Тема : СЛУХАЄМО, ГОВОРИМО, ОПИСУЄМО (ОПИС ЛИСИЧКИ)
Мета: вчити дітей складанню описів; грамотно, логічно і послідовно формулювати думки та поєднувати їх у зв'язному викладі;
розвивати образність мислення, вміння добирати слова, найбільш
вдалі для опису;
виховувати любов до тварин,бережливе ставлення до природи.
Обладнання: інтерактивна дошка, презентація, картки-пам’ятки,мішечки, горіхи, шкільне приладдя.
Тип уроку : засвоєння знань
Форма уроку: урок-подорож .
Хід уроку
I. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал нам дав . (1 слайд)
Працювати час настав.
Тож і ми часу негаймо,
Урок скоріше починаймо!
- Щоб урок наш був цікавим і повчальним, треба згадати деякі правила.
Тож девіз нашого уроку:
Сидимо - рівно! (2 слайд)
Пишемо - гарно!
Слухаємо -уважно!
Говоримо - виразно!
Відповідаємо - правильно!
Працюємо - старанно!
-Я очікую від вас плідної праці. Сподіваюсь ви будете активні, кмітливі, організовані і виховані.
-Відкрийте зошити і запишіть сьогоднішнє число. (3 слайд)
II. Мотивація навчальної діяльності .
— Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми всі запрошені в гості до лісової мешканки. Підемо? Щоб туди потрапити ми маємо рухатись ось по такому маршруту:
Карта подорожі: (4 слайд)
Зупинка «ЗАГАДКОВА»
Зупинка «ДЕШИФРУВАЛЬНИКИ»
Зупинка «ПОЕТИЧНА»
Зупинка «ПОДАРУНКОВА»
Зупинка «ТАНЦЮВАЛЬНА»
Зупинка «ВИХОВАНОСТІ»
Зупинка «ЛІСОВОЇ ХИТРУНКИ»
ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку
IV. Робота з мовним матеріалом
1. Зупинка «ЗАГАДКОВА »
-Щоб дізнатися, хто ж нас запросив на своє свято ми мусимо відгадати загадку:
Я руда, низького зросту, ( 5 слайд)
Хитра я і довгохвоста,
На курей я вельми ласа.
-В них таке смачненьке м'ясо.
Вовку - брату я сестричка,
А зовуть мене - ...(лисичка)
Які слова вам допомогли правильно відгадати?
Молодці, і справді, ми йдемо в гості до Лисички.Запишіть це слово в зошит. (6 слайд)
Там будуть і інші гості. А хто саме ми дізнаємось відвідавши зупинку «ДЕШИФРУВАЛЬНИКИ» .
2. Зупинка «ДИШИФРУВАЛЬНИКИ» (7 слайд)
-У вас на партах є картки. Попрацюйте в парах, розшифруйте слова, скориставшись стрічкою ключем , яка написана вгорі, і ви дізнаєтеся хто сьогодні разом з нами запрошений у гості.
(криптограма) КЛЮЧ:
А Б Д Ж Е И І Ї К Л М О Ш Ь
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
11 6 12 1 (МИША)
7 10 9 1 (БІЛКА)
8 4 1 9 (ЇЖАК)
2 3 4 12 10 1 (БДЖОЛА)
-Запишіть каліграфічно відгадки у зошит. (8 слайд )
3. Зупинка «ПОЕТИЧНА» (9 слайд )
Зупинившись тут, ми складемо невеличкий віршик:
Ідем в гості до лисички
Подарунки …(невеличкі)
Треба нам підготувати
Щоб було чим ....(ласувати).
4. Зупинка «ПОДАРУНКОВА» (10 слайд )
Гра "Відгадай, чий подарунок"
— Гості принесли з собою теж подарунки. Але , перш , ніж відгадати кому належать ці подарунки, давйте спробуємо їх описати, дібравши до кожного малюнки слова-ознаки.
Горіх (який?)— міцний, великий, смачний, коричневий, овальний. Це — подарунок від білочки.
Яблуко (яке ?)— червонобоке, кругле, соковите, велике, солодке. Це — подарунок від їжачка.
Мед (який?) — бджолиний, жовтий, корисний, лікарський, смачний, солодкий. Це — подарунок від бджілки.
Колосок (який ?) - пшеничний, запашний, пахучий, золотистий, хлібний, жовтий. Це подарунок від мишки.
5. Зупинка «ТАНЦЮВАЛЬНА»(11 - 25 слайд)
- Як ви думаєте , що це за зупинка?
Фізкультхвилинка
6. Зупинка «ВИХОВАНОСТІ» (26 слайд)
Так як ми поспішаємо в гості, то обов'язково маємо повторити правила поведінки в гостях:
Привітатися з усіма присутніми;
не бродити по квартирі, а знаходитись там, куди господар запросив;
спокійно, тихо їсти;
не смикати за скатертину;
не розхитуватись на стільці;
коли хочеш скуштувати блюдо, до якого далеко - попроси сусіда подати;
по закінченню гостин подякувати господарям.
О, я думаю в гостях ми будемо чемними. А ось і хатинка нашої лісової
хитрунки. (27 слайд)
V. Робота над складанням опису лисички.
7. Фізхвилинка для очей
- Ми вже довго подорожуємо і наші очі вже втомилися. Давайте знімемо напруження, виконавши гімнастику для очей. ( 28 слайд)
8.Мозковий штурм (29 слайд)
З яких частин складається текст?
Які бувають тексти?
Що таке текст-розповідь ?
Що таке текст – міркування ?
Що таке текст – опис ?
Що можна дібрати до тексту ?
9.Перегляд відео презентації
— А зараз ми повинні зробити подарунок Лисичці. Допоможуть нам у цьому відео, запитання і словничок.
- Для того, щоб правильно описати вроду лисички, давайте на неї подивимось. (ВІДЕОПРЕЗЕНТАЦІЯ)
10. Складання твору-опису
а).Нагадування про пам’ятку
- При складанні тексту
Кожну частину починай з абзацу.
б).Усне складання тексту (30 слайд)
- Яка тварина лисичка?
дика, свійська,хижа
- Де живе тваринка?
у лісі , в хащі, вдома.
м’яка, пухнаста, руда, біла.
витягнута, хитра, смілива, добра.
гострі, білі, мов цеглинки, чорні, хитрі
пухнастий,гарний,швидкий
хитра, швидка, гарний плавець,спокійна
Лісова хитрунка. Лисичка
в). Пальчикова гімнастика
- Перед тим , як писати , давайте підготуємо наші ручки. Візьміть у руки по 1 горішку.
«Яєчко у гніздечку»
Ми долоньки розітрем,
І гніздечко з рук зів’єм,
Пташка у гніздечко
Покладе яєчко,
Яєчко, яєчко,
Котись по гніздечку.
Котись, не губися,
гляди не розбийся.
г).Письмова робота
Лісова хитрунка
Лисичка - … тварина. Вона живе … .
Хитрунка має … шубку. У лисички … мордочка. Вуха в неї … , очі … . У рудої красуні …хвіст.
Лисичка дуже … та … .
д). Перевірка виконаного завдання. Зачитування творів
VІ. Підсумок уроку
-Що ми сьогодні з вами вчились складати ?
-Що таке твір-опис?
- Назвіть ознаки до слова Лисичка (яка?) — хитра, руда, прудка, обережна, спритна, хижа, дика, пухнаста, золотисто-сіра, велика, маленька, м'яка, красива тощо..
VI.Домашнє завдання (31 слайд)
1.Підібрати і записати одну загадку з описом тварини (достатній рівень).
2.Скласти загадку з описом тварини(високий рівень).