Күні
|
04.09.2017ж
|
1 сабақ
|
Сыныбы
|
9ә
|
Пәні:
геометрия
|
Сабақтың тақырыбы
|
Үшбұрыш.
Төртбұрыш. Параллеллограмм. Квадрат.
|
Сілтеме
|
Геометрия
оқулығы және оқыту әдістемесі 2013ж (9сынып)
|
Жалпы мақсаты
|
Геометриялық
фигуралардың (үшбұрыш, паралелограмм, квадрат) аудандарын және периметрлерін
есептейтін формулалар арқылы есептер шығару.
|
Бағалау критерийлері
|
1)
Геом.фигураларды қасиеттеріне қарай ажыратады
2)
Геом.фигуралардың қасиеттерін, формулаларын есептер шығаруда қолданады
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік
мақсат, оқушылар: фигураны салу, ажырату, аудан табу, периметр табу
Лексика
мен терминология: фигуралар, формулалар, салулар
Диалогқа/жазылымға
қажетті тіркестер: фигура, салу, формула, аудан, периметр
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік
Ел» патриоттық актісінде келтірілген «Тәуелсіз Қазақстан және Астана»
құндылығын басшылыққа ала отырып, оқушы бойында дарыту, дамуға үлес қосатын
тұлғалық қабілетін дамыту
|
Пәнаралық байланыстар
|
Сызу,
тарих
|
Алдыңғы
білім:
|
8
сынып материалдары
|
Тапсырмалар
|
«Адасқан
формулалар» әдісі.
Венн
диаграммасы
Сергіту
сәті: логикалық есептер
Есептер
шығару: үлестірме қағаздар
Бағалау:
қалыптастырушы «Жұлдызша»
Рефлексия:
«Табсы сатысы»
|
Жеке
жұмыс
Жұппен
жұмыс
Топпен
жұмыс
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Сұрақ-жауап: үлестірме қағаздар
|
1)
2)
3)
4)
5)
6)
|
Оқушылар
формулаларды дұрыс таба отырып, өтілген материал мазмұнын есте сақтайы, өз
білімін нығайтуға мүмкіндік алады
|
Венн диаграммасы
|
Үшбұрыш,
төртбұрыш, параллелограмм, квадрат фигураларының ұқсастықтары мен
айырмашылықтарын анықтау, кескіндеу.
|
Оқушылар
геом.фигуралардың (үшбұрыш, төртбұрыш, параллелограмм, квадрат) ұқсастығы мен
айырмашылығын диаграмма түрінде тақтада жазып береді
|
Сергіту сәті
|
1.
Жолаушының бір ешкісі, бір капустасы, бір қасқыры бар. Ол өзеннің бір жағынан
екінші жағына екі орынды қайық арқылы өтуі керек. жолаушы ешкіні, капуста
және қасқырды өзеннен қалай өткізді? Қасқырды ешкімен қалдыра алмайды, ал
ешкіні капустамен қалдыра алмайтыны белглі болса?
Шешімі: Ол
үшін үшеуін де қадағалаусыз қалмауы керек. Бірінші қатынағанда жолаушы
өзеннің ар жағына ешкіні апарады. Екінші қатынағанда жолаушы қасқырды алады,
капуста қалады. Өзеннің ар жағына жеткен соң қасқырды қалдырып, ешкіні
қайтадан өзеннің бер жағына әкеледі. Үш қатынағанда ешкіні қалдырып,
капустаны өзеннің ар жағына апарады. Капустаны қалдырады да, өзі бер жаққа
қайта оралады. Төрт қатынағанда ол ешкіні өзеннің ар жағына шығарады.
2.
Тік төрбұрышты бөлмеге әрбір қабырғасында үш болатындай сегіз орындықты
орналастыру керек. Орналастырыңдар. Жауабы:
3.
Қараңғы бөлмеде майшам мен керосин лампасы бар. Бірінші не жағасыз?
Жауабы:
шырпы
4.
Суға қай кезде қолды кесіп алуға болады?
Жауабы:
егер оны мұз етіп қатырса
5.
Үш литрлік және бес литрлік суды қалай өлшеуге болады?
Жауабы:
3+3=6 6-5=1 3+1=4л
6.
Бес гномға үш қызыл және төрт көк капюшонды көрсетеді. Қараңғыда үш қызыл
және екі көк капюшонды гномдардың бастарына кигізеді. Қалған капюшондар
жасырылады. Жарық жағылады. Гномдардың қайсылары өз бастарындағы капюшонның
түсін таба алады?
Шешімі:
екі көк түсті капюшон киген гномдар таба алады. Себебі көк капюшон киген гном
алдында үш қызыл және бір көк капюшон киген гномдар түрады. Ал қызыл капюшон
саны үш, қалғаны көк. Сондықтан өз басындағы да көк.
|
Оқушылар
логикалық есептерді шығару арқылы ойлау қабілеттерін шыңдайды
|
Берілетін тапсырмалар
|
№1
Теңбүйірлі үшбұрыштың бүйір қабырғасы 16см, периметрі 57см болса, табанына
параллель орта сызығын тап
Шешуі:
АВ=ВС=16см. Р=57см.
DF=?
Р=АВ+ВС+АС.
АС=Р-2АВ=57-2*16
АС=57-32=25
Ұқсас
ұшбұрыштардың қасиеті бойынша
Орта
сызығы 12,5см тең.
№2
АВ және СД кесінділері әрқайсысының ортасы болатын О нүктесінде қиылысады.
^АОС=^ВОД
теңдігі орындала ма? Бұл есеп шартында басқа да тең үшбұрыштар жұбын
көрсетіңдер
№3
АВСД параллелограмының периметрі 12см, ал АВД үшбұрышының периметрі 8см. ВД
диагоналының ұзындығы қандай?
№4
Барлық бұрыштары өзара тең 1) төртбұрыш; 2) үшбұрыш жөнінде не айтуға болады?
суретін салыңдар
№5
Бір диагоналы қабырғасына тең ромбының бұрыштарын табыңдар
№6
1) параллелограмм; 2) тіктөртбұрыш; 3) ромб; 4) квадрат қабырғаларының
орталарын тізбектеп қосқанда қандай фигура шығады? Жауаптарыңды негіздеңдер.
|
Әр
оқушы жеке ойланып, топта талқылай отырып, есептің шығарылу жолын
қарастырады.
|
Оқуға арналған қос.тапсырмалар
|
Геом.фигуралар
туралы хабарлаа жасау
|
Үйге
берілген тапсырманы өз беттерінше орындап келеді
|
Бағалау
|
Қалыптастырушы
бағалау: «Жұлдызша»
|
Рефлексия
|
«Табыс
сатысы» әдісі.
1
баспалдақ – Мен білемін
2
баспалдақ – Мен түсінемін
3
баспалдақ –Мен жасай аламын
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау
- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау
- оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен
байланысы
|
Рефлексия
Сабақтың
мақсаты шынайы ма?
Бүгін
оқушылар не білді?
Сыныптағы
ахуал қандай болды?
Мен
орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен
бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен
өз жоспарыма қандай түзетулер енгізуім керек және неліктен?
|
Төмендегі
ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің
сабақтың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай
екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
Қандай
екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
Сабақ
барысында жекелеген оқушылар туралы келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін
нәрселер?
|
|
Күні
|
12.09.2017ж
|
3 сабақ
|
Сыныбы
|
9ә
|
Пәні:
геометрия
|
Сабақтың тақырыбы
|
Пифагор
теоремасы
|
Сілтеме
|
Геометрия
оқулығы және оқыту әдістемесі 2013ж (9сынып)
|
Жалпы мақсаты
|
Пифагор
теоремасын тұжырымдап, дәлелдей алып, оларды есептер шығаруда қолдана білу
|
Бағалау критерийлері
|
Пифагор
теоремасын тұжырымдай алады
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік
мақсат, оқушылар: фигураны салу, ажырату, Пифагор теоремасына салу, белгісізін
табу
Лексика
мен терминология: фигуралар, формулалар, салулар
Диалогқа/жазылымға
қажетті тіркестер: фигура, салу, формула, формуланы қолдану, Пифагор
теоремасы
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік
Ел» патриоттық актісінде келтірілген «Тәуелсіз Қазақстан және Астана»
құндылығын басшылыққа ала отырып, оқушы бойында дарыту, дамуға үлес қосатын
тұлғалық қабілетін дамыту
|
Пәнаралық байланыстар
|
Сызу,
тарих
|
Алдыңғы
білім:
|
8
сынып материалдары
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы: ситуациялық жағдаят туғызу
|
«Не?
Қандай? Қалай?» іздену, қимыл-жауап ойыны.
Мұғалім: Сонымен, алдарыңыздағы
фигураларға назар аударыңыздар.
(Оқушылардың
парталарында, өздеріне жеке-жеке үш-үштен аудандары көрсетілген шаршылар
болады. Бір үлгісі тақтада магнитті түрде көрсетіледі)
-
Олар қандай фигуралар? (шаршылар)
-
Қалай ойлайсыздар, ондағы өлшем нені білдіреді? (аудандарын)
-
Шаршы аудандарының арасында қандай байланыс бар?(кішілерінің қосындысы
үлкеніне тең)
-
Әрбір екеуінінің тек бірғана ортақ төбесі болатындай етіп орналастыруға бола
ма?(уақыт беріледі, оқушылар орналастырады, болады)
-
Қандай біз білетін жазық фигура пайда болды?(үшбұрыш)
-
Фигура - үшбұрыштың қай түрі?(тікбұрышты үшбұрыш)
-
Ол фигураның қандай элементтері шаршылардың қандай элементтерімен қандай
байланысы бар?( қабырғалары сәйкес)
- Одан қандай қорытындыға келуге
болады?(катеттері квадраттарының қосындысы гипотенузаның квадратына тең)
Дұрыс,
міне олай болса, осы қорытындыны келесі сауалдарға жауап қайтара отырып,
келесі іздестіру жұмысын жүргізу барысында Пифагордың түйіндегенін дәлелдеп
көрейік.
ІІ. Ол үшін оқулықтың 42 бетіндегі
21-теоремаға назар аударамыз. Оқушылар теореманы дауыстап оқиды
|
Фигуралар
|
Сабақтың ортасы. Мағынаны ашу
|
Теорема: Тікбұрышты
үшбұрыштың гипотенузасының квадраты катеттерінің квадраттарының қосындысына
тең.
(Тікбұрышты
үшбұрыш, катеттері мен гипотенузасы және формула).
Тікбұрышты үшбұрыштың тік бұрышынан
гипотенузаға биіктік жүргізіледі;
Пайда
болған тікбұрышты үшбұрыштарды атайды;
Сүйір
бұрышы ортақ болатын тікбұрышты үшбұрыштарды атайды
Тік
бұрыштардағы сүйір бұрыштардың косинустарын анықтайды;
Теңдіктердің
оң жақ бөліктерін теңестіреді;
Пропорцияның
негізгі қасиетіне сүйеніп, катеттің квадратын гипотенуза мен катеттің
гипотенузадағы проекциясы арқылы өрнектейді.
Осындай
жолмен екінші катетті гипотенуза мен оның гипотенузадағы екінші проекция
арқылы өрнектелген өрнекті анықтауға болады.
Қорытындыларын мүшелеп қосады.
Нәтижесінде катеттердің проекцияларының қосындысы гипотенузаның ұзындығы
екендігі шығады.
Тікбұрышты үшбұрыштың катеттерінің
квадраттарының қосындысы гипотенузаның квадратына тең екендігі анықталады.
|
|
Сергіту сәті
|
1.
Жолаушының бір ешкісі, бір капустасы, бір қасқыры бар. Ол өзеннің бір жағынан
екінші жағына екі орынды қайық арқылы өтуі керек. жолаушы ешкіні, капуста
және қасқырды өзеннен қалай өткізді? Қасқырды ешкімен қалдыра алмайды, ал
ешкіні капустамен қалдыра алмайтыны белглі болса?
Шешімі: Ол
үшін үшеуін де қадағалаусыз қалмауы керек. Бірінші қатынағанда жолаушы
өзеннің ар жағына ешкіні апарады. Екінші қатынағанда жолаушы қасқырды алады,
капуста қалады. Өзеннің ар жағына жеткен соң қасқырды қалдырып, ешкіні
қайтадан өзеннің бер жағына әкеледі. Үш қатынағанда ешкіні қалдырып,
капустаны өзеннің ар жағына апарады. Капустаны қалдырады да, өзі бер жаққа
қайта оралады. Төрт қатынағанда ол ешкіні өзеннің ар жағына шығарады.
2.
Тік төрбұрышты бөлмеге әрбір қабырғасында үш болатындай сегіз орындықты
орналастыру керек. Орналастырыңдар. Жауабы:
3.
Қараңғы бөлмеде майшам мен керосин лампасы бар. Бірінші не жағасыз?
Жауабы:
шырпы
4.
Суға қай кезде қолды кесіп алуға болады?
Жауабы:
егер оны мұз етіп қатырса
5.
Үш литрлік және бес литрлік суды қалай өлшеуге болады?
Жауабы:
3+3=6 6-5=1 3+1=4л
6.
Бес гномға үш қызыл және төрт көк капюшонды көрсетеді. Қараңғыда үш қызыл
және екі көк капюшонды гномдардың бастарына кигізеді. Қалған капюшондар
жасырылады. Жарық жағылады. Гномдардың қайсылары өз бастарындағы капюшонның
түсін таба алады?
Шешімі:
екі көк түсті капюшон киген гномдар таба алады. Себебі көк капюшон киген гном
алдында үш қызыл және бір көк капюшон киген гномдар түрады. Ал қызыл капюшон
саны үш, қалғаны көк. Сондықтан өз басындағы да көк.
|
|
Сабақтың ортасы
|
№126
1топ. 2). a=5
в=6 c2= 25+36= 61; c=
2топ. 3).
a=8
в=8 c2= 64+64·3= 256; c= =16
1 топ
№128
a=8
дм в=6дм
т/к: d-? шешуі: d2=82+62=
100;
d=10 дм
2топ
№129
a=91 cм
d=109cм
т/к: b-?
шешуі:
d2=a2+b2 ; b2 = d2- a2=11881-8281=3600
d=60cм
2)Тарихи
есептер
|
|
Сабақтың соңы
|
а)
Тәжірибелік, фронталды сұрақтар;
1.
Ұзындықтары 5, 4, 3-ке тең кесінділер тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары
болады деп есептеуге бола ма?
Шешуін,
тәжірибе арқылы дәлелдеу
(12
жерінен түйінделіп тұйықталған жіпті пайдаланып, есептеуге болатындығын
көрсетеді)
ә) математикалық
диктант (ауызша):
б) Тест тапсырмасы (жеке жұмыс, жұптық жұмыс).
Компьютерде екі нұсқалық есептер
орындап, нәтижесін өздері экраннан көре отырып, бірінің жұмысын бірі
тексереді, бағалайды.
|
Үлестірме
парақшалар
|
Оқуға арналған қос.тапсырмалар
|
Пифагор
Самооскийдің өмір туралы мәлімет әкелу
|
Үйге
берілген тапсырманы өз беттерінше орындап келеді
|
Бағалау
|
Қалыптастырушы
бағалау: «Жұлдызша»
|
Рефлексия
|
«Табыс
сатысы» әдісі.
1
баспалдақ – Мен білемін
2
баспалдақ – Мен түсінемін
3
баспалдақ –Мен жасай аламын
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау
- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау
- оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен
байланысы
|
Рефлексия
Сабақтың
мақсаты шынайы ма?
Бүгін
оқушылар не білді?
Сыныптағы
ахуал қандай болды?
Мен
орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен
бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен
өз жоспарыма қандай түзетулер енгізуім керек және неліктен?
|
Төмендегі
ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің
сабақтың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай
екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
Қандай
екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
Сабақ
барысында жекелеген оқушылар туралы келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін
нәрселер?
|
|
|
|
|