Урок
проект 7 класс
«The
Earth is in danger» «Земля в
опасности»
Сат
Аяна Маадыр-ооловна учитель английского языка МБОУ СОШ №12 г Кызыла.
Цели
урока: Развивать творческие способности учащихся, умение их грамотно
демонстрировать и применять в учебном процессе. Развить навыки мышления,
способности к логическому изложению, речевую догадку, умение делать выводы,
развить навыки к проектной деятельности. Стимулировать учебную мотивацию
учащихся.
Учебный
аспект совершенствовать навыки монологического
высказывания, аудирования и закрепления грамматики употребление артикля the
с предметами и понятиями, которые являются единственными в своем
роде.
Воспитательный
аспект: воспитывать любовь к природе, заботу об
окружающей среде, бережному отношению к природе и сохранности для следующих
поколений.
Аспекты урока: слова the universe, the ground, the sky, the environment, the world, the
atmosphere…;
Виды речевой деятельности: говорение, аудирование, письмо.
Режим работы: групповая, фронтальная, индивидуальная.
Задачи урока:
-
- систематизировать и
обобщить имеющиеся у учеников знания по данной теме;
- способствовать формированию
целостного представления об экологических проблемах, связанных с загрязнением
окружающей среды;
- воспитывать ответственность
за чистоту своего города страны, бережное отношение к природе.
Дидактические
материалы:
1.
Английский язык: учебник для 7 кл / К Кауфман, М
Кауфман – Обнинск Титул, 20008г
2.
Рабочая тетрадь к учебнику для 7 кл / М Кауфман, К
Кауфман – Обнинск Титул,2008г
3.
Наглядный материал: картинки и рисунки учащихся по
экологическому состоянию планеты, вырезки из газет и журналов Интернета;
Ход урока
T:
Good morning, children!
Today
we are going to speak about a very urgent problem: environmental pollution and
ecological catastrophe. We will look at what should be done to stop the
pollution of our planet. First, let’s pronounce some difficult words and
phrases on this lesson.
Phonetic
exercise:
To
pollute, pollution of the Earth, to destroy the habitat fumes into the air, to
dump industrial waste, to litter, to protect nature carelessly, to throw away
rubbish bins.
Teacher:
Let’s start and try to answer the main question of our lesson. The Earth is in
danger. But who is to blame? Where does pollution come from? Who is the main
litterer?
Pupil
1: I think that our earth is in danger because the ecological situation is
bed today. Many of us live in big cities where there are a lot of plants, factories
that polluted the air and cars with their exhaust fumes. At the same time, many
people don’t take care of their rubbish and drop it anywhere.
Pupil
2: I’d like to say that the water in many lakes, rivers and seas is no
longer drinkable because it’s been polluted by ships and agricultural
pesticides. In addition, people drop litter (including plastic) in bodies of
water, while plants and factories dump their industrial waste. As a result, a
lot of fish can’t survive in the pollution and die.
Teacher:
I believe that everybody will agree with me, that humans are the ones spoiling
our own environment. Look at these pictures and comment on them.
Pupil
3: In this picture we can see the seaside but I wouldn’t like to go there
because some people left a lot of rubbish behind them, polluting it with cans, wrappers
and plastic bags. It’s dangerous to swim in unclean water, that’s why we can
see a sign “No swimming”. Of course, those people didn’t care about other
people and the environment. They are careless and selfish.
Pupil
4: In this picture we can see only some stumps of trees because people
need wood for making furniture, cardboard, and paper and so they have cut down
the trees. When this happens, the birds (and other animals) lost their
habitats. They can’t find food here and they may die. Probably, people wanted
to build their cottages near the forest but there are no trees and little fresh
oxygen anymore
Teacher:
Now I want you write own green promises in your tree leaves from workbooks and
you may work in pairs and in finish collect all your tree leaves and make a
Green Tree. Read your promises aloud each other. (учащиеся
работают самостоятельно или по группам пишут свои обещания и читают друзьям).
Teacher:
That’s great! I see that you are more aware that our Earth is in danger and,
you are ready help them. I’m proud of you. Thanks for your excellent work and I
wish are all success in preserving our nature and keeping our planet clean. Do
your best! And now let’s read this poem which can be the finale of our lesson:
Don’t kill the world!
Don’t let the Earth down!
Don’t destroy the ground!
Don’t kill the world!
Don’t let the Earth die!
Help her to survive!
Don’t kill the world!
By Ayana Sat, School № 12, Kyzyl.