Инфоурок / Математика / Конспекты / Урок "Решение текстовых задач" (5 класс)
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Законы экологии», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 21 ОКТЯБРЯ!

Конкурс "Законы экологии"

Урок "Решение текстовых задач" (5 класс)

библиотека
материалов

Урок па тэме: Рашэнне практыка-арыентаваных задач. 5 клас.

Мэта: - скласці ўмовы для рашэння задач, з якімі кожны з нас можа сутыкнуцца ў паўсядзенным жыцці;

- абвергнуць меркаванне, што не ўсім трэба вучыцца матэматыцы;

- даказаць, што матэматыка неабходна ўсім, чым бы чалавек не займаўся, якой бы прафесияй не авалодваў, дзе бы не вучыўся.

Ход урока.

  1. Арг момант.

  2. Праверка дамашняга задання. (пытанні па тэме, вусны апрос).

  3. Размінка (вуснае лічэнне).

  4. Актуалізацыя апорных ведаў.

Вучні паўтараюць алгарытмы рашэння задач на знаходжанне двух лікаў 1) па іх суме і дзелі; 2) па іх рознасці і дзелі; 3) па іх рознасці і дзелі.

1. Нарисовать чертеж.
1 белка ________      |
                                    | 45 орехов
2 белка ________+5  |

2. Из суммы вычесть разность (разница между первой и второй белкой).
1) 45-5=40(ор.) - если бы у обеих белок было орехов поровну;

3. Результат первого действия разделить на 2 (количество белок).
2) 40 : 2=20 (ор.) - у первой белки;

4. К результату второго действия прибавить разность.
3) 20+5=25 (ор.) - у второй белки.

5. Записать ответ.
Ответ: 20 орехов, 25 орехов.



  1. Тлумачэнне новай тэмы.

Віды практыка-арыентаваных задач.

  1. Замацаванне ўменняў і навыкаў. Рашэнне задач 1-3 па алгарытму.

  2. Самастойная работа.

    1. На участку плошчай 1500 кв. м юнаты пасадзілі моркву і капусту. Пад капусту выдзелілі ў 3 разы больш плошчы, чым пад моркву. Якая плошча выдзелена пад моркву і якая пад капусту?

    2. Задуманы два ліка. Адзін з якога ў 6 разоў больш другога. Якія лікі задуманы, калі іх сума роўна 84?

    1. У магазін прывезлі 20 тон бульбы, якую загрузілі ў два бункеры. У адзін бункер ўваходзіць ў 4 разы больш бульбы, чым у другі. Колькі бульбы ў кожным бункеры?

    2. Задуманы два ліка. Іх сума роўна 48, і адно з іх у 3 разы больш другога. Якія лікі задуманы?

  3. Падвядзенне вынікаў. Рэфлексія.

Назавіце якія тыпы задач мы рашалі сення на ўроку. Што мы выкарыстоўвалі пры рашэнні задач?



Адкажы на пытанне: “За што ты можаш сябе пахваліць?”

  1. Дамашняе заданне. Задачы на выбар (картка).
