Для всех учителей из 37 347 образовательных учреждений по всей стране

Скидка до 75% на все 778 курсов

Выбрать курс
Получите деньги за публикацию своих
разработок в библиотеке «Инфоурок»
Добавить авторскую разработку
и получить бесплатное свидетельство о размещении материала на сайте infourok.ru
Инфоурок Начальные классы КонспектыУрок природоведения в 1 классе "Вода и её свойства",

Урок природоведения в 1 классе "Вода и её свойства",

библиотека
материалов

Природознавство. 1 клас.

Урок №18

Тема. Вода та її властивості.

Мета. Дати уявлення про основні властивості води; виховувати свідому потребу пізнавати світ, сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку учнів; формувати інформаційну та комунікативну компетентності.

Обладнання. Довідник, сіль, цукор, пісок,молоко,склянки з водою,склянки різної форми.

Хід уроку.

І. Організаційний момент

  • Пролунав уже дзвінок, починаємо урок!

  • Вправа «Сьогодні»:

  • Яка зараз пора року?

  • Який місяць?

  • Яке число?

  • Тепло чи холодно?

  • Який стан неба?

  • Чи є вітер? Якої сили?

  • Чи були сьогодні опади?

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  • Вправа «Мікрофон»

  • Що належить до світу неживої природи?

  • Які у цих об’єктів ознаки?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

  • Робота над загадкою.

Буває хмаркою вона, легка, як пух, буває.

Бува, як скло, крихка й тверда.

Нагріється і потече … (вода).



  • Сьогодні ми будемо говорити про воду та її властивості.

  • Довідка (Дитина, що вміє читати, робить доповідь, користуючись довідником).

Вода – це прозора безбарвна рідина, найпоширеніша в природі речовина, без якої неможливе життя на Землі. Запаси води великі. Вода займає 71% поверхні Земної кулі. Лише близько ¼ земної поверхні припадає на сушу. Вода є:

  • в океанах; - в озерах; - у морях;

  • у річках; - у ставках; - на болотах;

  • у ґрунті; - під землею.

Вода має певні властивості. Вона: текуча, прозора, без запаху, без кольору, розширюється внаслідок нагрівання й стискається під час охолодження; не має своєї форми; розчиняє деякі речовини.

  • Пропоную дослідити властивості води.(Клас об’єднується в групи для проведення дослідів).

ІV. Вивчення нового матеріалу

  • Демонстрація властивостей води

(на столах по 3 склянки з водою, склянка з молоком, ложки, блюдечка з цукром, сіллю, піском)

  1. Скуштуйте воду. Чи є у неї смак? (Вона не має смаку) Увага! Якщо ви не впевнені, що джерело чисте, пити воду не можна!

  2. Подивіться, я наливаю воду в блюдечко, в вузьку склянку, в широку склянку. Що відбувається з водою, яку вона має форму? (Вода певної форми не має, набуває форми посуду. Її не можна взяти до рук, вона витікатиме. Вода – рідина.)

  3. Додайте в склянки сіль, цукор, пісок. Розмішайте. Що відбувається? (Кристали солі та цукру зменшуються, незабаром зникають. Піщинки опустились на дно і не змінюються. Вода може розчиняти деякі речовини.)

  4. Очистити воду від нерозчинних речовин можна за допомогою фільтрів. Найпростіший фільтр я зробила з паперової воронки, шматка марлі, вати та вугілля. (Вода очистилася від піщинок). Але це вода не придатна до пиття, її треба дезінфікувати.

Чому джерельна вода чиста? (Вона проходить через природний фільтр – товстий шар ґрунту).

  1. Опустіть ложку в склянку з водою і в склянку з молоком. Що ви спостерігаєте? (В склянці з молоком ложку не видно, а в склянці з водою ложку видно. Вода безбарвна і прозора.)

  2. Понюхайте воду.( Вода запаху не має.) Нюхати невідомі речовини можна на відстані 20-30 см від обличчя і рухами руками спрямовувати потік повітря. Інакше різким запахом можна обпалити носову порожнину.

  3. Наступний дослід доводить, що при нагріванні вода розширяється, при охолодженні – стискається. (Нагріти колбу з водою на спиртівці). Вода закипає при температурі 100 градусів і починає випаровуватися.

Фізкультхвилинка (Діти доповнюють слова рухами)

Тече вода з-під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона калина.

Пишається калинонька,

Явір молодіє,

А кругом їх верболози

Й лози зеленіють.

V. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів

  • Робота над прислів’ям.

Вода – колиска життя на Землі.(Запис зроблено без пробілів між словами.)

  • Виправте помилку в записі.

  • Що означає цей вираз?

  • Гра «Так чи ні»

  • Вода має запах.

  • Вода не має кольору.

  • Вода не має форми.

  • Вода тверда.

  • Вода не прозора.

  • Вода має смак.

  • Вода розширюється внаслідок нагрівання.

  • Вода кипить при температурі 0 градусів.

  • Вода розчиняє сіль та цукор.



VІ. Підсумок уроку

  • Вода – рідина без кольору, без запаху, без смаку, тече, прозора, не має форми, випаровується, розчиняє деякі речовини. Життя на Землі без води неможливе.





Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
Учитель начальных классов