there I want and enjoy nature.
St.2: I prefer to travel by sea because I enjoy
the wind and the sea.
St3: I prefer to travel by plane because it’s
the quickest means of transport and comfortable
St4. I prefer to travel by train because it’s the most
convenient and not expensive.
5.Have you ever been abroad?
No, I haven’t (Yes,I have)
-Would you like to visit
foreign countries?
-What country would like to visit
-I would like to visit America
-I would like to visit ___________
7. Listening for detail.
During our travelling we
should pay attention to different speech and try to guess what they are talking
about. Image you are in the UK, try to understand what is this conversation
about?
Watch the video
and Choose the correct answer.
I
recommend you to read all the questions before watching the video.
Some of the questions are quite large and it could be difficult
trying to answer them if you hadn’t read them before.
At the Hotel
1.The man wants a room
for….
The next
week
Three days
The weekend
2.Is there a mini bar in the
rooms?
No,
there isn't
Yes.
but only in the expensive ones
Yes
and there's also cable TV
3.Can the man fill up the
registration form?
Yes,
of course.
Yes,
using his left hand.
No,
he can't
4. What’s the man’s
surname?
PETERSON
DANIELSON
DATTERSON
5. Where is he from?
Australia
USA
New
Zeeland
6. When was he born?
August,
12th, 1980
April,
21st, 1970
October,
31st, 1970
7. What does he do?
He
is a doctor
He
is an engineer
He
is a translator
8. What is his room?
355
765
645
https://englishlistenings.com/at-the-hotel
T : And now we begin our trip
8
. Составление диалогa
Byuing Train Tickets
- George: Oh, I see a ticket-office. Good morning!
- Clerk: Good morning!
- George: I want three tickets to Boston for
tonight.
- Clerk: Three single or three round tickets?
- George: Three round trip tickets, please.
- Clerk: What class would you prefer?
- George: First class, please.
- Clerk: Here they are. Your train is leaving at
23.05.
- George: Thank you very much. Does the train
arrive in Boston at 09.00?
- Clerk: Yes, you are right.
- George: Thank you for your help.
- Clerk: I wish you a pleasant journey.
Перевод
- Джордж: О. вижу билетную кассу. Доброе утро!
- Клерк: Доброе утро!
- Джордж: Мне нужны три билеты до Бостона на
сегодняшний вечер.
- Клерк: Три билета в один конец или три билета
туда и обратно?
- Джордж: Три билета в оба конца, пожалуйста.
- Клерк: Какой класс Вы предпочитаете?
- Джордж: Первый класс, пожалуйста.
- Клерк: Вот Ваши билеты. Ваш поезд отправляется в
23.05.
- Джордж: Спасибо большое. Этот поезд прибудет в
Бостон в 09.00?
- Клерк: Да, Вы правы.
- Джордж: Спасибо Вам за помощь.
- Клерк: Желаю Вам приятного путешествия.
9. Работа с ноутбуками
A сейчас
работаем с ноутбуками.
Каждая команда выбрала себе город, который они бы хотели
посетить. Ваша задача найти информацию и составить мини проект о том , где бы
вы хотели побывать и что увидеть.
10.Работа с проектами.
Клише для описания
1) I would
like to tell you about ….
2) It is
in….
3) … is
famous all over the world.
4) This
place/building is….
5) You can
see…. in the…..
6) Also you
can buy souvenirs, cards, photos here.
7) Other
entertainments are…..
8) I can
recommend you to visit his place because…..
9) Why not! It is worth
seeing/visiting/looking through!
Защита проектов.
11.
Работа
с диалогами
- - Sorry, sir. I am lost. Is is Hillside avenue?
- No, this is Oxford street.
- How can I get to Hillside?
- It’s far from here. Find the nearest bus stop, take a bus number 77
or 79 and leave it on third station. Hillside avenue will be from the left
side of you. You may ask somebody for help there.
- OK. Thanks a lot!
- Прошу прощения,
сэр. Я заблудился. Это Хиллсайд авеню?
- Нет, это Оксфорд стрит
- Как мне добраться до Хиллсайд?
- Это далеко отсюда. Найдите ближайшую автобусную остановку, сядьте в
автобус номер 77 или 79 и выйдете на третьей остановке. Хиллсайд авеню
будет с левой стороны от вас. Можете попросить там кого-то о помощи.
- Окей. Большое спасибо!
— I need to get to
Washintgton Avenue. Can I get there by bus?
— Yes, you can take any bus, but you’d better walk. It’s quite near.
— How long will it take to get there?
— It’s 5 minutes walk from here. Go down this street and then take the first
turn to the left.
— Thanks a lot!
— Мне нужно добраться до Проспекта
Вашингтон. Я могу доехать на автобусе?
— Да, вы можете сесть на любой автобус, но лучше дойти пешком. Это довольно
близко.
— Как долго туда добираться?
— Пять минут пешком. Идите вниз по улице, а затем сверните налево на первом
повороте.
— Спасибо!
12. Кахут (Елена Робертовна)
13. ДЗ. Make a report about any country You want
14.Рефлексия.
У каждого из вас есть смайлики.
Оцените свою работу на уроке.
Did you like
the lesson?
|
Did you enjoy
yourself?
|
Did you work
hard?
|
Did you like to
work in groups?
|
15.Подведение итогов. Выставление оценок.
-
The lesson is over.
-
Thanks for your work. Good-bye.